czwartek, 11 stycznia 2024

Elżbieta Sitek-Wasiak „Co z ciebie wyrośnie. Znani ludzie o swoim dzieciństwie i niepokornej młodości”

Tytuł: „Co z ciebie wyrośnie. Znani ludzie o swoim dzieciństwie i niepokornej młodości”
Autor: Elżbieta Sitek-Wasiak
Wydawnictwo: Czarna Owca


„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – to znane przysłowie oznaczające, że wszystko to, czego nauczymy się, doświadczymy, wykształcimy w młodości, będzie decydowało o nas samych i naszym życiu, jako dorosłych. Idąc tym tropem wszystkie wielkie, znaczące osoby, w młodości musiały być wychowywane w odmienny sposób, doświadczać rzeczy, które stały się później przyczynkiem ich wielkości. Czy rzeczywiście zawsze tak jest? A może szeroko pojęty sukces, jest kwestią wytrwałości, ciężkiej pracy i wewnętrznej spójności? Może jest wykuwany w oparciu o wpojone przez rodziców zasady? Może jest efektem szczęścia, a może kompilacją tych wszystkich czynników?

O tym, jak wyglądała młodość wielu znanych postaci, aktorów, polityków, działaczy czy biznesmenów przeczytać możemy w znakomitej książce pt. „Co z ciebie wyrośnie. Znani ludzie o swoim dzieciństwie i niepokornej młodości”. W opublikowanej nakładem wydawnictwa Czarna Owca książce autorka, Elżbieta Sitek-Wasiak w szczerych rozmowach pokazuje nieznaną dotąd przeszłość wybranych bohaterów, którzy zdradzają zabawne nieraz szczegóły swojego dorastania, a – pomiędzy wierszami – czynniki, jakie doprowadziły ich do miejsca, w którym się znajdują. Niejednokrotnie w trakcie lektury wywiadów się uśmiechniemy, może nawet wzruszymy czy poczujemy podziw dla rozmówcy autorki. W każdym jednak z tych czternastu wywiadów przekonamy się, jak doskonały był wybór autorki, która stworzyła niezwykłą mozaikę historii barwnych postaci. I to historii, które pochłaniamy z zapartym tchem.

I tak Daniel Olbrychski opowiadać będzie o swojej niepokornej duszy, problemach z nauką, zamiłowaniu do wszelakich sportów i rolach, które pojawiły się na studiach i które już na pierwszym roku uczyniły z niego wielkiego aktora. Jolanta Kwaśniewska powie o swoim rodzinnym domu, w którym „Mateńka” pracowała nieustannie wychowując córki, o byciu chłopaczarą, o pasjach, studiach prawniczych, poznaniu męża i działalności charytatywnej. Vincent Viktor Severski, autor bestsellerowych powieści, były funkcjonariusz wywiadu PRL i IIIRP (choć tak naprawdę z wywiadu nie odchodzi się nigdy) opowiada o swoim biednym dzieciństwie, o wojskowej dyscyplinie wprowadzonej w domu przez ojca, o pasji do czytania, o „kiblowaniu” w pierwszej klasie liceum, o walce o niezależność finansową, studiach i o tym, w jaki sposób dostaje się pracę w wywiadzie.

Alicja Majewska mówi o swoim domu, który nazywa jej miejscem na ziemi, o dorastaniu w niewielkich Olbierzowicach, gdzie rodzice Alicji byli nauczycielami, o muzyce zawsze obecnej w jej życiu, szkolnych miłościach, pruszkowskim zespole i studiach pedagogicznych. Irena Eris z kolei opowiada o dziecięcych marzeniach, szalonych niekiedy pomysłach, szkole muzycznej, do której rodzice posłali ją, gdy miała 8 lat, nieudanym podejściu do studiów medycznych i dalszym wyborze drogi, w którym wielokrotnie pomagał jej przypadek. Marcin Matczak, wzięty prawnik, mówi o swojej pasji do nauki, o Sławie – mieście dzieciństwa, o decyzji o wyborze studiów prawniczych, a także początkach pracy zawodowej i … książce, którą napisał o relacjach ojca z synem.

Siostra Małgorzata Chmielewska opowiada o dzieciństwie spędzonym w kolejnych jednostkach wojskowych, planach wstąpienia do klasztoru i dzieciach, które wzięła pod opiekę, natomiast Krzysztof Simon, profesor medycyny, specjalista chorób zakaźnych mówi o Wrocławiu, w którym jest niezmiennie zakochany, o epidemii czarnej ospy i trwającej fascynacji medycyną. To tylko kilka fascynujących historii, bowiem w książce o swoim dzieciństwie opowiada jeszcze Michał Kamiński, Dorota Sumińska, Robert Biedroń, Monika Zuber, Robert Korzeniowski i Adam Rapacki.

Chociaż losy każdego z bohaterów toczyły się na przestrzeni lat inaczej, pochodzili z różnych domów, mieli różny status społeczny, to każda z tych postaci na swój sposób osiągnęła wielkość. Złożyły się na to różne czynniki, ale na pierwszy plan wysuwa się pasja i zaangażowanie. Przywołane historie porywają, motywują i sprawiają, że warto do nich wracać, rozmyślając przy okazji o własnym dzieciństwie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz