niedziela, 30 czerwca 2024

Krzysztof Kochan „Giełda. Poznaj podstawy i zacznij inwestować w papiery wartościowe”

Tytuł: „Giełda. Poznaj podstawy i zacznij inwestować w papiery wartościowe”
Autor: Krzysztof Kochan
Wydawnictwo: OnePress


Z oszczędzaniem w Polsce niestety nie jest najlepiej, a ostatnie badania pokazują, że jedna trzecia z nas wydaje całe zarobione pieniądze. Jednocześnie w grupie oszczędzających i to systematycznie, jest coraz więcej młodych ludzi w wieku 25 do 34 lat. Wśród nich przeważają osoby pracujące na umowach o pracę i z wyższym wykształceniem. Z kolei w grupie tych, którzy wydają całe pieniądze, są osoby starsze i / lub z niskim wyksztalceniem, które tłumaczą brak oszczędności niskimi dochodami i wysokimi kosztami życia. Wśród popularnych metod odkładania środków są konta oszczędnościowe i rachunki osobiste, a także lokaty. Można zatem powiedzieć, że to tak naprawdę tylko odkładanie utraty tych pieniędzy w czasie, bowiem – biorąc pod uwagę oprocentowanie lokat – systematycznie zaoszczędzone środki zjada inflacja. Polacy coraz chętniej inwestują też w dobra trwałe, takie jak nieruchomości i złoto czy zakup obcych walut. Jednocześnie oszczędzanie, a właściwie już inwestowanie pieniędzy na giełdzie dotyczy zaledwie jednostek. Z czego to wynika? Prawdopodobnie z niewiedzy, z faktu, iż giełda kojarzy nam się z dużymi pieniędzmi, spektakularnymi stratami, a poza doniesieniami prasowymi na temat tych skrajnych stanów, tak naprawdę o inwestowaniu na giełdzie niewiele wiemy.

Najwyższy czas temu zaradzić i – kto wie – być może otworzyć przed sobą nowe możliwości inwestowania (i zarabiania). Służyć temu może książka „Giełda. Poznaj podstawy i zacznij inwestować w papiery wartościowe”, opublikowana nakładem wydawnictwa OnePress. Autor, Krzysztof Kochan, związany zawodowo od ponad 20 lat z rynkiem finansowym, dzieli się z nami swoją wiedzą po to, byśmy mogli wkroczyć na wyższy poziom zarządzania swoimi finansami, byśmy dokonywali świadomych wyborów i pomnażali ulokowane środki. Ten podręcznik daleki jest od akademickich rozważań, to raczej kompendium wiedzy na temat giełdy, ale wiedza tu zgromadzona została podana w przystępny dla szerokiego grona odbiorców sposób. To zatem książka dla tych, którzy oszczędzają, ale jeszcze nie inwestują, dla tych, którzy jeszcze nie oszczędzają, dla tych, którzy o giełdzie nic nie wiedzą, a chcieliby się dowiedzieć, by na podbudowie tej wiedzy zacząć swoją aktywność, a także dla studentów ekonomii i finansów, którzy znajdą tu świetnie opracowane zagadnienia, dzięki czemu zdanie niejednego egzaminu będzie dużo łatwiejsze.

Książka została podzielona na pięć część, z których każda pogłębia naszą wiedzę na temat inwestowania w papiery wartościowe. Na ponad czterystu stronach autor charakteryzuje rynek giełdowy, spółki publiczne, wymienia instrumenty finansowe, porusza temat analizy oraz inwestycji. Dowiemy się tu m.in. jakie są instytucje rynku giełdowego i który dom maklerski wybrać, poruszymy kwestię podatków. Dowiemy się też, jak powstają spółki akcyjne, skąd się biorą pierwsze akcje, czym jest IPO, a czym wezwanie i jak dziś wygląda handel na giełdzie. Poznamy bliżej takie instrumenty finansowe, jak obligacje, produkty strukturyzowane czy opcje. Sporo miejsca autor poświęca zagadnieniom związanym z analizą, dzięki temu dowiemy się, od czego zależy wartość akcji spółek notowanych na giełdzie, jaką rolę odgrywa w tej kwestii przypadek, a jaką trend. Ponadto będziemy mogli zastanowić się, jak na wartość akcji wpływać może np. sytuacja gospodarcza. W ostatniej, piątej części poświęconej inwestycjom dowiemy się, kto rządzi w spółkach i czym się kieruje w podejmowaniu decyzji, a także, jak przetrwać giełdowe zawieruchy i wyjść z nich nie tylko cało, ale i z zyskiem.

Zdobycie tej wiedzy i poznanie zasad, niezmiennych pomimo szybko zmieniających się czasów, pozwoli nam zacząć inwestować środki w papiery wartościowe. Przekonamy się, że by zacząć wcale nie są nam potrzebne miliony, a także dobierzemy odpowiednie dla nas instrumenty finansowe, z uwzględnieniem szans i zagrożeń, związanych z konkretnymi wyborami. To wszystko otwiera nam drogę do tego, by zostać inwestorem, a właściwie skutecznym inwestorem, podejmującym świadome decyzję i kalkulującym ryzyko!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz