poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Opowieści o Wielkanocy, czyli Wydawnictwo Jedność dla najmłodszych

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie, które obchodzone są na pamiątkę śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa. Punktem kulminacyjnym tych Świąt jest Triduum Paschalne, które rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy w Wielką Niedzielę, zwaną Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego. Triduum Paschalne, wraz z poprzedzającymi go dniami, wchodzi w skład Wielkiego Tygodnia. 

Wielkanoc jest świętem ruchomych, a jego data przypada (w zależności od roku) najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Ze Świętem tym związanych jest wiele tradycji, jednak niezależnie od nich, należy stwierdzić, że jest to święto duchowe – wszak Zmartwychwstanie Jezusa nie dotyczy tylko przeszłości, ale daje nadzieję i radość. To Zmartwychwstanie nie oznacza wycofania się Boga ze świata, ale przeciwnie, to czas nowego tworzenia.

Jak jednak sprawić, by tę wzniosłość Wielkanocy poczuły również dzieci? By były świadome, że Święta Wielkanocne to nie tylko pisanki i drobne upominki przynoszone przez zajączka, ale również głębokie przeżycie? W jaki sposób opowiedzieć dziecku o Jezusie i jego śmierci na krzyżu oraz Zmartwychwstaniu? Pomocą mogą służyć dwie wspaniałe pozycje opublikowane nakładem Wydawnictwa Jedność, które koncentrują się na tym, co w święcie tym jest najważniejsze, które opowiadają poruszającą historię językiem zrozumiałym dla młodych czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Mowa tu o książkach „Wielkanoc” autorstwa Bogusława Nosek oraz „Wielkanocna historia” autorstwa Juliet David. 

Pierwsza z tych pozycji zwraca uwagę już wspaniałą oprawą i bogatą kolorystyką, ale to, co jest prawdziwą wartością, kryje się w środku – to przejmująca historia wielkiej radości, zdrady oraz aktu wielkiej miłości. Wraz z autorem przenosimy się do Jerozolimy, której mieszkańcy z wielkim zaangażowaniem witają Jezusa wjeżdżającego do miasta na osiołku. Widzimy też Jezusa dźwigającego krzyż, ze zdumieniem odkrywamy również pusty grób Jezusa, który oddał swoje życie z miłości do ludzi. Każda strona przynosi nową scenę i rymowaną opowieść, a towarzyszą temu piękne ilustracje autorstwa Oli Makowskiej. 
Druga pozycja „Wielkanocna historia” to chronologicznie ułożone wydarzenia, ukazujące drogę Pana Jezusa od wjazdu do Jerozolimy, poprzez ukrzyżowanie, aż po wstąpienie do nieba i zapowiedź powrotu Jezusa. Mimo trudnego tematu – zdrady oraz brutalnego ukrzyżowania, udało się autorowi stworzyć książkę, która nie przeraża najmłodszych, oddaje jednak powagę wydarzeń, a także stanowi zapowiedź ponownego spotkania z Jezusem. 
Zarówno jedna, jak i druga pozycja, są doskonałą okazją, do przybliżenia dziecku ducha Świąt Wielkanocnych, a także sposobem na wspólne tych świąt przeżywanie. Lektura książki może zjednoczyć rodzinę, stać się bodźcem do przypomnienia i sobie minionych wydarzeń oraz szansą na przybliżenie dziecku istoty Boga. Przepełnione ciepłem i miłością ilustracje, a także wielkie wyczucie z jakim opowieści o męce i zbawieniu zostały przedstawione, sprawiają, że tytuły te są nie tylko doskonałym prezentem dla najmłodszych ale również pierwszym krokiem na drodze do krzewienia w dziecku wiary. 


6 komentarzy:

 1. Kilka lat temu szukałam takich dla Tosi i nie znalazłam, teraz jest w czym wybierać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Te Wydawnictwa Jedność są wspaniałe i duchowe - nie ma w nich wszechobecnej komercji.

   Usuń
 2. Nie znamy jeszcze tych książek, a szkoda, bo również próbuję przekazać córci, że najważniejsze w Wielkanocy nie są zajączki i kurczaki, lecz śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Ostatnio czytałyśmy "Opowieść wielkanocną", ale ona jest dla nieco starszych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam szczególnie "Wielkanoc". Męka Chrystusa, ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie to trudne tematy, ale w tych książceczkach zostały ukazane w taki sposób, by nie przerazić dzieci.

   Usuń
 3. Ostatnio poszukiwałam książek o tej tematyce dla dzieci, byłam pod wrażeniem szerokiej oferty propozycji czytelniczych, długo stałam w księgarni przeglądając książki, zanim dokonałam wyboru. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. A jeszcze kilka lat temu rynek jakby zapomniał o najmłodszych, koncentrując się na przedstawieniu Świąt Wielkanocnych wyłącznie przez pryzmat kurczaczków i zajączków.

   Usuń