czwartek, 21 marca 2024

Damon Zahariades „Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu”

Tytuł: Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu
Autor: Damon Zahariades
Wydawnictwo: SensusOstatnie kilkanaście lat, gwałtowny postęp technologiczny oraz wzrost konkurencji spowodowały, że pracodawcy cenią sobie ludzi niezawodnych, niezastąpionych, wydajnych i perfekcyjnych. Problem w tym, że takich ludzi nie ma. I nawet, jeśli próbujemy aspirować do miana takiej osoby, to prędzej czy później grozi nam wypalenie. Perfekcjonizm generuje bowiem szereg problemów, m.in. dotyczących terminowości wykonania zadań, porzucania aktywności, których nie realizujemy idealnie, unikania ich. Nie bez przyczyny mówi się, że lepsze jest wrogiem dobrego, więc jeśli odkrywasz w sobie choćby nutę perfekcjonizmu, to może czas z tym walczyć, zanim zupełnie się pogrążysz.

O tym, jak negatywnie perfekcjonizm może wpłynąć na nasze życie, jak z nim walczyć, przeczytać możemy w poradniku Damona Zahariadesa, pt. „Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu”. Opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus książka to koło ratunkowe dla tych wszystkich, którzy zmagają się z przekleństwem perfekcjonizmu i dla tych, którzy takie zachowanie obserwują u swoich podwładnych czy bliskich osób. Opierając się na własnych doświadczeniach autor dokładnie tłumaczy czym jest perfekcjonizm, jakie są jego skutki, przedstawia również plan pokonania perfekcjonizmu. Napisana prostym językiem książka przyda się każdemu, poprawiając jego sprawczość, produktywność, pozwalając przejąć kontrolę nad własnym życiem, ale również stanowiąc przyzwolenie na bycie nieperfekcyjnym, co jest bardzo wyzwalające.

Książka składa się z trzech części, w których – zarówno za pomocą teorii, jak i praktyki – walczyć będziemy z perfekcjonizmem. Po obszernym wstępie, w części pierwszej poradnika znajdziemy opis piętnastu sposobów, na jakie perfekcjonizm niszczy nasze życie. Sprawia on m.in., że gorzej adaptujemy się do zmian, zwiększa naszą podatność na prokrastynację, podnosi poziom stresu i zmniejsza kreatywność. Lektura części drugiej pozwala nam ocenić, czy nasz perfekcjonizm wymknął się już spod kontroli – znajdziemy tu dziesięć oznak świadczących o tym, że tak właśnie się stało. Wśród nich jest m.in. głębokie przygnębienie, kiedy nie osiągniemy zamierzonego celu czy też wypatrywanie błędów zamiast docenić to, co udało nam się zrobić dobrze. Załączony do tego rozdziału szybki tekst pozwoli nam również ocenić, jak poważny jest nasz perfekcjonizm.

Jeśli stwierdzimy, że perfekcjonistyczne zachowania oddziałują negatywnie na naszą codzienność, szczególnie przydatna będzie część trzecia poradnika, dzięki której dowiemy się, jak raz na zawsze uciszyć wewnętrznego krytyka. Ważne jest to, że kompleksowy plan, który autor prezentuje w tej części, to proces, który musi trwać. Nie ma tu zatem dróg na skróty, a zmiana postępowania będzie wymagała czasu, ale i naszego zaangażowania. W tej części znajdziemy zatem ćwiczenia, które warto wykonywać na bieżąco, a które pozwolą nam uporać się z koniecznością sprawowania kontroli również nad tym, nad czym kontroli nie mamy, uświadomić negatywne konsekwencje perfekcjonistycznych zachowań, by ostatecznie zredukować negatywny wpływ perfekcjonizmu, a nawet zupełnie zmienić nastawienie do życia.

Bonusem dla czytelników jest część, która zawiera dziesięć nawyków, które musimy wykształcić, żeby zrobić więcej. Lektura części „Podkręć swoją produktywność” to nagroda za pracę z książką i szansa na spektakularną zmianę naszych nawyków, a przez to i nas samych. Dlatego też po książkę Zahariadesa warto sięgnąć w każdej chwili po to, by poprawić jakość swojego życia. Nawet, jeśli wówczas nie będzie ono doskonałe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz