niedziela, 14 maja 2017

Greg S.Reid "Myśl i bogać się. Orientacja na cel”

Autor: Greg S.Reid
Wydawnictwo: Studio Emka


„(…) Niezależnie od tego, kim jesteś i jak biegły stałeś się w swoim zawodzie, napotkasz trudności i być może poczujesz się przytłoczony niesprzyjającymi wydarzeniami. Jeśli łatwo odpuszczasz, to nie masz co liczyć na osiągnięcie spektakularnego sukcesu. Kiedy napotkasz przeciwności, zamiast zrezygnować, powinieneś jeszcze zwiększyć swoją determinację (…)” – te słowa Napoleona Hilla doskonale oddają powody, dla których tak mało osób osiąga prawdziwy sukces. Nawet jeśli gorąco czegoś pragniemy, to nieustanne borykanie się z problemami, podejmowanie nowych wyzwań czy brak wsparcia ze strony otoczenia, stopniowo obniżają naszą motywację. W rezultacie rezygnujemy z sięgnięcia po wygraną i to niekiedy tuż przed linią mety.

W jaki sposób znaleźć w sobie tę siłę, by dążyć do sukcesów, by zachować wiarę w słuszność tego, co robimy? Jak działać efektywnie i skupić się na celu? Na te i na wiele innych pytań związanych ze spełnianiem marzeń i realizacją planów, odpowiada Greg S.Reid. Jako wnuk Napoleona Hilla, autor miał możliwość obcować na co dzień z fenomenem, jakim był jego dziadek, mógł chłonąć przekazywaną wiedzę, ale przede wszystkim podejście do otaczającego nas świata. Teraz przyszedł czas, by Reid podzielił się swoją wiedzą z innymi, zasady sukcesu Hilla uzupełniając jeszcze o refleksje na temat ludzi i natury rzeczy, a także o fragmenty biografii pokazujące, jak istotna w dążeniu do celu jest determinacja. Książka „Myśl i bogać się. Orientacja na cel”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Studio Emka, to doskonały przykład ukazujący moc, jaka drzemie w każdym z nas, jeśli tylko znajdziemy w sobie wystarczająco siły i determinacji, jeśli nie damy odebrać sobie marzeń i nie poddamy presji krytyki.

W kolejnych rozdziałach autor prowadzi nas drogą do sukcesu, wyjaśniając wszystkie pułapki na nas czyhające i dostarczając narzędzi, byśmy tych pułapek mogli uniknąć. Poznajemy trzy przyczyny porażek, zdefiniowane jeszcze przez Hilla (nieumiejętność współpracy z innymi, poddawanie się oraz odkładanie spraw) i przekonujemy się, jak bardzo istotna w działaniu jest elastyczność. Przeszkody i porażki pojawiające się na naszej drodze pokazują nam, co tak naprawdę nie działa i na czym należy się skupić. Musimy tylko dostrzec te sygnały i wykazać się gotowością do zmiany sposobu postępowania, a także w tym działaniu wytrwać.

Dowiemy się również, jak rozpoznać ślepy zaułek, poznamy ponadto cztery proste kroki do sukcesu według Napoleona Hilla, które przyniosły Leah O`Brien-Amico, trzykrotnej zdobywczyni złotego medalu olimpijskiego w kobiecym softballu, medal. Zaczniemy budować również tzw. niepodważalną wiarygodność, by ludzie zaczęli traktować naszą osobę poważnie, a ponadto przekonamy się, jak istotną kwestią jest wiara, czyli wizualizacja i przekonanie, że uda się osiągnąć sukces. Jednak samo myślenie życzeniowe, wyrażenie pragnienia czy wyobrażanie sobie celu nic nie da, jeśli sami nie będziemy skoncentrowani na działaniu, jeśli z pełnym przekonaniem nie będziemy przeć do przodu mimo przeciwności losu. Dlatego też, choć książka „Myśl i bogać się. Orientacja na cel”, nie zawiera niczego odkrywczego (przynajmniej dla osób, które już publikację Hilla znają), to dostarcza nam czegoś niezwykle cennego – motywacji. Dzięki zawartym w niej wezwaniom do działania, licznym przykładom ludzi sukcesu oraz inspirującym cytatom, zagrzewa nas do walki o realizację marzeń. Jest naszym towarzyszem, mentorem, mistrzem. Trudno po jej lekturze nie ruszyć do działania, trudno nie podejmować prób pokonania przeciwności. Bo przecież zdobycz może być w zasięgu naszej ręki…

2 komentarze:

  1. I właśnie po takie motywacyjne książki warto od czasu do czasu sięgnąć, odświeżyć swoje spojrzenie na sukces i porażkę, radość ze spełniania marzeń i przygnębienie, kiedy pozwalamy je sobie odebrać. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń