niedziela, 7 czerwca 2015

Alison Wolf "Faktor XX. Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo"

Tytuł: Faktor XX. Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo
Autor: Alison Wolf
Wydawnictwo: Muza SA

Emancypacja kobiet, ich prawo do głosu, do decydowania o swoim losie to proces, który trwał przez długie lata. Sytuacja kobiet zmieniała się stopniowo, zarówno w wyniku przemian politycznych, rozwoju cywilizacji, jak i pod wpływem samych kobiet, które nie godziły się na przedmiotowe traktowanie, które głośno domagały się praw. Rewolucja francuska z 1789 r. czy walki o niepodległość w Ameryce Północnej były kamieniami milowymi w walce o równouprawnienie, zaś rozwijający się ruch kobiecy wysuwał żądania przyjmowania kobiet w poczet studentów, równej pracy i płacy, zrównania praw małżonków czy innych uprawnień, które dziś wydaja się nam oczywistością. W wielu krajach kobiety mogą wykonywać już większość zawodów zarezerwowanych dotąd dla mężczyzn, stają się kreatorkami własnych biznesów czy wspinają się po szczeblach korporacyjnej kariery. Czy jednak to wyzwolenie ich spod jarzma rzeczywiście się dokonało, czy przed nami jeszcze daleka droga? Jakie skutki dla mikro- i makrootoczenia spowodowała emancypacja kobiet? Jakie nowe dylematy i ograniczenia niesie dla kobiet równouprawnienie?
Na wszystkie te pytania odpowiedzi poszukuje Alison Wolf, ekonomistka, specjalistka w dziedzinie zarządzania sektorem publicznym, autorka raportu rządowego na temat edukacji zawodowej. Jej książka „Faktor XX. Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo”, opublikowana nakładem wydawnictwa MUZA SA, to obszerne studium nad historią kobiecej emancypacji, a także próba analizy obecnej sytuacji kobiet i ich miejsca we współczesnym świecie.  Posługując się danymi statystycznymi, bazując na posiadanej wiedzy ekonomicznej i psychologicznej, opierając się na historycznych faktach, stworzyła ona portret kobiety XXI wieku, nie zapominając jednocześnie o wydarzeniach, które doprowadziły do stworzenia tego obrazu. Wolf unikając naukowego języka, pisze prosto o rzeczach skomplikowanych, zmieniając książkę analityczną w porywające kompendium wiedzy na temat kobiety. Dlatego też ta publikacja powinna się znaleźć w biblioteczce każdej kobiety, niezależnie od obranej drogi życiowej powinna był również lekturą obowiązkową dla socjologów, psychologów czy historyków.
Książka podzielona jest na dwie części, z których pierwsza dotyczy szeroko pojętego tematu funkcjonowania kobiety na rynku pracy, zaś druga – nowego podziału domowych obowiązków i kwestii stereotypów, czyniących z kobiety strażniczki domowego ogniska i … kury domowe. Autorka posługując się przykładami znanych, współczesnych kobiet dowodzi, że dla wielu kobiet kwestia płci nie jest najważniejszą kwestią w ich życiu. Fakt, iż są one kobietami nie determinuje ich losów takim stopniu, jak to miało niestety miejsce jeszcze przed stuleciem. Coraz więcej kobiet kończy studia, zajmują one kierownicze stanowiska w firmach, podróżują same po świecie, zarabiając sumy, o których wcześniej nie mogły nawet marzyć. I choć nieustannie słyszymy, że w pewnym momencie napotykają na „szklany sufit” to, jak wskazuje autorka „wykształceni, dobrze zarabiający mężczyźni również stanowią około 15 procent wszystkich mężczyzn w krajach rozwiniętych (…)”. Wolf podkreśla również, że miejsce pracy zaczyna pełnić centralną rolę w życiu kobiety, zauważa, że obecnie wiele wykształconych kobiet pozostaje bezdzietnych z wyboru oraz dostrzega powiększającą się przepaść pomiędzy matkami z wyższym wykształceniem, a pozostałymi kobietami, zadając jednocześnie pytanie, czy jest to zjawisko przejściowe czy trwałe. Wolf pisze również o rodzicielstwie pracujących kobiet, o opiece nad dziećmi i dylematach kobiet, które chcą realizować się w pracy, a przy okazji mieć rodzinę i zajmować się domem.
W części drugiej książki czytamy o wpływie pigułki antykoncepcyjnej na karierę i przyjemność płynącą z seksu, a także o kurtyzanach i burdelmamach, czyli o wszechobecnej rozpuście minionych wieków. Autorka pokazuje zmiany, jakie zaszły w poglądach kobiet na to, co sprawia, że seks jest „dobry”, pisze o prostytucji i seks biznesie, a także o … kryteriach doboru życiowych partnerów. Niestety, kobiety mające w pamięci firm o współczesnym Kopciuszku, czyli „Pretty Woman” muszę rozczarować – autorka dowodzi, że „bogaci ciągle żenią się z bogatymi” oraz, że „dzisiejsi przywódcy partyjni i wschodzące gwiazdy polityki żyją w ambitnych związkach, w których partnerki też pracują: jako prawniczki, projektantki, dziennikarki, urzędniczki wysokiego szczebla i dyrektorki firm”.
Alison Wolf, posługując się licznymi przykładami oraz danymi statystycznymi stara się pokazać, że każda pojedyncza zmiana w sytuacji kobiet, w myśleniu i zachowaniu oraz postrzeganiu ich przez społeczeństwo, nie pozostała bez wpływu na inne sfery. Prawo do głosu, równouprawnienie, otwarcie rynku pracy dla kobiet, możliwości edukacji pociągnęły za sobą zmianę roli kobiety, która najczęściej nie chce być już postrzegana wyłącznie przez pryzmat męża, dzieci czy ciast upieczonych na doroczny jarmark. To proces, którego nie da się zatrzymać – z roku na rok przybywa wykształconych kobiet, należących do kadry zarządzającej bądź prowadzących własne biznesy.
 Książka „Faktor XX” nie jest głosem feministki, ale badaczki, która dokonuje rzeczowej analizy tematu. Tematu, nad którym warto się pochylić, bowiem wszystko na to wskazuje, że odsetek kobiet, dla których sukces oznacza coś innego niż nakarmiony mąż i gromadka dzieci, będzie wzrastał!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz