piątek, 17 listopada 2023

Izabela Janiszewska "Izabela Janiszewska"

Tytuł: W szponach
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
 

Strata bliskiej osoby, partnera czy rodzica, wywołuje wielki ból i pozostawia poczucie pustki. A choć każdy inaczej radzi sobie z żałobą, każdy inaczej ją przeżywa, to niektórzy nie potrafią powrócić do normalnego życia, mimo upływu czasu. Problemy są tym większe, im większą traumą była śmierć – szczególnie ta nagła.

W takiej sytuacji jest sześcioletni Benjamin, który po stracie ojca przeprowadza się wraz z matką do Grodziska. Ojciec zginął w napadzie rabunkowym, kiedy wraz z matką wracał z rocznicowej kolacji. Próbował stawiać opór napastnikowi, a ten ugodził go kilka razy nożem. Mężczyzna zmarł w wyniku obrażeń wewnętrznych, pozostawiając po sobie wielką pustkę. Nie tylko syn, ale i Julia nie potrafi pogodzić się ze śmiercią Adama, a żeby odciąć się od tragedii rozgrywającej się w Warszawie, postanawia zamieszkać w rodzinnym domu jej męża. Czy to jednak dobry pomysł wracać tam, gdzie wszystko wiąże się z Adamem i gdzie mieszka mnóstwo znających go ludzi? Szczególnie, że tuż po wprowadzeniu się, chłopiec nawiązuje niepokojącą relację z nowym przyjacielem, o wyjątkowo destrukcyjnych skłonnościach.

Tajemniczy kolega nie odstępuje syna niemal na krok, ale problem w tym, że nikt go nie widzi. Co więcej, ów niewidzialny przyjaciel ma wyjątkowo makabryczne zabawy, poczynając od pocięcia opon po spuszczenie wózka ze skarpy na ulicę czy podpalenie girlandy w przedszkolu. Czy Benjamin kłamie mówiąc, że to nie on jest odpowiedzialny za te wszystkie niepokojące wydarzenia? A może w ten sposób radzi sobie z gniewem po śmierci ojca i ze stratą? Czy tajemniczy przyjaciel istnieje tylko w wyobraźni chłopca czy też jest realną postacią? Przekonamy się o tym w trakcie lektury znakomitej powieści autorstwa Izabeli Janiszewskiej. Powieść „W szponach”, to wyjątkowy thriller psychologiczny, trzymający w napięciu do ostatniej strony. Opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona powieść to wyjątkowa zagadka, już nawet wykraczająca poza umiejętności detektywistyczne, bowiem w grę w chodzi zmaganie się z żałobą i jej etapy. Pytanie, do czego jest w stanie posunąć się mały chłopiec albo jego przyjaciel, który najwyraźniej lubi zadawać cierpienie.

Wszyscy dookoła zaczynają obwiniać chłopca za te wydarzenia, bowiem zawsze jest w ich centrum. Co więcej, nikt nigdy nie był w stanie dostrzec obcej osoby w pobliżu, co podważa wiarygodność chłopca. Julia szuka pomocy u znanego psychoterapeuty, będącego dawnym kolegą jej męża, jeszcze z czasów szkolnych, ale nawet ów mężczyzna pada ofiarą działalności owego kolego Benjamina. Co więcej, na jaw wychodzą niepokojące fakty z czasów, kiedy mąż Julii przyjaźnił się z kilkoma chłopakami, zaś oni najwyraźniej są w prawdziwych tarapatach.

Co tak naprawdę dzieje się w Grodzisku? Jaki związek ta sprawa ma z wydarzeniami sprzed lat, kiedy to została zgwałcona czternastoletnia córka trenera szkolnej drużyny sportowej? Przekonamy się o tym w trakcie lektury powieści, której akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych, zaś pozornie niezwiązane ze sobą wątki zaczynają nabierać głębszego znaczenia. Wyjątkowo intrygującej fabule towarzyszą gwałtowne zwroty akcji, zaś aspekt psychologiczny powieści wpływa na odbiór, czyniąc lekturę głębszą i sprawiając, że sięgnąć po nią mogą nie tylko osoby ceniące sobie historie kryminalne, ale też ci, którzy lubią powieści obyczajowe oraz psychologiczne. Mistrzowsko skonstruowani bohaterowie wpływają na odbiór tej historii, a dzięki nim stajemy się bezpośrednimi świadkami wydarzeń. Choć również nie potrafimy dostrzec przyjaciela chłopca. W rezultacie nie możemy od książki się oderwać, starając się za wszelką cenę poznać prawdę. Ta jednak bywa niekiedy gorsza od niewiedzy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz