piątek, 11 marca 2016

Ewa Rosolska „Tajemnica starego witraża. Księga życzeń”

Tytuł: „Tajemnica starego witraża. Księga życzeń”
Autor: Ewa Rosolska
Wydawnictwo: Edukacyjne

„Sto lat przeminie, dzwon się obudzi, strażnicy magii zejdą wśród ludzi” – te słowa, zapowiadające tajemnicę i niezwykłe wydarzenia, stanowią pierwsze wersy zagadki, która staje się bodźcem do aktywności, do przeżywania przygody podszytej magią. Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby odkryć sekretu, który przez sto lat pozostawał w ukryciu, który rozpalał wyobraźnię ludzi, stał się inspiracją do tworzenia wielu historii, mniej lub bardziej oddających rzeczywistość. 

Właśnie takie tajemnice, zaklęte w starych meblach, witrażach i obrazach budzi pewna rezolutna dziewczynka, która przyjeżdża na wakacje do swojego wujka Jurka do krainy wielkich jezior. Polska stanowi dla niej magiczny kraj, w którym nie do końca potrafi się odnaleźć. Całe swoje życie mieszkała poza granicami ojczyzny, teraz zaś rozstrzygają się zawodowe losy rodziców, Marta zaś oczekuje na ich decyzję w wypełnionym antykami i książkami domu. Niezwykłą bohaterkę o zielonych oczach, które widzą duchy, zaś wśród okolicznych mieszkańców budzą niepokój, mogliśmy poznać dzięki pierwszemu tomowi powieści z cyklu „Tajemnica starego witraża”. Teraz Ewa Rosolska powraca, by znów wplątać nas w historię z przeszłości, by uwikłać w skomplikowane relację, by wystawić nas na próbę, podsuwając kolejną zagadkę.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Edukacyjnego książka „Księga życzeń”, to prawdziwa gratka dla tych młodych czytelników, którzy marzą o ekscytujących przygodach i którzy lubują się w skomplikowanych zagadkach. Również i te osoby, które nie znają jeszcze Marty i dwójki jej przyjaciół, wnuków wujka Jurka, z przyjemnością zatrzymają się w niezwykłym domu, w którym tajemnica czai się w każdym kącie.

Teraz, kiedy tajemnica trzech kropli życia została rozwiązana, a Helena powróciła do swojego domu, mogłoby się wydawać, że przygoda z magią została zakończona. Jednak nic bardziej mylnego – stara księga życzeń, którą dziewczynka zostawiła Marcie, ponownie zapełnia się zagadkami, zaś obraz wiszący na jednej ze ścian domu, znów się zmienia. Tym razem Marta wraz z przyjaciółmi zmierzy się z tajemnicą Wiktora, ukochanego Miriam. Okazuje się bowiem, że jeden z pobliskich zamków jest tym, z którym związany był tajemniczy książę z portretu. Tyle tylko, że zamek w Bezławkach jest obecnie kościołem, choć powstał jako krzyżacka strażnica, zaś sam Wiktor nie był księciem, a diakonem protestanckiego kościoła…

Jak rozwinie się ta historia? Jaką dokładnie tajemnice tym razem będą musieli rozwikłać bohaterowie? Co wspólnego wspomniany zamek ma z legendą o Świętym Graalu? Kim jest mroczny motocyklista, który śledzi bohaterów oraz tajemnicze bractwo, strzegące sekretów z przeszłości? Na te wszystkie pytania odpowiedzi poszukiwać będziemy w krainie wielkich jezior, wspólnie z Martą, Alicją i Kacprem, a także wujkiem Jurkiem i jego przyjacielem, artystą malarzem. W powieści „Księga życzeń” znajdziemy wszystko, czego oczekujemy od dobrej powieści dla młodzieży – wciągającą akcję, interesujących bohaterów oraz magię i tajemnicę. Autorka pomaga kształtować pozytywne postawy, zaraża miłością do książek, które zaczyna doceniać nawet Marta, a także sprawia, iż Warmia rzuca na nas swój urok. I znów zostajemy z nadzieją, że od ponownego spotkania z bohaterami dzielić nas będzie zaledwie chwila..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz