piątek, 13 stycznia 2017

Tosca Lee "Potomkowie"

Tytuł: Potomkowie
Autor: Tosca Lee
Wydawnictwo: IUVI


Świat zna ją jako „Panią na Cachticach”, „krwawą hrabinę” lub „Wampirzycę z Transylvanii”. Przez wieki jej imię budziło grozę, a każde wspomnienie o niej kojarzyło się z kąpielami we krwi młodych dziewcząt, uprawianiem czarnej magii, wymyślnymi torturami, jakie rzekomo dostarczały jej rozrywki. O kim mowa? Oczywiście o węgierskiej szlachciance Elżbiecie Batory, o okrutnej hrabinie, która pragnąc zachować młodość uciekała się do masowych morderstw. Jej postać jest dziś chętnie wykorzystywana przez twórców horrorów, choć tak naprawdę coraz więcej historyków ma poważne wątpliwości co do rzeczywistego rozwoju wydarzeń i natury Elżbiety Batory. Wszystko wskazuje na to, że padła ona ofiarą spisku uknutego przez jej kuzyna, palatyna Thurzó, jednak już chyba nigdy nie zyskamy pewności, kim tak naprawdę była – katem czy ofiarą? Czy rzeczywiście dopuściła się wszystkich czynów, o które ją oskarżono czy też chciwa rodzina wspólnie z zadłużonym królem i Habsburgami wykorzystała pogłoski, by się jej pozbyć i przejąć majątek?

Na te pytania można tylko próbować odpowiedzieć snując kolejne teorie. Niezależnie od wyniku dociekań prawdą jest, że Batory zawsze już będzie stanowiła inspirację, zawsze znajdzie się ktoś, kto historię jej życia wykorzysta, przekuwając w intrygujący film czy też wciągającą powieść. Tak właśnie zrobiła Tosca Lee, autorka powieści „Potomkowie”, opublikowanej nakładem wydawnictwa IUVI. Wykorzystując legendę o okrutnej szlachciance, autorka stworzyła niezwykle emocjonujący thriller rozgrywający się w czasach współczesnych, który w zaskakujący sposób wykorzystuje wątpliwości co do charakteru działań Elżbiety Batory. W powieści znajdziemy nie tylko tajne stowarzyszenia, miłość, zdradę, zemstę i morderstwo, ale także pytania o to, kim jesteśmy i co stanowi o naszej wyjątkowości. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko młodzi czytelnicy, ale wszyscy, którzy oczekują od powieści napięcia, gwałtownych zwrotów akcji i tajemnicy, którą należy rozwikłać. Dzięki temu, iż „Potomkowie” są pierwszym tomem serii, mamy szansę wciągnąć się w pełną emocji grę, w której stawką jest nie tylko życie głównej bohaterki, ale wielu ludzi związanych z nią braterstwem krwi.

Emily Porter budzi się w maleńkiej chatce w lesie na północy Maine i jedyne czego jest pewna, to wiek. Z powodów, których nie pamięta, zdecydowała się na ryzykowny zabieg usunięcia pamięci i tym samym ostatnie dwa lata jej życia zostały całkowicie wymazane z jej świadomości, zaś wszystko, co wydarzyło się wcześniej pozbawione jest charakterystycznych cech umożliwiających jakąkolwiek identyfikację miejsc i osób oraz odtworzenie przeszłości. Mogłoby się wydawać, że to doskonała szansa na rozpoczęcie wszystkiego od nowa, tyle tylko, że najwyraźniej zabieg tylko skomplikował sytuację dziewczyny – nie dość, że nie pamięta motywów swojego postępowania, to zapomniała również o śmiertelnym niebezpieczeństwie, które jej grozi. Kiedy w tym nowym życiu zjawia się chłopak, Luke, a następnie Rolan, wszystko zaczyna się komplikować.

Okazuje się bowiem, że Emily nie jest zwykłą dziewczyną, ale … potomkinią Elżbiety Batory. Co więcej, rodziny ofiar tej najokrutniejszej morderczyni w historii założyły bractwo Dziedziców Pokrzywdzonych, którego jedynym celem jest wymierzenie kary następcom szlachcianki. Kieruje nimi człowiek zwany Historykiem, który posługuje się Łowcami, by tropić swe ofiary, kraść ich pamięć i w ten sposób odnajdywać kolejnych spadkobierców genów tego potwora w kobiecej skórze. Emily, a właściwie Audra, jest dla bractwa szczególnym celem – nie dość, że jest córką kobiety pragnącej zakończyć to trwające stulecia polowanie, to jeszcze prawdopodobnie matka przekazała jej pamiętnik, który może zawierać prawdę o Elżbiecie Batory. Może on albo zrehabilitować krwawą hrabinę albo ostatecznie ją pogrążyć. Problem w tym, że Emily nic nie pamięta …

Jak potoczy się ta pasjonująca opowieść, będąca wielowątkową historią zemsty? Czy Emily uda się odnaleźć pamiętnik i – co najważniejsze – ujść z życiem? Jej drogę będzie znaczył krwawy ślad czy zdoła zatem się obronić? Czy obdarzenie zaufaniem jednego z mężczyzn jest właściwym krokiem czy raczej pułapką, z której nie zdoła się wydostać? To tylko kilka z szeregu pytań pojawiających się w trakcie lektury „Potomkowie”. Tosca Lee udowodniła tym thrillerem, że jest mistrzynią w konstruowaniu wciągającej fabuły, że doskonale potrafi podsycać napięcie oraz rozpalać ciekawość, zaskakiwać nas nagłymi zwrotami akcji. I nie ma nic zaskakującego wyłącznie w tym, że każdy z czytelnik z niecierpliwością oczekiwać będzie kolejnych tomów.

4 komentarze:

 1. Niedawno czytałam tę książkę i jestem bardzo ciekawa kontynuacji, szczególnie po tym cliffhangerze na końcu :) Tylko do premiery jeszcze daleko...
  Pozdrawiam,
  Zagubiona w słowach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczekiwanie na kolejny tom będzie rzeczywiście lekcją cierpliwości:-)

   Usuń
 2. Faktycznie, bardzo ciekawa przygoda czytelnicza, chętnie zapoznam się z kolejną jej odsłoną. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że autorka i wydawnictwo zlitują się i oczekiwanie nie będzie zbyt długie. To już kolejna powieść, której kontynuacji wypatruję.

   Usuń