środa, 20 marca 2024

Gita Trelease "Wszystko, co lśni. Miłość, magia, rewolucja"

Autor: Gita Trelease
Wydawnictwo: KobieceCzytając o osiemnastowiecznym Paryżu skupiać się będziemy głównie na wspaniałych balach urządzanych przez Marię Antoninę, pięknych sukniach, kosztownym wystroju wnętrz. Rzadko myślimy o kosztach tak wystawnego życia i to kosztach, które musieli pokryć ci najbiedniejsi. Tymczasem oni niekiedy nie mieli już nic, zresztą ilość bezdomnych i żebraków na ulicach miasta mówi sama za siebie. Warto też zauważyć zgniliznę, jaka kryje się pod całym tym blichtrem, fałsz takiego życia i ułudę, którą karmili się wszyscy markizi, baronowie i inni wysoko postawieni, a zatem uprzywilejowani ludzie. A jednak zrobili by oni wszystko, by ten obraz utrzymać jak najdłużej, by jak najdłużej cieszyć się beztroskim życiem i nicnierobieniem.

Patrząc na to w ten sposób, nie dziwi niechęć matki Camille do Wersalu, a jednocześnie tęsknota za pewnym życiem. Tęsknota, którą przelała na młodszą córkę, Sophie, ucząc ją jednocześnie dobrych manier. Starsza, Camille, nawet nie myślała o balach czy sukniach, ona była raczej zafascynowana pracą ojca i chciała się nauczyć wszystkiego o prowadzeniu drukarni i o druku. Jednak gardzący arystokratą ojciec w pewnym momencie został zmuszony do zamknięcia drukarni, a zgromadzone fundusze topniały w oczach. Może właśnie dlatego matka Camilli coraz częściej sięgała po magię i była coraz bardziej nią wycieńczona. Przed śmiercią zdołała ona jednak przekazać część wiedzy Camilli, na tyle, by dziewczyna mogła starać się z lepszym lub gorszym skutkiem utrzymać rodzinę. Ponieważ matka zmarła niemal równocześnie z ojcem, głową rodziny powinien zostać starszy brat Camilli, Alain, ten jednak zamiast stawić czoła problemom, wolał od nich uciec. Mimo niezłej pensji wojskowego, przestał pojawiać się na służbie, częściej można go było spotkać pijanego i uprawiającego hazard niż trzeźwego. Na dodatek przestał mieć jakiekolwiek skrupuły przez wykorzystywaniem i okradaniem sióstr grożąc, że sprzeda je jako ladacznice.

Kiedy brat po raz kolejny je okrada, zabierając zarówno z trudem uzbierane pieniądze na czynsz, jak i suknie, Camille postanawia działać. Wie bowiem, że jej siostra nie przeżyje na ulicy długo, a i ona sama nie wyobraża sobie takiej egzystencji. Postanawia zatem sięgnąć po nauki matki i wykorzystać magię złudy, by przemienić się w Cécile Descharlots, baronessę dla la Fontaine, by zakraść się do Wersalu i próbować zdobyć środki finansowe. Planuje wykorzystać skłonność do gry w karty arystokracji oraz swoje zdolności w zakresie magii przemieniania, by dzięki oszustwom zdobyć pieniądze na czynsz. Otwiera zatem starą, spaloną skrzynie matki i wyciąga suknie, która jest istotnym elementem przemiany, choć niezwykle żarłocznym i chciwym.

Camille wkracza do jaskini lwa pewna, że chroni ją magia. Nie wie jednak, nie tylko ona się nią para i że są tacy, którzy wiedzą o niej dużo więcej. Na przykład pewien markiz, którego ku swojemu zdziwieniu dziewczyna rozpoznaje jako maga. Jednocześnie, jakby na przekór zgniliźnie panującej na dworze, Camille ma możliwość przebywania wśród ludzi, dla których pasja jest najważniejsza. Jednym z nich jest Lazare Mellais, sympatyczny naukowiec – wynalazca, który wraz z przyjaciółmi pracuje nad wynalezieniem balonu napełnianego wodorem. Młodzi poznają się w niezwykłych okolicznościach, kiedy podczas testów balon zaczyna mieć problemy, a Camille ratuje ekipę przed śmiercią.

Jak zakończy się ta opowieść? Czy Camille poświeci swoje wartości, a może i życie, by zrobić szybko pieniądze? A może za sprawą konstruktora przypomni sobie o zasadach wyznawanych w jej rodzinnym domu? Przekonamy się o tym dzięki lekturze oryginalnej powieści „Wszystko. Co lśni”, będącej prawdziwym powiewem świeżości, zarówno w sferze powieści romantycznych, romansów historycznych, jak i powieści fantasy. Książka dla młodzieży autorstwa Gity Trelease, mimo romantycznej otoczki w oparach magii, kryje w sobie głębię, która zmusza nas do refleksji. Mamy tu bowiem do czynienia z wieloma modelami osobowości, z wieloma dylematami, z wieloma wzorcami postępowania. Camille stanie przed wyborem, zmuszona do odpowiedzi na pytanie, co jest w stanie poświecić i co jest warte poświęcenia. Jeśli do tego dodamy cały ten blichtr oraz niezwykłe umiejętności magiczne, trudno jest się od powieści oderwać. Czy jesteście gotowi na magię?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz