sobota, 9 grudnia 2023

Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo. Zaginiona para"

Tytuł: Magiczne drzewo. Zaginiona para
Autor: Andrzej Maleszka
Wydawnictwo: Znak


Zwykle nie lubimy swojej szkoły i raczej nie jesteśmy skłonni do poświęceń na jej rzecz. Narzekamy na nadmiar nauki, niesprawiedliwych nauczycieli, nieodpowiednie godziny, brak imprez i wiele innych czynników, które sprawiają, że każdego ranka z trudem zbieramy się, by tam dojść i z bólem myślimy o przeżyciu kolejnego dnia. Tyle tylko, że to właśnie w szkole zawierane są pierwsze przyjaźnie, które wielokrotnie są w stanie przetrwać całe życie.

Kuki, Gabi i Blubek są właśnie taki przyjaciółmi, uczęszczającymi do jednej szkoły i nie wyobrażają sobie, że mogliby zostać rozdzieleni. Tymczasem w trakcie zakończenia roku szkolnego dyrektor oznajmia im, że ich szkoła ma być zburzona, zaś na jej miejsce planowana jest budowa nowego centrum handlowego. Dyrektor jest świadomy, że nie dysponuje kwotą pozwalającą odkupić teren, zatem nie pozostało mu nic innego, jak tylko zapewnić uczniom miejsca w nowych szkołach. Tyle tylko, że to oznacza, iż Kuki, Gabi i Blubek zostaną rozdzieleni. Tego zaś zupełnie nie mogą sobie wyobrazić, dlatego postanawiają wziąć sprawy we własne ręce i zdobyć wymaganą kwotę.

Jednak łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Wszystko byłoby inaczej, gdyby mieli magiczny przedmiot, taki jak czerwone krzesło. To jednak już dawno wyczerpało swoją moc. Dzieci dochodzą do wniosku, że skoro było krzesło, to muszą istnieć inne magiczne przedmioty, postanawiają je zatem odnaleźć. Nie jest to takie łatwe, szczególnie że Korto, magiczny przewodnik, istnieje tylko w świecie wirtualnym.

Ostatecznie jednak dzieciom udaje się trafić na trop przedmiotu, dzięki wskazówkom, które przychodzą do nich we śnie. Trafiają tym samym na ulicę Różaną, gdzie mieści się sklep z bardzo drogimi butami i odnajdują magiczny przedmiot – but. Tyle tylko, że jest on jeden, bowiem drugi od pary został skradziony. To sprawia, że wszystkie czary są nietrwałe i trwają zaledwie pół godziny. Żeby móc uratować szkołę, muszą odnaleźć drugi but, co nie jest takie proste, bowiem dostał się on w ręce rodziny złodziei i oszustów, którzy wykorzystują magię w celu osiągnięcia korzyści materialnych. Sprzedają dzieciom zabawki, które znikają, pozostając zrozpaczone maluchy z pustymi pudełkami.

W trakcie poszukiwań przyjaciele przeżywać będą wiele przygód, podróżować będą dra-kulą, którą niestety stracą, trafią na wyspę z odpadów, z której – wykorzystując magię i recycling – stworzą statek, na pokładzie którego dotrą do Portugalii. Przejdą przez magiczne drzwi, by dostać się do Parku Jordana w Krakowie, gdzie znajdować się ma ponoć drugi but i wpadną na trop rodziny oszustów, którzy nie zawahają się nawet przed porwaniem Gabi.

Jak zakończy się ta opowieść? Czy dzieciom uda się odzyskać but i uratować szkołę? Przekonamy się dzięki tej pełnej brawurowych przygód i magii książce, pełnej niesamowitych zwrotów akcji i dowodów przyjaźni i lojalności. Opublikowana nakładem wydawnictwa Znak powieść „Magiczne drzewo. Zaginiona para”, to kolejny już tom historii magicznych przedmiotów powstałych z drzewa. Autor, Andrzej Maleszka, w tej wyjątkowej powieści adresowanej do młodych czytelników nie tylko wciąga nas w świat magii, ale też pokazuje znaczenie współpracy, a także koncentruje się na podstawowych wartościach. To sprawia, że warto podsunąć książkę dzieciom, nawet czytając wraz z nimi, i to niezależnie od tego, czy poznaliśmy już trójkę dzieciaków oraz psa o imieniu Budyń z poprzednich tomów, czy też ten jest pierwszy. Choć jestem pewna, że w takie sytuacji sięgniecie po poprzednie tomy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz