niedziela, 21 kwietnia 2024

Brian Tracy „Punkt skupienia. Uprość swoje życie, zwiększ produktywność i osiągaj wszystkie swoje cele”

Tytuł: „Punkt skupienia. Uprość swoje życie, zwiększ produktywność i osiągaj wszystkie swoje cele”
Autor: Brian Tracy
Wydawnictwo: OnePress


Pracujesz coraz więcej, ograniczasz spotkania z przyjaciółmi, czas spędzany z rodziną, a i tak masz wrażenie, że się nie wyrabiasz? Bierzesz kolejne zlecenia, a pieniędzy wciąż ci brakuje? Masz wrażenie, że mimo wysiłku twoja kariera stoi w miejscu, podczas kiedy twoi szkolni koledzy zaszli już dużo dalej?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, być może brakuje ci punktu skupienia. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zacząć zmiany od zaraz, że dzień za dniem możesz wzrastać, osiągać więcej i więcej. Zła wiadomość jest taka, że twoje życie nie odmieni się w cudowny sposób. To ty musisz wziąć za nie odpowiedzialność i zacząć działać. Najlepiej z książką Briana Tracy pt. „Punkt skupienia. Uprość swoje życie, zwiększ produktywność i osiągaj wszystkie swoje cele”. Opublikowana nakładem wydawnictwa OnePress książka to poradnik, który pozwala osiągnąć cele, które sobie założymy, pozwala zmieniać swoje życie. Nie odbędzie się oczywiście bez wysiłku, ale autor przeprowadza nas przez ten proces i dokładnie tłumaczy, co mamy zmienić i jak postąpić, by już nawet w krótkim okresie czasu zauważyć pozytywne zmiany. Po książkę powinni sięgnąć wszyscy, bez wyjątku – potraktować ją można bowiem zarówno jako podręcznik zarządzania sobą w czasie, wyznaczania celów, jak i przewodnik po życiu i tym, jak poprawić jego jakość. Dlatego niezależnie od wieku i statusu społecznego warto przekonać się, że może być (jeszcze) lepiej, jeśli tylko skoncentrujemy się na tych czynnościach, które sprzyjać będą realizacji naszego planu.

W dwunastu rozdziałach autor wyjaśnia, w jaki sposób tego dokonać. Odpowiada na kilka kluczowych pytań, które zwykle towarzyszą nam w życiu, dotyczących tego, jak uzyskać kontrolę nad swoim życiem i czasem, jak osiągnąć maksymalny sukces, nie zaburzając przy tym równowagi pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym, a także jak mieć wszystko, co mieć chcemy i czuć się przy tym spełnionym i szczęśliwym. Opisane w książce przypadku czy wskazówki opierają się na wieloletnim doświadczeniu autora oraz osób, które pojawiły się na jego życiowej drodze. Brian Tracy wyjaśnia również szczegółowo, dlaczego niektórzy osiągają więcej, niż inni, i to w każdym z istotnych obszarów swego życia. Pokazuje również, w jaki sposób to my możemy osiągać więcej.

I tak, w pierwszym rozdziale, autor przekonuje nas, że jesteśmy w stanie poprawić ogólną jakość życia szybciej, niż myślimy. Tym, czego potrzebujemy, jest pragnienie zmiany, decyzja, by podjąć działanie oraz dyscyplina, by ćwiczyć wybrane przez nas zachowania/nawyki, a także dyscyplina, by je utrzymać. Dowiemy się tu m.in., na czym polega skuteczność Procesu Punktu Skupienia, czym jest prawo rosnących zysków oraz Formuła Wielkiego Szlema. Rozdział drugi pomaga nam jednocześnie podwoić swoje dochody i ilość wolnego czasu, jeśli tylko nauczymy się delegować, opóźniać, zlecać na zewnątrz i eliminować zadania o niższej wartości. Przekonamy się również, że kluczem do sukcesu jest jasność tego, co chcemy osiągnąć, a następnie wybór najlepszego sposobu i jego realizacja. Rozdział trzeci pomaga nam uprościć nasze życie w różnych jego aspektach, kolejny zaś podpowiada, w jaki sposób wykorzystać swoje najcenniejsze zasoby – poznamy tu siedmioczęściowy program zwiększenia sprawności umysłowej. Rozdział piąty przybliża nam narzędzie, które pomoże nam dotrzeć do miejsca, w którym chcemy być, a jest to osobiste planowanie strategiczne.

W szóstym rozdziale z kolei dowiemy się, jak doładować swoją firmę i karierę, jasno precyzując wartości, określając swoją wizję i misję związaną z biznesem i karierą. W kolejnym rozdziale przekonamy się, w jaki sposób możemy poprawić swoje życie rodzinne i osobiste, a w rozdziale ósmym dowiemy się, w jaki sposób osiągnąć niezależność finansową, określając m.in. swoją hierarchię wartości w związku z finansami. Kolejne rozdziały traktują o zdrowiu, wykorzystaniu swojego potencjału oraz dokonaniu zmiany na lepsze w społeczności. Ostatni, dwunasty rozdział, mówi o rozwoju duchowym i spokoju wewnętrznym. W ramach zakończenia, autor dzieli się z nami siedmioma lekcjami na XXI wiek przekonując przy okazji, że mamy w sobie wszystkie talenty i zdolności, by dokonać zmiany. A jeśli pragniemy czegoś wystarczająco mocno i jesteśmy skłonni wytrwać wystarczająco długo, to nic nie może nam powstrzymać przed osiągnięciem celu!

Lektura książki motywuje nas do działania, poprzedzonego (auto)analizą i jasnym zdefiniowaniem tego, czego naprawdę pragniemy oraz działaniem. Przejrzysty układ książki i zrozumiały język sprawia, że każdy po książkę może sięgnąć i zastosować zawarte w niej rady, by zmienić swoje życie. A najlepiej zrobić to jeszcze dziś!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz