piątek, 24 lutego 2017

Urszula Sowińska "Wybrany"

Tytuł: Wybrany
Autor: Urszula Sowińska
Wydawnictwo: W Punkt

„Ambicja dąży do celu, którego nigdy nie osiąga” – pisał Bernard Fontenelle, francuski filozof i dramaturg. I choć ambicję uważa się za jeden z warunków sukcesu, zarówno osobistego, jak i życiowego, to tak naprawdę równie często mówi się, że jest wielką przeszkoda, popycha bowiem do nierozważnych czynów, stoi za decyzjami mającymi długofalowe, negatywne konsekwencje. Mimo że w samej ambicji nie ma nic złego, to bardzo łatwo jest przekroczyć niewidzialną linię, odcinającą właściwy jej poziom od tego, który prowadzi do zguby.

Staszek, młody pracownik jednego z supermarketów, ambicją mógłby obdzielić kilku jeszcze ludzi. Od dziecka wychowywał się w przekonaniu, że jest stworzony do wielkich rzeczy, zaś przekonanie to wpajała mu zarówno matka, jak i profesorowie na studiach. W połączeniu z odrazą do małomiasteczkowej codzienności, w której dorastał, ambicja staje się dla chłopaka źródłem frustracji. Wydaje się bowiem, że nikt nie potrafi zauważyć jego wielkiego potencjału, zaś w rzeczywistości Stanisław jest po prostu jednym z wielu młodych ludzi, których dalekosiężne plany weryfikuje życie. O zmaganiu z szarą rzeczywistością, o umierających marzeniach a wreszcie desperackim kroku, za który życie szybko wystawia rachunek, możemy przeczytać w niezwykle intrygującej powieści Urszuli Sowińskiej. Książka „Wybrany”, nowość opublikowana nakładem wydawnictwa W Punkt, to wyjątkowo analityczny obraz polskiego rynku pracy i perspektyw zawodowych ludzi z małych miast i miasteczek. Autorka, z iście socjologicznym zacięciem obserwuje i wyciąga wnioski, obsadzając swoich bohaterów w roli, w której są niezwykle wiarygodni. Wielu czytelników sięgających po książkę z pewnością w Staszku, Ance czy innych pracownikach marketów zobaczy odbicie swoich historii, dla wielu lektura stanie się bardzo bliska, ale czy prorocza?

Stanisław opuścił rodzinne miasteczko mamiony wizją wspaniałej kariery czekającej go w wielkim mieście. Niestety takich jak on, z głowa pełną marzeń, przybywa do miast setki – zamiast pięcia się po drabinie ku sukcesowi czekają ich tu tylko wysokie koszty najmu, głodowe racje żywnościowe i praca, która tak naprawdę nie wymaga żadnych kwalifikacji. Zwykle łudzą się, że fizyczna praca za niskie wynagrodzenie jest sytuacją przejściową, do czasu zaaklimatyzowania się na nowym miejscu, jednak większość z nich w tych firmach tkwi długie lata, popadając w swego rodzaju otępienie. Stanisław nie chciał być jednym z tych ludzi, którymi tak gardzi. Dlatego nie zamierza nawiązywać żadnych bliższych relacji ze współpracownikami – wszak sklep jest dla niego tylko przystankiem na drodze do sukcesu. 

Co jednak zrobić, kiedy tygodnie zmieniają się w miesiące, a perspektyw na inną pracę brakuje? Można oczywiście wejść w spółkę z kolegą, ale skąd wziąć aż pięć tysięcy? O tym, jaki sposób wymyślił Stanisław i jakie były konsekwencje wykonanych działań przeczytamy w nieszablonowej powieści Sowińskiej, która boleśnie przypomina i nam o straconych złudzeniach oraz planach, które nie doczekały się realizacji. Niezwykle autentyczni bohaterowie pogrążeni w beznadziei swojej codzienności, małomiasteczkowa mentalność, bierność wobec życia – to wszystko znajdziemy w „Wybranym”, który zwraca naszą uwagę na osobę autorki i jej talent do kreacji postaci oraz odwzorowania otaczającej nas szarości. Warto zapamiętać jej nazwisko, bowiem jeszcze nie raz o Sowińskiej usłyszymy…


12 komentarzy:

 1. bardzo życiowa książka myślę że niejednego dotknie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to zderzenie z szarą codziennością może być dla wielu bolesne. W bohaterze łatwo jest odnależć siebie i swoje stracone marzenia. Niestety:-(

   Usuń
  2. life is life... jak to się mówi samtajs kopas w dupas;)

   Usuń
 2. nazwisko zapamiętam, a książkę muszę koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety jeszcze jej nie czytałam, ale to musi się zmienić!

  Jull.pl - klik!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - zdecydowanie polecam. Doskonała socjologiczna obserwacja, rewelacyjna konstrukcja książki, wciagająca fabuła.

   Usuń
 4. Chciałabym kiedyś przeczytać tę książkę, dlatego, że jest pisana o naszej rzeczywistości, a nie cudowna Ameryka, która nijak się ma do naszych realiów. Wspaniale napisana recenzja - gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. To rzeczywiście polskie realia - praca za marne grosze, wyzysk, walka o zachowanie marnej posady i upadek mitu, że studia otwierają drogę do wielkiej kariery.

   Usuń
 5. Niestety ten tytuł do mnie jakoś nie przemawia, chociaż zapowiada się ciekawie. Może to wynikać z potężnej listy lektur, jaką już mam i dodatkowo nie mogę się doczekać, kiedy większość z nich przeczytam i głowę moją pochłania myśl właśnie o nich :)
  W każdym razie zanotuję sobie, bo później będę szukać, jak przyjdzie mi ochota i nie znajdę :P

  Zapraszam Cię również do mnie: https://rosaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, sa takie lektury, które należy czytać, kiedy jesteśmy skoncentrowani, kiedy o niczym nie myślimy. Do takich lektur - wymagających, bo prawdziwych, należy właśnie "Wybrany".Dziękuję za zaproszenie - z pewnoscią się zjawię:-)

   Usuń