środa, 27 lipca 2016

Generalny remont mieszkania – 5 rzeczy o których warto pamiętać

źródło: Pixabay.com
Remonty i przeprowadzki kojarzą się zwykle z istną przeprawą przez piekło i są porównywane do Armagedonu. Czy jednak rzeczywiście zmiana miejsca zamieszkania bądź też remont obecnego musi być uciążliwy? Podczas kolejnych przeprowadzek przeżyłam już chyba wszystko, co tylko może spotkać nabywcę mieszkania na rynku wtórnym, począwszy od ścian dla niepoznaki bielonych wapnem, poprzez elektrykę poprowadzoną przez szalonego elektryka-amatora, nieświadomego faktu, że jego eksperymenty narażają mieszkańców mieszkania na ryzyko utraty życia, po niespodzianki w postaci okien, które pozbawione są uszczelek, cieknące krany i zatkane rury w łazience. Obecne mieszkanie jest już czwartym, którego remont generalny przeprowadzałam, a przy tym pobiło rekord w ilości ekip remontowych – nauczona doświadczeniem nie mam skrupułów, by wymieniać niesolidnych pracowników.

O czym zatem pamiętać decydując się na generalny remont?


1. Planowanie

Twoim zadaniem jest dokonanie wyboru, czym chcesz się zajmować – co musisz zrobić (na przykład zająć się przeciekającą rurą), a co chcesz zrobić (na przykład sufit podwieszany). Przede wszystkim musisz określić, jakie funkcje ma spełniać mieszkanie (czy jest lokalem na wynajem czy też twoim przyszłym mieszkaniem), jakim budżetem dysponujesz, czy remont mieszkania przeprowadzasz samodzielnie czy przy pomocy ekipy remontowej, czy korzystać będziesz z pomocy architekta wnętrz, czy też sam zajmiesz się aranżacją przestrzeni (podpowiedź w kwestii aranżacji małego mieszkania znajdziesz TU). 

Poświęcenie czasu na zastanowienie się nad powyższymi kwestiami, rozeznanie w cenach usług i materiałów oraz określenie kolejności wykonywanych prac to element planowania, który jest najważniejszy i który szybko przyniesie wymierne efekty (pozwoli też przygotować się na wiele niespodzianek i zminimalizować ryzyko niepotrzebnych wydatków).


2. Wymiana stolarki okiennej

Istnieje duża szansa, że kupując mieszkanie nabędziesz już lokal z nowymi oknami, ewentualnie wymagającymi wymiany uszczelek. W przeciwnym wypadku konieczna będzie ich wymiana, bowiem należy pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka przez ściany (ponad 25%) oraz okna (blisko 50%), zaś straty ciepła oznaczają wyższe rachunki za ogrzewanie. 


3. Wymiana instalacji

Niezależnie od rodzaju i stanu zakupionego mieszkania, staniesz przed koniecznością zmierzenia się z dotychczasową instalacją grzewczą, kanalizacyjną i elektryczną. 

Jeśli chodzi o instalację grzewczą to do najczęściej spotykanych należy ogrzewanie miejskie, elektryczne i gazowe. W przypadku ogrzewania z sieci miejskiej możesz rozważyć tylko wymianę starych, mało estetycznych grzejników żeliwnych, często bez możliwości sterowania temperaturą (bez termostatów) na nowoczesne kaloryfery (ja niestety nie otrzymałam na to zgody administratora budynku). W pozostałych przypadkach możesz wybierać pomiędzy różnymi sposobami dostarczenia ciepła do mieszkania – wszystko zależeć będzie m.in. od stanu technicznego budynku, wielości mieszkania i … zasobności twojego portfela. Dla osób ceniących sobie proste rozwiązania, brak ryzyka wybuchu i prostotę obsługi idealnym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne – niestety minusem jest koszt jego eksploatacji. Z kolei w przypadku ogrzewania gazowego, możesz wybierać pomiędzy gazem ziemnym a płynnym. Tańszym rozwiązaniem jest z pewnością gaz ziemny, choć wysokie są koszty jego instalacji, a ponadto mogą pojawić się problemy z dostępem. 

Wymiana instalacji kanalizacyjnej również jest dość kosztowną pozycją w remontowym budżecie. Generalny remont kuchni czy łazienki jest jednak dobrą okazją do jej modernizacji, zanim jeszcze pojawią się przecieki czy też rury przestaną skutecznie odprowadzać ścieki (oba problemy wystąpiły w moim ostatnim mieszkaniu). Tu, najtrudniejszą decyzją z jaką musisz się zmierzyć (choć niekiedy nie będziesz miał wpływu na rozstrzygniecie) jest ta dotycząca kompleksowej wymiany pionu (kosztowna sprawa i zwykle nie do przeprowadzanie z uwagi na brak zgody administracji i lokatorów, którzy mają już wyremontowane łazienki) bądź remontu tylko we własnym mieszkaniu. To drugie rozwiązanie niestety wiąże się z ryzykiem przecieku, szczególnie że łączyć będziesz nowe rury ze starymi. 

Jeśli chodzi o instalację elektryczną, to należy przyjąć, że instalacja starsza niż dwadzieścia lat wymagają wymiany (przynajmniej większości jej elementów). Ocenę stanu istniejącej instalacji należy powierzyć uprawnionemu elektrykowi, który przede wszystkim powinien sprawdzić stan przewodów, tablicę rozdzielczą, puszki przyłączeniowe. Już na tym etapie należy zastanowić się, jakie będą twoje potrzeby w tym zakresie (jakiego sprzętu będziesz używać), gdzie powinny znajdować się gniazdka, czy jest ich odpowiednia ilość itd.


4. Wymiana stolarki drzwiowej

W każdym z zakupionych mieszkań podjęłam decyzję o wymianie stolarki drzwiowej – zarówno drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Było to podyktowane względami bezpieczeństwa oraz niższą składką ubezpieczenia (w przypadku drzwi zewnętrznych), zaś w przypadku drzwi wewnętrznych – głównie względami estetycznymi i stanem drzwi oraz ościeżnic. Co prawda zwykle pozbywam się drzwi od kuchni czy od salonu, otwierając przestrzeń, to jednak drzwi do pewnych pomieszczeń, takich jak łazienka czy ubikacja, są koniecznością. Przy ich wymianie musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na rozmiar otworu drzwiowego – na rynku dostępne są cztery standardowe szerokości skrzydeł wewnętrznych, tj. 60, 70, 80, 90 cm. Wymiana starych drzwi może niekiedy wiązać się ze zmianą dotychczasowej szerokości przejścia, bądź też zamówieniem drzwi na wymiar. Warto rozważyć też zamontowanie drzwi przesuwnych (naściennych lub chowanych w ścianie), szczególnie jeśli z pewnych względów (na przykład mała powierzchnia mieszkania) nie jest możliwe zamontowanie drzwi tradycyjnych bądź też wiązałoby się to z ograniczeniami w eksploatacji urządzeń czy mebli. Pamiętaj też, że szczególnie w przypadku starych ościeżnic, będzie istniała konieczność ich wymiany. 


5. Aranżacja wnętrz

Na rynku powstaje coraz więcej firm zajmujących się aranżacją wnętrz, coraz więcej jest też publikacji na ten temat. W przypadku skorzystania z usług firmy, koszt projektu zwykle jest szacowany indywidualnie, a w jego cenę może wchodzić min. opracowanie koncepcyjne w postaci wizualizacji 3D oraz projekt wykonawczy, osobiste spotkania obejmujące przeważnie wspólne wybieranie materiałów czy dodatków. Jeśli nie dysponujesz budżetem na taką usługę, a także w przypadku, kiedy chcesz poczuć radość z podejmowania decyzji odnośnie każdego elementu wystroju, odciskania na wnętrzu własnego charakteru, inspiracji i wskazówek możesz szukać zarówno w publikacjach w wersji papierowej, jak i na licznych portalach czy blogach. Ich dodatkową zaletą – oprócz przystępnego języka i szerokiego zakresu tematycznego – jest to, że przynoszą one odpowiedzi na konkretne pytania, na przykład, w jaki sposób najbardziej optymalnie urządzić wnętrze o niewielkim metrażu. Jako była posiadaczka mieszkań: 36 m2 oraz 30 m2 wiem, jak wielkiej inwencji twórczej i znajomości produktów dostępnych na rynku to wymaga.


Do remontu, a szczególnie remontu generalnego oraz aranżacji wnętrz musisz podejść jak do każdego projektu – dokładnie go zaplanować, konsekwentnie realizować, elastycznie podchodząc do koniecznych niekiedy zmian, ale pamiętając jednocześnie, że każda decyzja ułatwiająca w nim życie i obniżająca koszty eksploatacji będzie satysfakcjonowała nas przez długie lata. 10 komentarzy:

 1. Dobrze napisany post, przyjemnie się go czytało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. jestem teraz przed kolejnym remontem - przygotowuje dziecięcy pokój, więc będą nowe doświadczenia:-)

   Usuń
 2. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Kolejne "remontowe wpisy" pojawią się w ciągu kilku tygodni

   Usuń
 3. Planowanie to klucz do sukcesu! :) Zarówno pod kątem budżetu, niezbędnych materiałów i narzędzi. Większość ludzi boi się remontów, ze względu na wszechobecny chaos i bałagan. Tymczasem dobra organizacja, właściwe zapakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, wyrzucenie tych zbędnych i zabezpieczenie tych których nie da się nigdzie wynieść, znacząco usprawnią przebieg całego przedsięwzięcia. Niezależnie czy to tylko małe odmalowanie ścian, czy generalna demolka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Ja teraz stoję przed wyzwaniem, jakim jest remont łazienki i ubikacji. Z pewnością wszystko będę dokumentowała i podsunę kilka pomysłów :-)

   Usuń
 4. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń