poniedziałek, 9 października 2023

Lisa Jewell "Pozostała rodzina"

Tytuł: Pozostała rodzina
Autor: Lisa Jewell
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Bardzo często tak jest, że sprawy i ludzie nie są takimi, jakimi się wydają. Zwykle przekonujemy się o tym w najmniej korzystnym momencie, często prawda wychodzi na jaw wówczas, kiedy ich najbardziej potrzebujemy. W jaki jednak sposób zorientować się wcześniej o prawdziwej naturze drugiego człowieka? Tak naprawdę nie ma takiej możliwości, bowiem nawet szczegółowa inwigilacja może nie odkryć tego, czego dany człowiek powiedzieć nam nie chce. A zwykle te tajemnice, kryją się w przeszłości …

Wiedzą o tym doskonale bohaterowie powieści pt. „Pozostała rodzina”, autorstwa Lisy Jewell. Opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona książka, to niezwykle wciągająca i wielowątkowa opowieść o tym, jak bardzo przeszłość determinuje naszą teraźniejszość i jak wiele niekiedy musimy płacić za popełnione błędy. To lektura nie tylko dla tych, którzy lubią skomplikowane historie kryminalne, ale również dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dobrze napisane powieści obyczajowe, z elementami psychologii.

Przenosimy się do Londynu, gdzie nad brzeg Tamizy, zostaje wezwany inspektor Samuel Owusu. Dokonano tam makabrycznego odkrycia znajdując kości należące do człowieka. Po ich analizie okazało się, że to kości młodej dziewczyny, sądząc po urazach, być może tancerki. Wiek kości wskazuje na to, że dziewczyna nie żyje od ponad dwudziestu lat, a kości prawdopodobnie zostały przeniesione z innego miejsca, w którym przez lata były przechowywane.

Poznajemy również Rachel Rimmer, która odbiera telefon z wiadomością od francuskiej policji, że jej mąż nie żyje. Michael został znaleziony przez gosposię w piwnicy ich domu w Antibes we Francji. Mężczyzna ma rany kłute i wszystko wskazuje na działanie osoby trzeciej, ale policja ma spore wątpliwości co do przeszłości denata. Czy Rachel będzie potrafiła je rozwiać biorąc pod uwagę, że poznając Michaela sama zastanawiała się nad jego tajemnicami? Cofając się w przeszłość poznajemy kulisy ich znajomości, poczynając od poznania poprzez małżeństwo, po niezrozumiałe zachowania po ślubie. Nagle bowiem okazuje się, że idealny i bogaty mężczyzna, który skradł serce początkującej projektantki biżuterii, mozolnie rozwijającej swój biznes, wcale nie jest taki idealny. A jego sekret to coś więcej niż syn z pierwszego małżeństwa, którego rzekomo dawno nie widział.

Poznajemy też Lucy Lamb, która po latach tułaczki i bezdomności wreszcie wraca do Londynu, z którego niegdyś wyjechała. Wraz z dziećmi zatrzymuje się w idealnym apartamencie swojego brata Henry`ego, w eleganckim bloku za rogiem Harley Street. Czterdziestodwuletni homoseksualista, po tym, jak jego i siostry dzieciństwo zostało naznaczone traumą, cale lata był samotny. Teraz jednak obecność siostry i dwójki młodych ludzi go męczy, dlatego też Lucy jak najszybciej stara się znaleźć dla swojej rodziny dom. Dzięki pieniądzom z funduszu powierniczego, nareszcie jest to możliwe. Skrzywdzona w dzieciństwie, stara się rozpocząć nowy etap w życiu. Tyle tylko, że wszystko wskazuje na to, że przeszłość może wrócić. Otóż partner jej córki, zajmujący się dziennikarstwem śledczym, zrobił swojej ukochanej prezent – odnalazł jej ojca. Okazuje się, że Phineas Thomsen pracuje obecnie w rezerwacie przyrody w Boswanie. Ta wiadomość największe wrażenie wywiera na Henry`m, który od dziecka kocha się w Phineasie i nie jest dla niego ważne, że Phin zapłodnił jego siostrę, kiedy miała zaledwie szesnaście lat. Henry postanawia spotkać się z ukochanym, ale ten nagle opuszcza Boswanę. Czy to możliwe, by udał się do Chicago? Na to wskazują pewne przesłanki, więc Henry, niczym prawdziwy detektyw, postanawia wytropić mężczyznę.

Co wspólnego mają ze sobą te trzy, pozornie odrębne historie? Co będzie łączącym je motywem, poza tragedią, bólem i traumami z przeszłości? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki, która pozostawia nas pod wielkim wrażeniem autorki i jej talentu do tworzenia skomplikowanych historii i to w taki sposób, że nagle wszystkie elementy układanki zaczynają do siebie pasować. Frapującej fabule towarzyszą doskonale zarysowani, wieloznaczni bohaterowie, z ich mrocznymi sekretami i dramatyczną przeszłością. Po zakończeniu lektury długo pozostajemy w stuporze, próbując dojść do siebie po tej historii – jednej z tych, które na długo zapadają w pamięć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz