środa, 9 marca 2016

Jennifer Probst „Mężczyzna doskonały”

Autor: Jennifer Probst
Wydawnictwo: Akapit Press


Każdy z nas nosi w myślach ideał kobiety lub mężczyzny, z którym chciałby spędzić życie. To stanowiące kompilacje różnych cech osobowości oraz wyglądu wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać nasz przyszły partner czy partnerka stanowi często punkt odniesienia, do niego bowiem porównujemy napotkane na swojej drodze osoby. Niestety bywa niekiedy tak, że żadna z nich nie jest tak samo dobra, jak postać z naszych snów, jak ów niedościgniony ideał – wówczas jesteśmy skazani na ciągłe rozczarowania i wzrasta w nas przekonanie, że już nigdy nie znajdziemy kochanej osoby. 

Być może to właśnie jest przyczyną samotności Natana Ellisona Raymonda Dunkle`a, inżyniera, byłego pracownika NASA, obecnie zatrudnionego w prywatnej firmie działającej na rynku podróży kosmicznych. A może to nie wzorzec, który ma w myślach – kobiety inteligentnej, która marzy o mężu i dzieciach, ale fakt, iż Natan jest prawdziwym dziwakiem, typem naukowca, który nie przywiązuje większej wagi do swojego wyglądu, który cierpi na nerwice natręctw i swoim zachowaniem odpycha wszystkie potencjalne partnerki. Ten dylemat będzie musiała rozstrzygnąć Kennedy Ashe, mistrzyni wizerunkowych przemian i wspólniczka modnego biura matrymonialnego Happy Ending. To do specjalistów zwraca się bowiem mężczyzna, stawiając sobie za cel rychłe znalezienie żony. Niestety w jego wypadku niezbędna jest nie tylko metamorfoza wyglądu, ale również prezentowanych przez niego postaw i podejścia do życia. 

O tym, w jaki sposób mężczyzna może się zmienić, a także jak ważne są w życiu pewne wartości, opowiada książka Jennifer Probst. Opublikowana nakładem wydawnictwa Akapit Press powieść „Mężczyzna doskonały” to romantyczna historia o związkach oraz o samotności, która staje się coraz częściej obecna w naszym życiu. To również opowieść o byciu sobą, o naturalności i zrzucaniu masek, doprawiona sporą dawką humoru i wzruszeń. Przyjemność płynącą z lektury odczują szczególnie osoby, które marzą o znalezieniu swojej drugiej połówki, a także te, które straciły wiarę w miłość – być może historia Natana i Kennedy stanie się przykładem na to, że warto szukać, warto dać się odnaleźć i warto otworzyć się na ludzi, nawet jeśli znacząco odstają od naszego ideału. 

Natan ponad dziesięć lat skupiał się na pracy, poświęcając dla niej życie towarzyskie. W rezultacie nie ma żadnych znajomych, jego relacje z kobietami były dotąd przelotne, nie widzi on też perspektyw na samodzielną zmianę swojego stanu. W przeciwieństwie do swojego starszego brata, utracjusza skaczącego z „kwiatka na kwiatek”, nie potrafi on zainteresować swoją osobą kobiet, dlatego mimo czynionych prób nie znalazł jeszcze odpowiedniej kandydatki na żonę. Swoją wiedzę na temat relacji damsko-męskich czerpie od brata, który nie jest najlepszym nauczycielem – nie dość, że wpaja mu swoje lęki przed stabilizacją to jeszcze uczy go specyficznego podejścia do kobiet, podszytego brakiem zaufania i przekonaniem o ich zdradzieckiej naturze. Być może wpływ na takie postawy ma przeszłość braci i odejście ich matki, jednak dopiero Kennedy uświadamia mężczyźnie, że z takim nastawieniem nigdy nie spotka kobiety, która będzie mu partnerką, żoną i kochanką. 

Wewnętrzna sprzeczność tkwiąca w Natanie, jego elektryzujące spojrzenie i rozkoszna nieporadność czynią z niego prawdziwe wyzwanie, któremu Kennedy decyduje się sprostać. Mężczyzna staje się jednym z jej projektów, który pod jej czujnym okiem oraz w wyniku pracy specjalistów, zmienia się w niezwykle interesującą partię. Co gorsza, z każdym wspólnie spędzonym dniem zaczyna pękać pancerz, którym kobieta się od lat otacza, zaś na jaw wychodzą jej demony. O sobie daje znać również pożądanie, które odczuwa także Natan. Czy jednak ta dwójka tak różnych, a jednocześnie tak podobnych do siebie ludzi ma jakiekolwiek szansę na związek? Wszak Kennedy obiecała znaleźć mu żonę i robi wszystko, by swoje zobowiązanie wypełnić…

O tym, jak potoczą się losy pary, jakie tajemnice kryje piękna Kennedy i jak przebiega zmiana mężczyzny możecie przeczytać we wciągającej i pełnej humoru książce „Mężczyzna doskonały”. Probst, z właściwym sobie dystansem, porusza aktualne tematy w taki sposób, by zmusić nas do refleksji, ale i dać nadzieję na zmianę, na lepsze jutro. Liczne gafy popełniane przez mężczyznę ukazują również skomplikowaną naturę kobiet oraz różnicę w postrzeganiu przez obie płcie świata, dają też możliwość zweryfikowania swoich przekonań na temat pożądanych (bądź) nie zachowań,. Otwierając książkę wkraczamy wraz z autorką do krainy miłości i … wcale nie mamy zamiaru jej opuszczać, niecierpliwie czekając na kolejną powieść.

5 komentarzy:

 1. Już sam zarys fabuły mnie przekonał, muszę wciągnąć na swoją listę ,,do przeczytania".
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Powieść lekka, zabawna i naprawdę interesująca. Mistrzowsko wykreowana postać Natana:-)

   Usuń
 2. Nie przepadam za książkami o miłości. Ciekawa jestem tej przemiany i bardzo lubię książki z humorem, więc może i się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka oszczędza nam ckliwych scen miłosnych, jest za to wzajemne przyciąganie i naprawdę spora dawka humoru.

   Usuń
 3. Przewrotny tytuł :) fabuła wydaje się przewidywalna, typowe "brzydkie kaczątko" zmienia się w łabędzia, natomiast samo przesłanie książki brzmi - z braku lepszego słowa - budująco :)

  OdpowiedzUsuń