czwartek, 6 października 2016

Joanna Bartosik „Raz – Dwa – Trzy. Patrzymy"

Tytuł: „Raz – Dwa – Trzy. Patrzymy"
Autor: Joanna Bartosik
Wydawnictwo: Widnokrąg


Wzrok rozwija się u człowieka stopniowo – dopiero około dwunastego miesiąca dziecko jest w stanie dostrzec to, co je otacza. Taki powolny rozwój chroni nas przed nadmiarem bodźców, których doświadczamy opuszczając łono matki. Nie bez powodu uważa się, iż wzrok jest jednym z najbardziej skomplikowanych zmysłów, zaś zdolność widzenia jest fundamentem rozwoju. Nikt też nie ma wątpliwości, że widzenie jest niezwykle złożonym procesem zachodzącym w ośrodkowym układzie nerwowym, związanym z uczeniem się.

Rozwój percepcji wzrokowej następuje od uogólnień do specyficzności i uzależniony jest między innymi od sprawności ruchów gałek ocznych. W konsekwencji, warunkuje on takie umiejętności, jak na przykład orientacja w przestrzeni. Dlatego też tak istotne jest sprawne działanie mechanizmów istotnych dla percepcji, takich jak umiejętność selekcji czy orientacja w kierunkach góra – dół, a także różnorodność postrzegania. Stąd, niezmiernie ważne są w rozwoju dziecka zabawy pozwalające ćwiczyć i rozwijać wzrok malucha, zaś jednym z pomysłów na taką rozwojową zabawę, jest książeczka dla najmłodszych „Raz – Dwa – Trzy. Patrzymy”. 


Opublikowana nakładem wydawnictwa Widnokrąg pozycja autorstwa Joanny Bartosik to nie tylko okazja do ćwiczeń z maluszkiem, z której skorzystać mogą rodzice i opiekunowie, ale i szansa dla specjalistów, którzy mogą włączyć tę pozycję do programu pracy z małym pacjentem.

Książka zawiera dwadzieścia ilustracji w mocnych, kontrastowych kolorach, dzięki czemu dziecko jest w stanie widzieć je wyraźnie. Czarno-biało-czerwono-żółte barwy rysunków wyraźnie wyróżniają się na jednolitym tle, a wszystko po to, by móc trenować zmysł wzroku. Ponadto, ilustracje mają przyjemną, radosną wymowę właśnie po to, by uczynić kontakt z nimi jeszcze przyjemniejszym. Właśnie dlatego, zarówno pan z wąsami i długą brodą, jak i dziewczynka w oryginalnych okryciu głowy, słoneczko oraz księżyc, piesek, a nawet jego kość – wszyscy uśmiechają się do maluszka zachęcając do wspólnego przewracania kartonowych stron. 


Niewielki rozmiar książeczki i twarda oprawa czyni ją idealną nie tylko do transportu, ale i odporną na niszczycielskie oddziaływanie małych rączek. Te wszystkie właściwości książki sprawiają, że „Raz – Dwa – Trzy. Patrzymy” to wyjątkowa pozycja, do wykorzystania zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas pracy terapeutycznej. Wszak nie bez przyczyny seria „Raz – Dwa – Trzy”, obejmująca zarówno tę część, jak i kolejne książeczki, została wyróżniona w konkursie TRZY/MAM/ KSIĄŻKI, organizowanym przez Instytut Książki i Polską Sekcję IBBY.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz