czwartek, 16 lutego 2017

Petra Schmidt "Moje miasto"

Tytuł: Moje miasto
Autor: Petra Schmidt
Wydawnictwo: ARKADY


„W mieście jak ryby tramwaje / A miasto jak studnia bez dna” – te słowa „Nocnej piosenki o mieście”, autorstwa Wojciecha Bellona doskonale oddają różnorodność i fascynującą naturę miasta. To pole do wspaniałych odkryć, różnorodność ludzi i przedmiotów, sklepów i towarów przyprawia o zawrót głowy, ale i zachwyca. Fakt, iż w mieście jest tak wiele rzeczy dostępnych niemal na wyciągnięcie ręki, można we wspaniały sposób wykorzystać nie tylko w trakcie konsumpcji, ale też do … nauki.

Co powinno znaleźć się w kinie? Na ile sposobów dzieci mogą bawić się na placu zabaw? Jakie produkty możemy zjeść w ciastkarni i po co chodzimy do ZOO? Na te i na wiele innych pytań dzieci mogą odpowiedzieć sięgając po adresowaną do najmłodszych czytelników książkę „Moje miasto”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa ARKADY. Autorka, Petra Schmidt, stworzyła doskonałą okazję do zabawy, do rozmowy o poszczególnych przedmiotach i miejscach, które znajdują się w mieście. Czternaście scenek rodzajowych umieszczonych w książce to prawdziwa gratka dla trzy -, a nawet pięciolatków, którzy samodzielnie mogą umieścić na planie poszczególne osoby i przedmioty, poznając przy okazji ich nazwy i wzbogacając słownictwo. To również nieoceniona pomoc edukacyjna dla nauczycieli przedszkola, w tym nauczycieli języków obcych, którzy mogą wykorzystać naklejki do stworzenia pomocy naukowych. 


Dzieci odwiedzą kino, ogród z basenem, zawitają również na mały ryneczek, gdzie mieści się lodziarnia oraz mała kafejka. Odwiedzą (być może z rodzicami) sklep samoobsługowy, a także sklep ze wspaniałymi zabawkami. Ucieszy ich również ogród, w którym jest nie tylko miejsce do gry w kosza czy trampolina, ale również karuzela i pole do gry w klasy. Mogą również pobiegać wzdłuż rzeki, przysiąść na ławce czy udać się do ZOO. To tylko wybrane miejsca z tych wszystkich zaproponowanych przez autorkę, które dostarczą dzieciom wiele radości i staną się inspiracją do twórczej zabawy. Do książki zostało dołączonych bowiem ponad czterysta naklejek i to dzieci mogą podjąć decyzje, gdzie umieścić konkretne przedmioty czy osoby. Ponadto odklejanie naklejek i ich precyzyjne przyklejenie pozwala ćwiczyć zdolności manualne oraz koncentrację.


„Moje miasto” to nie tylko starannie wydana książka wypełniona pięknymi ilustracjami, ale również sposób na pokazanie dzieciom – zarówno tym z miast i miasteczek, jak i zamieszkałym na wsi – jak wiele do zaoferowania ma miasto i jakie miejsca są dla niego charakterystyczne. To również doskonały pomysł na popołudniową zabawę, również w towarzystwie rodziców, którzy mogą zostać przewodnikami po tym fascynującym świecie.

6 komentarzy:

 1. Świetna książeczka dla dzieci, nie tylko bawi ale i uczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - jest cudowna. Moja siostrzenica (3 latka) coraz bardziej lubi tego rodzaju zabawy:-)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Przyznam wstydliwie, że też miałam sporo frajdy przy tym wyklejaniu:-)

   Usuń
 3. Takie książeczki są bardzo fajne :) dla małego czytelnika jak znalazł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, a ta pozycja jest nie tylko urocza, ale i ma walory edukacyjne.

   Usuń