czwartek, 15 lutego 2024

Bartosz Szczygielski "Asymetria"

Tytuł: Asymetria
Autor: Bartosz Szczygielski
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Chyba nie ma nic gorszego, niż śmierć dziecka. Szczególnie, jeśli umiera ono nie w wyniku choroby czy obrażeń wynikających z wypadku, ale staje się ofiarą zbrodni. I to tej najstraszniejszej, bo dokonanej rękami tych ludzi, którzy powinni bezgranicznie i bezwarunkowo ją kochać – jej rodziców. Tymczasem oni dają życie, po czym zdarzają się sytuacje, w których przyznają sobie prawo do tego, by je odebrać.

Takie sprawy niezmiernie bulwersują zarówno opinię publiczną, jak i nawet samych śledczych. Szczególnie, jeśli są świeżo upieczoną policjantką, a właściwie psycholożką w szeregach policji. Alicja Mort ma to szczęście, że jej mentorem jest jeden z najlepszych specjalistów, podinspektor Edward Górski. Pod jego przewodnictwem ma nadzieje za kilka lat zostać jedną z czołowych śledczych w policji. Taką, którą prosi się o pomoc przy szczególnie trudnych sprawach. Jest to całkiem realne, bowiem Alicja ma niezwykły dar – otóż bezbłędnie potrafi rozpoznać kłamstwo. Z ruchów, spojrzenia, mrugnięć czyta w ludziach niczym w otwartej książce.

To jednak nie wystarczyło, by ocalić Monikę, córkę Justyny Orczyk. Tak naprawdę w trakcie przesłuchania matki dziewczynka była już martwa, a jej ciało odnaleziono w studni w pobliżu domu. Śledztwo zakończyło się skazaniem matki i niewypowiedzianym pytaniem Alicji, dlaczego ludzie zabijają swoje dzieci. To pierwsze śledztwo, mimo iż z perspektywy statystyk udane – odnaleziono i ciało i morderczynię, to jednak głęboko utkwiło w pamięci Alicji, budząc niepokój.

Teraz, piętnaście lat później, nie pracuje już w policji, wciągnął ją bowiem sektor prywatny. Mimo iż zlecenia nie są zbyt ambitne, a zajmuje się głównie sprawami polegającymi na poszukiwaniu dowodów zdrady, to honoraria pozwalają jej utrzymać się na powierzchni. Szczęśliwy związek również sprzyja równowadze w jej życiu. Dlaczego zatem przesyłka, którą otrzymuje, burzy jej wewnętrzny spokój i nakazuje wrócić wspomnieniami do zbrodni sprzed lat?

Okazuje się, że nie tylko ona otrzymała tajemniczą paczkę, dostał ją bowiem również Edward Górski. Alicja nie kontaktowała się z nim od lat, ale teraz postanawia go odwiedzić i jeszcze raz przeanalizować szczegółu śledztwa w sprawie morderstwa Moniki. Czyżby coś przeoczyli? Czemu służyć mają laleczki, które tajemniczy nadawca pozostawił pod ich drzwiami? Na co pozostali ślepi?

Odpowiedzi na te pytania szukać będziemy w niezwykle wciągającej powieści pt. „Asymetria”, autorstwa Bartosza Szczygielskiego. Opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona książka to niezwykle wciągający kryminał, w którym nie tylko dowiadujemy się wiele o komunikacji niewerbalnej i oznakach kłamstwa, ale także o kulisach pracy polskiej policji. To lektura dla osób o mocnych nerwach szczególnie, że w grę wchodzi morderstwo dziecka, ale i dla tych wszystkich, którzy lubią zaskakujące historie, od których nie można się oderwać.

To pierwszy tom opowieści o byłej policjantce, która próbuje odsłonić przed nami ludzki umysł. Wraz z nią rozwiązywać będziemy zagadkę tajemniczej przesyłki, jednocześnie jeszcze raz wracając do sprawy sprzed lat. Doskonale skonstruowanej fabule towarzyszą niezwykle dopracowani bohaterowie, z Alicją Mort na czele. Brawurowe zwroty akcji, która toczy się jednocześnie na dwóch planach czasowych, nie pozostawiają miejsca na bierność i nudę. W tę historię po prostu trzeba się zaangażować!

1 komentarz: