wtorek, 19 marca 2024

Susanna Uusitalo "Domowe makramy. 20 pięknych projektów z podstawowych węzłów"

Autor: Susanna Uusitalo
Wydawnictwo: Kobiece


Po latach zachwytu nad tandetnymi, plastikowymi ozdobami, rzeczami z sieciówek odlanymi od formy, znów poszukujemy zindywidualizowanych ozdób i rzeczy, które będą przez nas przemawiały, ale też definiowały nas samych i nasze upodobania. Oczywiście, takie rzeczy również można znaleźć na jarmarkach, targach czy w sieci, zwykle z etykietą „handmade”, ale prawdziwą przyjemnością jest zrobić je samodzielnie.

Jeśli jesteś miłośnikiem piękna i lubisz otaczać się wyjątkowymi rzeczami, z pewnością docenisz subtelny splot makramy. Nawet jeśli nigdy tego wcześniej nie robiłeś i zupełnie nie wiesz, od czego tworzenie makramy rozpocząć, to warto po prostu spróbować. Najlepiej z książką autorstwa Susanny Uusitalo, pt. „Domowe makramy. 20 pięknych projektów z podstawowych węzłów”. Wydawnictwo Kobiece, w opublikowanej książce dotyczącej robótek ręcznych, nie tylko inspiruje nas, zachęca do tworzenia pięknego otoczenia, ale przede wszystkim, do własnoręcznego tworzenia tych cudownych ozdób. Zamieszczone w poradniku wzory są idealne szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rękodziełem, ale i dla tych, którzy szukają nowych wzorów – przydatnych, bowiem umożliwiają szybką przemianę wnętrza. Dzięki swojej funkcjonalności zamieszczone w książce projekty pasują do każdego wnętrza, mogą stać się ozdobą zarówno przestrzeni wokół nas, jak i pięknym prezentem dla bliskich osób.

Z uwagi na fakt, iż książka – jak wspomniano – dedykowana jest początkującym, naukę zaczniemy od podstawowych splotów. Nauczymy się m.in. węzła płaskiego – spirali, podwójnego węzła płaskiego, węzła perła czy węzła wplatanego. Dzięki temu możliwa będzie już praca nad konkretnymi projektami. Każdy z nich zawiera opis węzłów, które będą zastosowane, listę potrzebnych materiałów, a także instrukcję wykonania: krok po kroku. Wszystko to uzupełnione jest wyraźnymi zdjęciami poszczególnych elementów i przykładowymi aranżacjami, które aż zachęcają do tego, by zacząć tworzyć.

Dzięki autorce będziemy mogli zatem wykonać m.in. kilka wiszących kwietników, urocze makramy na ścianę, które świetnie sprawdzą się w pojedynkę, ale kiedy powiesimy ich na ścianie kilka, nadamy wyjątkowy charakter całemu wnętrzu. Dla cierpliwych, ale też na długie jesienne wieczory i zimowe weekendy autorka proponuje wykonanie dużej makramy na ścianę. Miłośników pięknych i niestandardowych przedmiotów zachwyci pleciona półka, a kiedy zasiądziemy na własnoręcznie splecionym leżaku docenimy zarówno możliwość odpoczynku, jak i fakt, jak wiele pracy w leżak włożyliśmy i jak spektakularne są tej pracy efekty. Eleganckie damy (niezależnie od wieku) zachwycą się uniwersalną torbą dla mamy i córki, zaś elegancki abażur, pokrowiec na pufę czy bieżnik odmienią każde wnętrze. Na lepszy sen przydatny będzie zaś łapacz snów, natomiast zwykła butelka może stać się wyjątkową ozdobą, idealną zarówno w porze letniej jak i zimowej, w zależności od zastosowanej kolorystyki.

To tylko kilka z dwudziestu propozycji autorki, będących zachętą do wykonania przedmiotów wyjątkowych, które przemienią nasze otoczenie i nadadzą mu niepowtarzalny klimat. A kiedy już splatać będziemy kolejny węzeł zrozumiemy, że przyjemność może kryć się również w tej prostej czynności. Być może tworzenie makram stanie się też naszym hobby, naszą odskocznią od dnia codziennego i sposobem na relaks.*współpraca recenzencka*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz