niedziela, 26 lutego 2017

Dagmara Gmitrzak "Trening relaksacji"

Autor: Dagmara Gmitrzak
Wydawnictwo: Edgard (Samo Sedno)


Spokój wewnętrzny jest niezbędny do osiągnięcia harmonii we wszystkich aspektach naszego „ja” – fizycznym, psychicznym, emocjonalnym i duchowym. Chcąc go odnaleźć, wystarczy uspokoić umysł i pozbyć się gonitwy myśli. Wydaje się to banalne proste, a zatem… dlaczego takie nie jest? Dlaczego nie potrafimy zwolnić w tym szaleńczym biegu, dlaczego im dłużej biegniemy, wszystko zaczyna wymykać nam się z rąk, a my tracimy kontrolę nad własnym życiem? Dlaczego jesteśmy coraz bardziej rozczarowani codziennością, zniechęceni, wypaleni i zestresowani? Dlaczego weekend nie przynosi ulgi zaś na myśl o urlopie wpadamy w panikę?

Pytania te można mnożyć w nieskończoność, ale tak naprawdę najważniejsza jest odpowiedź na nie. Być może znajdziemy ją w książce Dagmary Gmitrzak, trenerki rozwoju osobistego, socjolożki, terapeutki holistycznej i muzykoterapeutki. Opublikowany nakładem wydawnictwa Samo Sedno poradnik „Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji”, to nie tylko szereg informacji na temat dostępnych technik relaksacji, ale możliwość samodzielnego przekonania się o ich wyzwalającym działaniu. Książka jest bowiem praktycznym przewodnikiem, a autorka zabiera nas w świat relaksacji, proponując prawie dwieście ćwiczeń, które pomogą nam się wyciszyć, odzyskać równowagę i zadbać wewnętrzny spokój. Dzięki temu znajdziemy w sobie energię do działania lub jego zaniechania, uświadomimy sobie również, w jaki sposób nasze myśli, słowa i czyny oddziałują na nasz stan fizyczny i psychiczny. Po książkę powinny sięgnąć przede wszystkim te osoby, które czują się nieustannie zestresowane, spięte, które przestały cieszyć się życiem i dostrzegać radość płynącą z każdego dnia. To także interesująca pozycja dla tych wszystkich, którzy zagadnieniami związanymi ze stresem, lękiem czy depresją zajmują się zawodowo – terapeutów, psychologów, lekarzy, a także dla bliskich osób zmagających się z tymi problemami. 

Książka składa się z trzech części, z czego pierwsza wprowadza nas w temat, wyjaśniając istniejący problem z efektywnym relaksem, a także prezentując holistyczne spojrzenie na nasze funkcjonowanie. Dowiemy się również czym jest relaksacja i stan relaksu, poznamy ponadto rodzaje technik relaksacji. Dowiemy się również co się dzieje podczas relaksacji i jakie są długotrwałe efekty relaksacyjnych technik. Zastanowimy się także, jaka technika będzie dla nas odpowiednia.

Dwie kolejne części zawierają rozdziały praktyczne, szczegółowo prezentujące poszczególne techniki, przedstawiające ćwiczenia oraz korygujące ewentualne błędy w ich wykonywaniu. Różnorodność zebranych przez Gmitrzak technik sprawia, że każdy będzie w stanie znaleźć tu coś dla siebie, każdy zyska szansę, by odzyskać spokój i poprawić jakość swojego życia. Warto dokładnie przestudiować przywołane przez autorkę propozycje, uwzględniając nie tylko swój problem, ale także ewentualne choroby, ilość posiadanego czasu i inne ograniczenia. Pozwoli to nam wytrwać w dokonanym wyborze i odczuwać skutki płynące z jego słuszności i z wykonywanych ćwiczeń.

Profesjonalne podejście do tematu, a także praktyczny wymiar publikacji sprawiają, że stanowić będzie ona prawdziwą wartość w życiu czytelników. Pociągnie bowiem za sobą realną zmianę, a raczej przemianę wewnętrzną – zyskamy inny punkt widzenia na wiele kwestii, uporządkujemy myśli, a dzięki koncentracji, skupieniu i wewnętrznemu spokojowi na lepsze zacznie zmieniać się również i nasze otoczenie. Bo natura dąży do równowagi …6 komentarzy:

 1. ja sobie stosuję coś podobnego, takie wyciszenie się wewnętrzne daje naprawdę wiele dobrego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - przede wszystkim poprawia się koncentracja, znika napiecie. Ja już od dłuższego czasu pracuję z oddechem i widzę pewne zmiany w sobie i w swoim życiu.

   Usuń
 2. Myślę, że to książka dla mnie. Chętnie bym ją przeczytała i zagłębiła się w ten temat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam - opisanych wiele technik, znajdziesz tam wiele wskazówek i ćwiczeń.

   Usuń
 3. Jak bardzo właśnie teraz brakuje mi tego wewnętrznego wyciszenia, z chęcią uzupełnię domową biblioteczkę tą przydatną publikacją. warto byłoby poznać te pomocne techniki. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie książka była znakiem, by bardziej zadbac o siebie. Ostatnie trzy miesiącie były u mnie bardzo trudne i stresujące - praca z oddechem już nieco pomaga.

   Usuń