czwartek, 6 czerwca 2024

Maciej Klimarczyk "Prokuratorka"

Tytuł: Prokuratorka
Autor: Maciej Klimarczyk
Wydawnictwo: Literackie


Nie od dziś wiadomo, że na szczycie drabiny stoją ludzie, którzy praktycznie są bezkarni. Jeśli jeszcze dysponują przebiegłością, perspektywicznym myśleniem, są znakomitymi strategami, mogą wszystko. Co więcej, właściwie nie ma sposobu, by w przypadku ewentualnych zatargów z nimi wygrać bowiem dysponują zarówno znajomościami, majątkiem, jak i odpowiednimi „kwitami” na tych, którzy współpracować nie chcą, zasłaniając się moralnością czy przepisami prawa.

W jaki sposób zatem zatrzymać tę machinę zła? Czy można w ogóle mówić, że na świecie istnieje sprawiedliwość? Czy możemy ufać politykom? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź przyniesie książka pt. „Prokuratorka”, autorstwa Macieja Klimarczyka. Niestety, nie można liczyć, że po lekturze opublikowanej nakładem Wydawnictwa Literackiego książki wzrośnie nasze zaufanie do władzy. Przeciwnie, nawet na najmniejsze posunięcia polityków patrzeć będziemy jak na starannie zaplanowaną strategię działania. I niestety będziemy mieć rację…

Alicja Zakliczyńska, bydgoska prokuratorka, od szesnastu lat walcząca z przestępczością, nie ma złudzeń, że przestępstwa popełniają wyłącznie ludzie z dysfunkcyjnych środowisk. Mimo charakteru pracy wciąż jest jednak idealistką, wciąż wierzy w zasady, pewne reguły i w to, że prawda zwycięży, że sprawiedliwość zatriumfuje. A przynajmniej do chwili, kiedy zaczyna prowadzić sprawę Pawła Janickiego, syna wiceministra sprawiedliwości. Kiedy zostaje wezwana do niezwykłej sprawy – w biurze wiceministra zostają znalezione zwłoki kobiety – od razu ma przeczycie, że każde działanie służb jest kontrolowane, a nawet sterowane. Od początku też polityk, którego syn jest podejrzanym w sprawie, przedstawia narrację koncentrującą się na samobójstwie rozszerzonym niedokonanym, bowiem Pawła Janickiego udaje się uratować. Chłopak trafia na obserwacje do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje przyjaciółka Zakliczyńskiej, Dorota Drecka. Ona również dostrzega szereg nieprawidłowości, polegających na łamaniu procedur i odważnie o tym zaczyna mówić. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że ojciec polityk wspólnie z szefem Dreckiej próbują zrobić z podejrzanego osobę niepoczytalną. Drecka, lekarka solidnie wykonująca swoją pracę i zainteresowana realną pomocą chorym, nie może patrzeć na to mataczenie tym bardziej, że rodzina Janickich pojawiła się w jej życiu już wcześniej, pozostawiając za sobą ofiarę w postaci jej brata, do końca życia już niepełnosprawnego. Dlatego teraz jest zdeterminowana, by przeszkodzić Janickiemu i szefowi w knuciu spisków. Co więcej, jest gotowa zapłacić za to wysoką cenę.

Alicja Zakliczyńska również próbowała walczyć z wiatrakami i dostała za to solidne baty. Dyscyplinarne przeniesienie z Bydgoszczy do Pucka wystarczyło, by ostudzić jej zapał w docieraniu do prawdy. Tym bardziej, że jej nowy przełożony najwyraźniej postanowił ją całkowicie pogrążyć. Kobieta myśli nawet o zmianie pracy, bo już wie, że wejście w konflikt z systemem, którego jest się częścią, do niczego dobrego nie prowadzi...

Jak zakończy się ten niezwykle wciągający thriller? Czy Paweł Janicki poniesie odpowiedzialność za swoje czyny czy też, jako uznany za niepoczytalnego, wywinie się od karzącej ręki sprawiedliwości? W trakcie lektury czeka nas jeszcze wiele wątpliwości dotyczących prawdopodobnych wersji zdarzeń, ale i sporo emocji. Trudno bowiem ze spokojem czytać o kulisach władzy, daleko posuniętej manipulacji społeczeństwem, tworzeniu fałszywego wizerunku, mataczeniu, korupcji, a także o wspomnianej już bezkarności. Uświadamiamy sobie wówczas, jak daleko sięgają rządowe macki, a także jak bardzo ów rząd kojarzy się z przestępczością zorganizowaną. Jak się okazuje, jest tylko cienka granica pomiędzy sprawowaniem władzy, a przekonaniem o bezkarności i …dawno została ona przekroczona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz