czwartek, 14 września 2023

Kayvion Lewis "Złodziejski Gambit"

Tytuł: Złodziejski Gambit
Autor: Kayvion Lewis
Wydawnictwo: JaguarZaufanie jest niezbędne w wielu obszarach naszego życia: w związku, w przyjaźni, w pracy oraz w biznesie. Brak zaufania sprawia, że odczuwamy nieustanną konieczność kontrolowania sytuacji, to zaś może narazić relację na zakończenie. Jedną z podstaw budowania zaufania jest szczerość, ale również szanowanie cudzych granic i wartości, zaś wrogiem jest kłamstwo oraz towarzysząca mu zdrada, która może przejawiać się na wielu płaszczyznach. Biorąc pod uwagę, że wszyscy w mniejszym lub większym stopniu kłamiemy, nie dziwi fakt, iż mało kto przyznaje się do bezgranicznego zaufania, i że raczej bliższa nam jest maksyma „ufaj, ale kontroluj”. Szczególnie trudno nam jest zaufać, kiedy zostaliśmy zdradzeni, kiedy ktoś nadużył naszego zaufania, albo kiedy … sami żyjemy w kłamstwie.

Nie bez przyczyny rodzina Ross Quest nie ufa nikomu. Pracują tylko razem, nikomu nie zdradzają swoich planów, a to podejście pozwoliło im stać się jedną z najbardziej znanych złodziejskich rodów. Ross zwykle pracuje w duecie z mamą, która wprowadza ją w tajniki pracy, a całe życie dziewczynki jest podporządkowane ćwiczeniom w stawianiu się jeszcze lepszym złodziejem. Jednak takie życie w izolacji od rówieśników, w otoczeniu matki i ciotki, ze świadomością, że nikomu nie może zdradzić kim jest i czym się zajmuje, jest mocno ograniczające i nie ma nic wspólnego z wolnością. Dlatego też Ross zamierza się na kilka tygodni z tego życia wypisać i – jak prawdziwa siedemnastolatka - pojechać wreszcie na wymarzony obóz z rówieśnikami. W jaki sposób tego dokonać? Robiąc to, czym zajmuje się od lat, czyli … uciec.

Niestety zanim to nastąpi, jej plany mocno się komplikują. Kiedy matka zostaje porwana, zaś porywacze żądają miliarda dolarów, na Ross spada odpowiedzialność za zgromadzenie takiej kwoty. Ma na to miesiąc, ale nawet gdyby sprzedała wszystkie skradzione przedmioty trzymane w domu i nawet poprosiła o pomoc dziadków, z którymi nie utrzymuje kontaktów., byłoby trudno zebrać taką fortunę. Jedynym wyjściem wydaje się być przystąpienie do gry o nazwie Złodziejski Gambit. Zwycięzca otrzymuje jedno życzenie, które spełnić mają organizatorzy, więc żeby uwolnić matkę, Ross musi wygrać. Nie będzie to proste, bowiem do rozgrywek zostali zaproszeni młodzi ludzie z różnych stron świata, parający się szeroko rozumianym złodziejstwem. Gra podzielona jest na trzy części, w trakcie których na śmiałków czekają różne zadania do wykonania. Na każdym etapie zawodnik może zostać wyeliminowany jeśli jury uzna, że nie robi on wystarczających rezultatów, albo jeśli dozna kontuzji, która uniemożliwia mu dalszą grę.

Jeszcze przed rozpoczęciem gry zdyskwalifikowane zostają dwie osoby z dwunastu, bowiem nie zdołały się one uwolnić z zamkniętych na liczne kłódki pokojów. Pierwszym zadaniem uczestników jest dokonanie zuchwałej kradzieży jednego z piętnastu określonych przedmiotów znajdujących się w Muzeum Mody w Cannes we Francji. Ross jest przerażona, bowiem nigdy nie działała sama, ale pamięta o ostrzeżeniu matki, by nie ufać nikomu. Dlatego właśnie nie zawiera sojuszu, tyle tylko, że zdradza ją miękkie serce. Czy impuls niesienia pomocy innym, ratowanie ich życia w sytuacji, kiedy za wszelka cenę musi wygrać rozgrywkę, jest dobrą strategią? Przekonamy się o tym dzięki lekturze fascynującej książki pt. „Złodziejski Gambit”.

Opublikowana nakładem wydawnictwa Jaguar pozycja autorstwa Kayvion Lewis, to niezwykłe połączenie gry RPG i książki dla młodzieży, które wciągnie czytelników już od pierwszej strony. Szczególnie, że akcja toczy się wartko, wyzwanie goni wyzwanie, a jeszcze dodatkowo mamy do czynienia z mnóstwem postaci, które domagają się naszej uwagi. Nic zatem dziwnego, że rozpoczęcie lektury przypomina wkroczenie do gry – nie można przerwać jej w połowie. Zarówno główna bohaterka, jak i reszta postaci została mistrzowsko skonstruowana, zaś plastyczne opisy pozwalają wczuć się w klimat i … poczuć presję równą tej, która odczuwa Ross. A odkładając powieść, po zaskakującym zakończeniu, pragniemy tylko dostać w swoje ręce kontynuację i … dowiedzieć się wszystkiego o złodziejskim procederze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz