środa, 28 lutego 2024

Sarah Noble "Silna jak rzeka. Książka o rodzicielskiej miłości"

Autor: Sarah Noble
Wydawnictwo: Świetlik


Miłość matki do swoich dzieci wymyka się wszelkim definicjom, jest bezinteresowna, bezgraniczna, czysta i piękna. I mimo iż powstało już wiele książek, bajek czy poematów na ten temat, to matczyna miłość jest niezwykle wdzięcznym tematem, który może być podejmowany wciąż od nowa i nigdy nie mamy go dość.

Jednym z takich tytułów, który pięknie opowiadają o relacji rodzica z dzieckiem, a dokładnie matki z dzieckiem, jest przeznaczona do młodszych czytelników pozycja pt. „Silna jak rzeka”, Opublikowana nakładem wydawnictwa Świetlik książka autorstwa Sarah Noble, to niezwykle wzruszająca opowieść o niedźwiedziach, relacjach, ale i o pięknie otaczającej nas przyrody. Książka dla dzieci doskonale sprawdzi się w przypadku przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych, a piękne ilustracje zachwycą również dorosłych. Staranne wydanie i twarda oprawa dodatkowo wpływają na odbiór książki i wrażenia estetyczne płynące z obcowania z nią.

Na łamach książki poznajemy małego niedźwiadka, których pragnie być tak duży i silny, jak jego mama. Uważa, że skoro ma dużych przyjaciół, jest już tak duży, jak ona, choć mama się z tym nie zgadza. Tłumaczy natomiast niedźwiadkowi, że kiedyś będzie silny i duży, a może nawet większy od niej, choć radzi mu, by niezbyt się z tym spieszył. Niedźwiadek postanawia zatem, że pewnego dnia zostanie największym i najsilniejszym niedźwiedziem bowiem wszyscy wiedzą, że nie ma nic większego i potężniejszego niż niedźwiedź. I z tym nie zgadza się jego mama tłumacząc, że istnieje coś znacznie większego i silniejszego i jest to rzeka.

Niedźwiadek stwierdza jednak, że rzekę może przekroczyć nawet bez moczenia się (na grzbiecie matki), dobrze sobie radzi również z łowieniem ryb, bo ma to po mamie. Jednak rodzicielka stwierdza, że talent do łowienia ryb nie jest dziedziczny, chodzi raczej o cierpliwość. Dodaje również, że rzeka daje siłę wielu rzeczom.

Na takich rozmowach o otaczającym świecie upływa niedźwiadkowi i jego mamie czas, a my możemy przy tym podziwiać wspaniałe krajobrazy, które ich otaczają. Podziwiamy piękno i nieokiełznaną moc rzeki, majestat gór, spokój nocy. Zachwycamy się tez podsumowaniem niedźwiadka wywodów, który stwierdza, że jego mama jest jak rzeka – „jest wielka i silna i piękna”.

Lektura książki pozwala nam na wzruszenia, ale również na rozmowę z dzieckiem o jego cechach, atrybutach, silnych stronach, o tym, jaki kiedyś może być i jakie ma możliwości. Mniejsze dzieci mogą po prostu przeglądać książkę, natomiast ze starszymi możemy dzięki lekturze zainicjować rozmowę na różne tematy. To jedna z tych książek, z których każdy – poza piękną opowieścią – może wynieść coś wartościowego dla siebie.*współpraca recenzencka

2 komentarze: