piątek, 18 sierpnia 2023

Victoria Vinuesa "Do zobaczenia na Wenus"

Tytuł: Do zobaczenia na Wenus
Autor: Victoria Vinuesa
Wydawnictwo: JaguarO czym może myśleć przeciętny nastolatek w kontekście przyszłości? Być może jego zainteresowanie sięga tylko kolejnego weekendu i nadchodzącej imprezy czy koncertu. Może myśli o wakacyjnym wyjeździe, końcu szkoły, ewentualnie o studiach. Rzadko który nastolatek myśli natomiast o śmierci, mimo iż jest ona przecież nieodłączną częścią naszego życia.

Mia urodziła się z ciężką wada serca i – jak o sobie mówi – z „krótkim terminem przydatności”. Być może dlatego jej matka zostawiła ją po urodzeniu, choć tak naprawdę nic o niej nie wiadomo. W efekcie dziewczynka tuła się po rodzinach zastępczych dorastając w przekonaniu, że tak naprawdę nikt jej nie chce i nikt jej nie kocha. Obecnie przebywa u rodziny adopcyjnej Rothwellów, którzy może nie są złymi ludźmi, ale nie potrafią dziewczynki pokochać i dać jej odczuć, że jest kochana i akceptowana. Z uwagi na wadę serca nie może wychodzić z domu, a poza wizytami u lekarza, w kościele czy na zajęcia z fotografii, wciąż przebywa w zamknięciu. Jej jedyną radością, poza fotografią, jest jej przyrodnia młodsza siostra, z która mają bardzo dobry kontakt.

Mia ma jednak pewien sekret. Mimo iż dłużej nie może funkcjonować bez operacji, nie zamierza się jej poddawać. A przed śmiercią chce odnaleźć swoją matkę i poznać powód porzucenia. Znalazła dokumenty adopcyjne, dzięki którym poznała nazwisko swojej matki oraz kraj pochodzenia – Hiszpania. Niestety nie ma dostępu do większej ilości nadanych, zatem wyłącznie na tej podstawie dziewczyna tworzy listę kobiet, które są jej potencjalnymi matkami, a następnie przygotowuje się do wyjazdu do Hiszpanii. Jest zmuszona do sfałszowania dokumentów, bowiem wciąż jest nieletnia, a wyjazd odbywać się ma w całkowitej tajemnicy. Jedynie jej przyjaciel z zajęć fotografii o wszystkim wie, co więcej ma wyruszyć z nią w drogę, niestety splot okoliczności sprawia, że staje się to niemożliwe.

Nie tylko Mia jest nieszczęśliwą nastolatką, która myśli o swojej śmierci – Kyle wręcz jej pragnie. Kilka tygodni temu w wypadku samochodowym zginął jest najlepszy przyjaciel, zaś drugi prawdopodobnie do końca życia będzie kaleką. To Kyle właśnie prowadził samochód, który uderzył w Noaha, zaś Josh, który siedział obok Kyle`a, stracił władze w nogach. Na dodatek chłopak w ogóle nie pamięta, jak do wypadku doszło. Mimo upływu czasu nie może poradzić sobie z tym, co się wydarzyło, a wyrzuty sumienia przytłaczają go do tego stopnia, że ma zamiar zakończyć swoje życie. Uważa, że w ten sposób zmniejszy cierpienie swoich i przyjaciół rodziców. Dlatego udaje się nad wodospad i tam ma zamiar zakończyć życie.

Mia widzi tego najpopularniejszego niegdyś chłopka w szkole i smutek w jego oczach. Wie o wypadku, donosiła nawet o tym prasa, zresztą tragedia tych rozmiarów odbiła się szerokim echem w lokalnej społeczności. Coś w jego postawie, swego rodzaju rezygnacja sprawia, że postanawia za nim jechać, kiedy ten wsiada do autobusu. I faktycznie, zdołała przeszkodzić mu w samobójczej próbie. Co więcej, dzięki swym aktorskim zdolnością i umiejętności konfabulacji na zawołanie, zdołała go również wmanewrować w wyjazd do Hiszpanii, zdołała także przekonać jego rodziców do tego wyjazdu. Oboje wyruszają zatem w podróż, która zmieni ich życie. W podróż, która może być ich ostatnią …

O tym, czy Mia odnajdzie matkę, jak ułożą się jej relację z towarzyszem podróży, w jaki sposób uda im się unikać policji, a także czego w trakcie tej wyprawy nauczą się o sobie i o życiu przekonamy się dzięki wspaniałej powieści pt. „Do zobaczenia na Wenus”. Ta wyjątkowo wzruszająca powieść autorstwa Victorii Vinuesa, opublikowana nakładem wydawnictwa Jaguar, to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników powieści obyczajowych, jak i romansów. Mimo iż historia pleciona jest wokół motywu śmierci, to tak naprawdę jest to opowieść o życiu i czerpaniu z niego, o spełnianiu marzeń, bez odkładania ich na bliżej nieznaną przyszłość. To wspaniała powieść drogi, zarówno tej rzeczywistej, odmierzanej przebytymi kilometrami, jak i tej mentalnej, wywołującej zmianę w bohaterach. To wreszcie historia, która przekonuje nas, że – mimo wszystko – „(…) gdzieś na świecie jest ktoś, kto cieszy się, że istniejesz”. Nie tylko przesłanie książki, ale też piękne, mądre dialogi, frapująca akcja i wspaniale nakreśleni bohaterowie sprawiają, że nie sposób pozostać obojętnym w trakcie lektury. Po jej zakończeniu zaś zostajemy z refleksjami na temat życia i jego wartości, a także z przekonaniem, iż jest to jedna z najpiękniejszych książek, jakie zostały napisane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz