sobota, 8 czerwca 2024

Freida McFadden "Skazany"

Tytuł: Skazany
Autor: Freida McFadden
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Mówi się, że jeden błąd często pociąga za sobą drugi, a próba ich ukrycia niesie za sobą jeszcze gorsze konsekwencje. Mówi się też, że raz złamane zasady wymuszają konieczność łamania następnych szczególnie, jeśli nie chcemy się przyznać. Niestety często jest tak, że w ten sposób spirala nieszczęścia się nakręca.

Brooke Sullivan jako nastolatka popełniła taki błąd, katastrofalny w swoich skutkach. Okłamała rodziców, że spędzi noc u swojej przyjaciółki, podczas gdy planowała go spędzić na imprezie ze swoim chłopakiem. Shane Nelson nie był kimś, kogo mogła przedstawić rodzicom jako kandydata na swojego partnera. Wychowywany przez samotną matkę, która z trudem wiązała koniec z końcem, mimo iż był gwiazdą szkolnej drużyny sportowej, to na pewno nie był kimś, kogo zamożni Sullivanowie chcieliby zaprosić do swojego domu. Dlatego Brooke spotykała się z nim potajemnie i dlatego posłużyła się kłamstwem, żeby móc spędzić z nim noc. Na imprezie miała być jeszcze jej przyjaciółka z chłopakiem oraz Tim, najlepszy przyjaciel, z dziewczyną którą zabrała jako jego towarzyszkę. Dobra zabawa wkrótce przerodziła się jednak w tragedię – trzy osoby na imprezie zostały zasztyletowane, a życie pozostałych zmieniło się bezpowrotnie. Przeżył Tim, który ocalił Brook życie, a którego ledwie uratowano, został bowiem ranny w brzuch. Przeżyła Brook, a także jej chłopak Shane, który … próbował ją zabić. Jej zeznania oraz zeznania Tima pogrążyły go, a w konsekwencji Shane otrzymał wyrok dożywocia i trafił do więzienia o zaostrzonym rygorze.

Kiedy po dziesięciu latach Brook wraca do Raker, miasta w którym się wychowała, ma poczucie, że powrót ten oznacza nowy etap w jej życiu. Po śmierci rodziców, z którymi od lat się nie kontaktowała, odziedziczyła dom, a zawód pielęgniarki jest jej atutem. Tyle tylko, że na CV odpowiedziała tylko jedna placówka w okolicy – więzienie o zaostrzonym rygorze. To samo, w którym osadzony jest Shane Nelson. Brook nie ma jednak wyboru. Chodzi bowiem nie tylko o nią, ale również o syna, za którego jest odpowiedzialna. Syna, który jest owocem tej feralnej nocy dziesięć lat temu. Syna mordercy.

Brooke ma nadzieje, że zanim Shane trafi do gabinetu pielęgniarki, ona zdąży zmienić już pracę. Nie wie jednak, że mężczyzna wyjątkowo często potrzebuje opieki medycznej z powodu bójek. Sytuacja, w której się kobieta znajduje jest wyjątkowo problematyczna. Szczególnie, że Shane przeprasza ją za tę noc i próbuje wyjaśnić, że jest niewinny. Brooke, początkowo nie daje wiary jego słowom, ale zasiewają one ziarno wątpliwości w jej umyśle. Niewinność Shane`a oznaczałaby, że prawdziwym mordercą jest Tim, jej najlepszy przyjaciel. Mężczyzna z którym teraz, po powrocie do domu, zaczęła się spotykać.

Jak zakończy się ta opowieść? Niezależnie od tego, jaki scenariusz sobie ułożymy w myślach, to i tak damy się tej historii zaskoczyć. Freida McFadden, autorka książki „Skazany”, ma bowiem wyjątkowy talent do tworzenia wielowarstwowych historii, tak bardzo złożonych, że odkrycie prawdy zawsze jest wstrząsem, bowiem nie wskazują na właściwe rozwiązanie nawet najmniejsze przesłanki. Ta powieść, opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona, również nie jest wyjątkiem. Sięgnąć po nią powinni nie tylko miłośnicy pisarstwa autorki, ale również zwolennicy thrillerów psychologicznych, a także doskonale skonstruowanych powieści, gdzie plejada wyważonych postaci odsłania przed nami mechanizmy ludzkiego działania, w tym… nieprzewidywalność. Tym samym, to książka poważająca nasze zaufanie do swoich instynktów, do samego siebie i … do otaczających nas ludzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz