środa, 17 maja 2017

A.J.Banner "Mroczna toń"

Tytuł: Mroczna toń
Autor: A.J.Banner
Wydawnictwo:HarperCollins


„Jedną z najdziwniejszych spraw w życiu jest to, co sobie człowiek zapamiętuje. Chyba robi to wybiórczo. Jest w nim coś, co wybiera rzeczy, które on potem pamięta” – pisała Agatha Christie, zaś o prawdziwości jej słów przekonał się każdy, kto choć raz zapomniał o rzeczy istotnej, zaś w zakamarkach pamięci odkrył setki tych mniej ważnych. Co steruje naszą pamięcią? Czy to opatrzność czuwa nad nami, nie pozwalając nam pamiętać rzeczy i wydarzeń szczególnie dla nas bolesnych, traumatycznych? Dlaczego ofiary rozmaitych wypadków tak często zmagają się z amnezją? Może to próba ochrony przed prawdą, przed brutalną niekiedy rzeczywistością?

Jak wygląda życie bez przeszłości, z luką w życiorysie i pamięci, przekonać się może Kyra Munin, mieszkanka urokliwej wyspy Mystic Island na północno-zachodnim Pacyfiku. Wydawać by się mogło, że kobieta ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia: piękny dom stojący na odludziu, ukochanego męża, który dla niej zrezygnował z prowadzenia firmy informatycznej w Seattle, a mimo to nie jest szczęśliwa. Powodem jej zagubienia i zniechęcenia jest amnezja, która odebrała jej cztery ostatnie lata życia i znacznie utrudnia bieżące funkcjonowanie. Utrata pamięci jest wynikiem wypadku w trakcie nurkowania, Kyra doznała złamania kości czaszki i z trudem ją uratowano. 

O tym, jak wygląda codzienność zbudowana z desperackich prób odtworzenia przeszłości, jak to jest zapomnieć o swoim mężu i o wszystkich wspólnych chwilach, możemy dowiedzieć się z fascynującej książki „Mroczna toń”. Opublikowana nakładem wydawnictwa HarperCollins powieść autorstwa A.J.Banner, to przejmująca historia o kłamstwie oraz o dążeniu do posiadania. Każda strona historii przynosi nowe, zaskakujące wydarzenia, każda jest próbą zgłębienia ludzkiego umysłu i fenomenu niepamięci. Tym samym jest to powieść adresowana do wszystkich tych osób, które z uwagą obserwują ludzkie losy, którzy analizują motywy ludzkich zachowań, ale oczekują też od książki emocji. 

Kyra pamięta mnóstwo szczegółów swojego życia i łacińskie nazwy najdziwniejszych stworzeń zamieszkujących głębiny oceanu. Nie pamięta jednak ostatnich lat swojego życia, w tym ślubu z Jacobem. Usilnie stara się odtworzyć wspomnienia zadając pytania, ale wszystko spowite jest czarną zasłoną. Na dodatek męczy ją powtarzający się koszmar senny, prawdopodobnie będący związany z samym wypadkiem. Tylko dlaczego w śnie w wodzie była jeszcze jedna osoba? Czy Jacob mówi jej wszystko? Czy najistotniejsze jest to, czego nie mówi?

Kyrę dręczą pozornie tylko nieuzasadnione wątpliwości co do możliwego przebiegu prowadzących do wypadku zdarzeń, ale też poczucie winy wobec dobroci i cierpliwości męża. Wydaje się, że Jacob stara się jej pomóc i robi wszystko, by wróciła do zdrowia. Zrezygnował z czuwania nad własną firmą i zaczął opiekować się Kyrą, ale jego troska przypomina nieco osaczenie, zaś intuicja podpowiada kobiecie, że zataił przed nią pewne fakty. Wracające wspomnienie o nieznajomym mężczyźnie - jak się okazuje przyjacielu Jacoba – oraz emocje z tym wspomnieniem związane, pozwalają jej podejrzewać siebie o romans. Czy rzeczywiście byłaby do tego zdolna? Czy mogłaby zdradzić Jacoba? A może te sny są tylko bladym odbiciem rzeczywistości, może wyobraźnia płata jej figle? A może … jest zupełnie odwrotnie?

Odpowiedź na pojawiające się pytania przynosi powieść „Mroczna toń”, zaskakująca i niepokojąca w swoim spojrzeniu na temat utraty pamięci. W trakcie lektury pojawia się pytanie, do czego jest w stanie posunąć się ukochana osoba, by nas zatrzymać, a odpowiedź budzi w nas lęk. Autorka doskonale manipuluje czytelnikiem, umiejętnie buduje napięcie w taki sposób, że trudno jest zapanować nad ciekawością, trudno też odłożyć książkę przed zakończeniem lektury. A.J.Banner jest mistrzynią kreacji słowa i tworzenia bohaterów swoich powieści w takie sposób, że są oni pełni sprzeczności i budzą skrajne emocje. Podobnie zresztą jak książka, po zakończeniu której podejrzliwie będziemy traktować naszych partnerów, ale również nasze wspomnienia…
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz