niedziela, 8 października 2023

Lifestyle: Zaplanuj już dziś wakacje!

Zdążyłaś już zapomnieć o urlopie? Tęsknie patrzysz na oferty biur podróży, oferujących wczasy w ciepłych rejonach globu? Z sentymentem oglądasz wasze zdjęcia z wakacji, pełne uśmiechów i szczęścia? Nie musisz się smucić. Teraz, kiedy nadeszła jesień, rozgrzać cię może planowanie przyszłorocznego wyjazdu. Im bowiem zrobisz to wcześniej i w odpowiedni sposób, tym na więcej będziesz mogła sobie pozwolić.

Od słonecznych, upalnych dni lata dzieli cię wiele miesięcy, powoli też przestajemy myśleć o tego rocznych wakacjach, jakie były udane, albo co możemy zmienić, by w przyszłym roku bawić się jeszcze lepiej. Powoli pochłaniają nas codzienne obowiązki, zbliżające się święta, prezenty i spotkania z rodziną czy bliskimi. Okazuje się jednak, że właśnie teraz jest doskonały czas, by pomyśleć o wakacjach i podjęcie decyzji odnośnie tego, gdzie jedziemy, po co i za ile.

Nie zwlekaj, działaj


Nie ma nic lepszego, jak planować wakacyjny wyjazd wówczas, kiedy za oknem leje, dmie wiatr, a wilgoć przenika organizm. Możemy snuć wizje idealnej wyprawy i ewentualnie przedyskutować z rodziną jej kierunek. Tylko od nas zależy, czy wolimy intensywny wypoczynek w metropolii, połączony ze zwiedzaniem zabytków i zakupami czy też kraj z cudownymi, piaszczystymi plażami i wspaniałymi widokami, idealnymi na IG. Możemy oczywiście wybrać też wczasy w Polce, sporo jest zwolenników tego rozwiązania, albo – wręcz przeciwnie – postawić na egzotykę i wyruszyć na wyprawę do Kenii chociażby po to, by udać się na safari i zrobić zdjęcie lwom, lampartom czy nosorożcowi. Warto już teraz podjąć decyzje, bo za kilka miesięcy nie będzie już miejsca w najatrakcyjniejszych hotelach albo zabraknie miejsc w samolocie.

Oczywiście jest sporo miłośników „last minute”, tyle tylko, że to zawsze jest loteria, na dodatek dokładnie musimy dopasować się do terminu. Nie każdemu taki spontaniczny wyjazd odpowiada, zaś kiedy mamy rodzinę, jest on bardzo ryzykowny. Tylko wcześniejsza rezerwacja zapewni nam wakacje w wymarzonym miejscy, atrakcyjny hotel i godne warunki podróży.

Oczywiście, planując wakacyjny wypoczynek wcale nie musimy korzystać z ofert biur podróży. Jeśli czujemy się na silach, samodzielnie możemy wyszukać hotel czy zorganizować transport. Jesteśmy wówczas ograniczeni jedynie naszym urlopem oraz budżetem, nie musimy jednak trzymać się programów czy dopasowywać się do grupy w trakcie wycieczek objazdowych.

Polując na tanie loty, warto być elastycznym i otwarty na różne kierunki. Jeśli to nieistotne, czy wylecisz 29 czerwca czy 5 lipca, to większa jest szansa, że trafisz na prawdziwe okazje cenowe. Szczególnie tanio się lata od stycznia do początków czerwca i od września do końca listopada, więc może na ten okres przesuniesz wakacje? A jeśli nie, to i tak warto z dużym wyprzedzeniem zarezerwować lot, wówczas bowiem na spokojnie można zadbać o cala resztę – hotel, wyżywienie czy inne atrakcje. Warto też pamiętać, że loty są droższe w weekendy i w piątki, a tańsze w środku tygodnia (czasem też w niedziele). Znalezienie najkorzystniejszego połączenia do wymarzonego miejsca często też wiąże się z tym, że na miejsce nie dotrzesz tylko jednym samolotem, lub będziesz musiała skorzystać również z innych środków transportu, ale potraktuj to jak cześć przygody. A wyszukiwanie takich lotów, niech stanie się rutyną. Możesz również w wybranych wyszukiwarkach lotów ustawić tzw. alert cenowy, dzięki któremu dostajesz powiadomienia i na bieżąco śledzisz, jak zmienia się koszt przelotu, który cię interesuje. A  wtedy, kto wie, może się okazać, że jeszcze przed wakacjami wyrwiesz się na weekend do Rzymu, albo na kolację do Paryża.

Wyprawy z niemowlakiem


Jeśli planujesz wyjazd z niemowlakiem, szczególnie dużo czasu poświęć na planowanie oraz analizę funduszy. Nie ma określonego wieku, w którym dziecko może podróżować z rodzicami, moja Klara jeździła wszędzie już po kilku tygodniach od urodzenia. Co więcej, podróż z niemowlakiem jest dużo łatwiejsza niż z 4 czy 5 latkiem. Warto się jedynie zastanawiać nad długością lotu, czyli wyborem miejsca. Skoro dla nas długi lot jest męczący, to dla dziecka tym bardziej.

Rozsądniej jest też zdecydować się na podróż z dzieckiem do krajów z dobra opieka medyczną oraz podobną florą bakteryjną. Najlepszym wyjściem wydaje się wybór któregoś z europejskich krajów. Kiedy już podejmiemy decyzje o wyjeździe z dzieckiem, warto nieco zweryfikować swoje oczekiwania pod względem tego, co chcemy zrobić czy zobaczyć. Bo trudno oczekiwać, że czterolatka doceni kolejne muzeum czy inne zabytki, a z takiego wyjazdu zapamięta jedynie upomnienia rodziców, by zachowywała się spokojnie. Choć to również jest sprawą indywidualną – ja z Klarą chodzę do muzeów, zawsze staram się zainteresować ją czymś w danej sali, a i ona wyszukuje zwykle to, co ja ciekawi. Jeśli jesteśmy z kolei rodzicami 10-latka, warto zapewnić mu basen i dostęp do innych obiektów sportowych.

Zastanówmy się również, jaki środek lokomocji wybierzemy podróżując z dzieckiem. Ze wszystkich środków lokomocji samolot wydaje się najszybszym wyjściem, ale musimy doliczyć czas potrzebny na odprawę. To, jakiego wyboru dokonamy, zależy również od naszych indywidualnych preferencji, ale przed podróżą dobrze jest porozmawiać z dzieckiem o tym, jak będziemy i gdzie podróżować, a także omówić zasady zachowania się w środku transportu. Przede wszystkim musimy zadbać o wygodę dziecka, o to, by czuło się bezpiecznie – warto zabrać ze sobą ulubiony kocyk czy maskotkę i odpowiednio je ubrać (najlepiej na tzw.cebulkę), by nie ucierpiało od klimatyzacji albo się nie przegrzało. Zapewnijmy również dziecku rozrywkę w trakcie podróży. Warto zabrać ulubioną maskotkę, coś do rysowania, grę. Możesz śpiewać z dzieckiem piosenki (oczywiście uwzględniając komfort ewentualnych współpasażerów), opowiadać bajki, robić śmieszne miny, czy zwracać uwagę na mijane obiekty, albo na chmury w trakcie lotu – dziecko może zgadywać, do jakiego zwierzęcia są podobne. Dobrym rozwiązaniem jest podróż w nocy. Nawet jeśli maluch się przebudzi, kołysanie w czasie jazdy samochodem/pociągiem czy szum samolotowego silnika powinny go szybko uśpić.

O czym jeszcze pamiętać?


Wybór miejsca lub miejsc, które chcemy odwiedzić, to pierwszy etap. Następnie szukamy środka transportu i, kiedy już go znajdziemy i zarezerwujemy, warto zapewnić sobie zakwaterowanie i określić, czy chcemy opcję z wyżywieniem czy też nie. W naszych wydatkach musimy jednak uwzględnić nie tylko samą podróż i hotele, ale również opłaty za wstęp i drobne przyjemności, a także ubezpieczenie czy ewentualną wymianę waluty. Kilka miesięcy przed wyjazdem warto sprawdzić również termin ważności paszportów/dowodów, by mieć czas na ich ewentualną wymianę. Dowód/paszport musimy wyrobić również dziecku.


Współpraca reklamowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz