sobota, 21 października 2023

Emily Sharratt "Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów"

Autor: Emily Sharratt
Wydawnictwo: Świetlik


Przez całe lata byliśmy uczeni, że emocje są czymś, czego odczuwać nie wypada. Co więcej, funkcjonował podział na te dobre i te złe, z czego te drugie najlepiej, by zostały wyparte. Tyle tylko, że nie da się odczuwać emocji, a zlekceważenie tego tematu oznacza tylko tyle, że nie potrafimy sobie z emocjami radzić, że ich tłumienie pociąga za sobą dalekosiężne skutki, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego też warto uczyć dzieci, że emocje są cenna informacją, pokazywać, jak je rozpoznawać i jak się z nimi obchodzić tak, by mieć je pod kontrolą oraz wyciągać z nich wnioski.

W jaki sposób jednak uczyć dzieci kodu emocji? Warto sięgnąć po odpowiednie publikacje – jedną z nich jest książka dla dzieci pt. „Pierwsze słowa o emocjach” z serii „Warsztat słów”. W opublikowanej nakładem wydawnictwa Świetlik pozycji znajdziemy trzydzieści uspokajających ćwiczeń i wizualizacji, opracowanych przez trenerkę uważności i nauczycielkę jogi, Emily Sharratt. Krótkie teksty dotyczące uczuć i emocji uzupełniają oryginalne ilustracje Moniki Forsberg, sugestywne, bez wyraźnych linii o rozluźniających kolorach. Mimo iż książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku (wczesno)szkolnym, to warto czytać ją wspólnie z dzieckiem, wykorzystując lekturę do rozmowy o odczuwanych emocjach czy odnosić poszczególne jej rozdziały do określonej sytuacji w życiu dziecka.

Co więcej, opisane tu ćwiczenia doskonale sprawdzą się również w przypadku dorosłych, zatem warto je wykorzystać w różnych sytuacjach, by efektywniej stawiać czoła sytuacjom dnia codziennego, a co więcej, by nauczyć siebie i swoje dziecko dbania o swój świat uczuć, o zdrowie psychiczne. To również cenna pozycja, która powinna znaleźć się w gabinetach psychologów, pedagogów czy innych specjalistów pracujących z dziećmi, a także samych wychowawców, którzy mogą poruszać tematy związane z emocjami i uważnością na godzinie wychowawczej.

Na kolejnych stronach książki najdziemy opisy takich uczuć czy emocji, jak: ambicja, ból, determinacja, miłość, ekscytacja, entuzjazm, obrzydzenie, zadowolenie czy złość. To tylko kilka spośród wszystkich opracowanych w książce, a każda zajmuje dwie strony wypełnione ilustracjami, wyjaśnieniem, co dane słowo oznacza, odwołaniem do przykładowej sytuacji (często w formie pytania zachęcającego do refleksji) i prostej instrukcji wykonania ćwiczenia. Do tych ćwiczeń tak naprawdę niczego poza wyjaśnieniem nie potrzebujemy, co więcej, większość z nich możemy wykonywać w każdych warunkach, reagując w danej chwili. To rozpoznanie odczuwanej emocji (możliwe dzięki opisowi) umożliwia nam działanie, czyli wykonanie danego ćwiczenia, by dane emocje czy uczucia mieć pod kontrolą, by je w korzystny dla zdrowia sposób rozładować, lub też – przeciwnie – wzmocnić. I tak też jest na przykład z ambicją, której odczuwanie będziemy wzmacniać, anergią, którą będziemy rozbudzać, bądź tez z bólem, z którym będziemy sobie radzić w celu jego zmniejszenia czy złością, którą odczuwa każdy z nas, ale która nie musi ranić ani nas, ani naszych bliskich.

Lektura książki dostarcza cennych wskazówek, zaś czytelny układ książki pozwala w zaledwie kilka sekund dotrzeć do interesującego nas fragmentu i zastosowania danego ćwiczenia. Zaś te, które dotyczą najczęściej odczuwanych emocji, zapewne szybko przyswoimy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz