piątek, 10 kwietnia 2015

Daniel J.Siegel, Tina Payne Bryson „Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców”

Tytuł: Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców
Autor: Daniel J.Siegel, Tina Payne Bryson
Wydawnictwo: MUZA SA


Twoja córka po raz kolejny zignorowała wyznaczoną godzinę powrotu do domu? Twój syn odmówił jedzenia płatków na śniadanie, dając temu wyraz zrzucając na podłogę miseczki wypełnionej mlekiem? Twoje bliźniaki po raz kolejny urządziły karczemną awanturę tuż przed wyjściem do przedszkola, żądając butów innego koloru, bądź przypominając sobie w ostatniej chwili o braku plasteliny, farb, kolorowego papieru, bądź innych niezbędnych na zajęcia materiałów? W jaki sposób zazwyczaj reagujesz jako rodzic na takie zachowania? Czy ze spokojem tłumaczysz, jak bardzo się o dzieci troszczysz, jak bardzo je kochasz, ale dajesz do zrozumienia, że nie będziesz tolerować niestosownych zachowań, czy raczej każdy taki incydent kończy się krzykiem, klapsem, odesłaniem do pokoju bądź szlabanem na wyjście z domu?  Od tego, w jaki sposób dajesz sobie radę z takimi sytuacjami zależy twój sukces wychowawczy, bądź też … jego brak.
Czy zatem istnieje uniwersalny sposób na wychowanie? Oczywiście, że nie, bowiem każde dziecko jest indywidualnością i zasady, które sprawdzają się w przypadku jednej pociechy, zupełnie nie będą możliwe do zastosowania w przypadku innego dziecka. Warto jednak rozważyć zmianę swojego podejścia do dyscypliny i przyjąć taki punkt widzenia, który pozwoli nakłonić dziecko do tego, by zrobiło to, co należy w czasie ku temu przeznaczonym, a także w dłuższej perspektywie czasu, pozwoli mu wyrosnąć na porządnego i zdyscyplinowanego człowieka, odpowiedzialnego za swoje czyny. Wskazówek, jak tego dokonać, warto poszukać w poradniku „Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców”, opublikowanym nakładem wydawnictwa MUZA SA.
Autorzy, dr Daniel J.Siegel, psychiatra oraz dr Tina Payne Bryson, psychoterapeutka, proponują proste rozwiązania, które pomogą w najtrudniejszej nawet sytuacji. Wykorzystując wiedzę z pogranicza medycyny i psychologii oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe (w tym rozmowy z tysiącami rodziców na całym świecie), przedstawiają oni swoje spojrzenie na dyscyplinę. Nie ma tu miejsca na awantury czy przemoc fizyczną, jest za to pełne zaangażowanie oraz zasady i strategie pozwalające wyeliminować emocjonalne, wyczerpujące sceny, będące konsekwencją tradycyjnych metod wychowawczych. Dzięki temu książka staje się kołem ratunkowym dla tych rodziców, którzy już teraz borykają się  z problemami związanymi z wychowaniem, ale także zbiorem cennych rad dla „świeżo upieczonych” rodziców oraz tych, którzy dopiero planują powiększenie rodziny.
W kolejnych rozdziałach książki dowiemy się, dlaczego nawiązanie kontaktu i przekierowanie jest lepsze od automatycznego wyciągania konsekwencji, a także jak powinien postępować rodzic, by dyscyplinowanie nie było reakcją wywołującą lęk, lecz świadomą odpowiedzią nastawioną na kształtowanie wartościowych umiejętności. Zapoznamy się również z trzema podstawowymi odkryciami, zwanymi przez autorów „zasadami mózgu”, które mogą stać się niezwykle przydatne w celu skutecznego dyscyplinowania i zmniejszenia ilości awantur, a jednocześnie służyć wpajaniu dziecku idei samokontroli i pokazywaniu istoty wzajemnych relacji. Daniel J.Siegel oraz Tina Payne Bryson, dokładnie omawiają koncepcję przekierowania dzieci ku lepszym zachowaniom, definiując dyscyplinę, przybliżając dwie zasady przekierowania oraz jego trzy rezultaty.
Według autorów „Grzecznego dziecka”, dyscyplina wolna od awantur daje szansę na pełne miłości i spokoju interakcje, zwiększa skuteczność metod wychowawczych oraz poprawia jakość wzajemnych kontaktów, zachęcając dzieci do współdziałania. Autorzy dowodzą, że każdy z nas ma szansę na zmianę, konieczne jest jednak zrozumienie pewnych zasad rządzących mózgiem dzieci, a także zmiana własnego podejścia do dyscypliny. Nawet, jeśli niektórzy czytelnicy sceptycznie będą podchodzić do rad zawartych w poradniku, to zachęcam do małego eksperymentu i czasowej modyfikacji zachowań. Jestem przekonana, że rezultaty będą natychmiastowe!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz