czwartek, 28 lipca 2016

Jan Payne „Prawda czy fałsz? czyli zbiór podejrzanych ciekawostek”

Autor: Jan Payne
Wydawnictwo: Jedność 


Już od dawna wiadomo, że tradycyjny model nauki w obecnych czasach zupełnie się nie sprawdza. Do lamusa powinno zatem odejść słynne „3 x Z”, czyli „zakuć, zdać, zapomnieć”, zaś na jego miejsce powinno pojawić się „nauczyć się poprzez praktykę”. Niestety zarówno brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego nauczycieli, jak i ilość materiału, które należy przerobić w trakcie roku szkolnego, nie zachęca do eksperymentowania oraz do poszukiwania najlepszych środków dotarcia do uczniów.

Tymczasem nie od dziś wiadomo, że szybciej i chętniej uczymy się tego, co nas interesuje, czym się pasjonujemy, co nas bawi i uszczęśliwia. Nauka poprzez zabawę jest stosowana w przedszkolu oraz w okresie wczesnoszkolnym i szkoda, że nie jest kontynuowana w klasach wyższych. Daje ona bowiem doskonałe efekty w postaci nie tylko przyrostu wiedzy, ale kształci w młodych ludziach głód poznawania, rozbudza pragnienie, by wiedzieć więcej, zachęca do poszukiwania informacji i wyciągania wniosków. 

Wszystkie te zalety ma najnowsza publikacja wydawnictwa Jedność, autorstwa Jana Payne z ilustracjami Paula Morana. „Prawda czy fałsz? czyli zbiór podejrzanych ciekawostek” to przedstawiony w zabawnej formie zbiór informacji na temat fauny i flory, na temat naszej planety, nauki czy znanych i zasłużonych ludzi. Dzięki temu, iż autor nadał tym ciekawostkom formę zagadek, nie tylko możemy sprawdzić swoją wiedzę, ale wykorzystać publikację na wiele interesujących sposobów. Przyjemność w lekturze, a właściwie odgadywaniu, czy podana informacja to „prawda” czy „fałsz”, znajdą wszyscy uczniowie, którzy niejako przy okazji przekonają się, jak bardzo fascynująca (a niekiedy nawet zdumiewająca) może być otaczająca nas rzeczywistość. Z kolei nauczyciele mogą wykorzystać zagadki do opracowania zestawów pytań konkursowych czy scenariuszy gier zespołowych – w ten sposób uczniowie nie tylko poszerzać będą zasób informacji, ale rozbudzą w sobie ciekawość świata. Książka jest też wspaniałym pomysłem na gry przeprowadzane w domu – rodzice mogą stworzyć drużyny z dziećmi, a nawet …wykorzystać publikację podczas domówki, organizując konkursy dla gości. 

Książka składa się z czterech części, a każda z nich została poświęcona innej tematyce. Każdy dział zawiera listę stwierdzeń, zaś naszym zadaniem jest zaznaczyć w odpowiedniej kolumnie, czy podana informacja jest prawdziwa czy też nie. Na kolejnych stronach znajdziemy dokładne wyjaśnienie do przytoczonych faktów, albo je potwierdzające, albo też obalające mit. Na końcu książki znajduje się tabela w której możemy wpisywać uzyskany wynik.

Jeśli zatem chcesz wiedzieć, czy stonoga pije zadkiem, czy pająk przeżuwa pożywienie przed jego połknięciem, czy niedźwiedzice grizzly zabijają swoje młode, to publikacja „Prawda czy fałsz?” jest właśnie dla ciebie! Szereg informacji podanych w lekkiej, zabawnej, a nawet zaskakującej formie sprzyja przyswajaniu wiedzy, a nawet poszukiwaniu kolejnych informacji na dany temat. Kto wie, może ta publikacja będzie wstępem do uczestnictwa w tak popularnych teleturniejach edukacyjnych, jak „Jeden z dziesięciu”’?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz