poniedziałek, 29 maja 2017

Robin Gerber "Barbie i Ruth"

Tytuł: Barbie i Ruth
Autor: Robin Gerber
Wydawnictwo: Kobiece


Uwielbiana przez dziewczynki, znienawidzona przez feministki. Krytykowana za nieforemną sylwetkę i przeczące naturze proporcje, za epatowanie kobiecością i zmysłowością, za koncentrację na strojach i wszystkim, co potwierdza tylko stereotyp kobiety. O kim (o czym) mowa? O Barbie, czyli lalce, która jak żadna inna wzbudza moc kontrowersji. Zwykle jednak dyskusje na temat ciała lalki, koloru jej skóry (w późniejszych wersjach) czy różnych zawodów, jakie na przestrzeni lat wykonywała, nie obejmują kobiety, za sprawą której Barbie została do życia powołana, czyli Ruth Handler. 

Handler, stojąca na czele firmy Mattel charyzmatyczna kobieta biznesu, to osoba równie fascynująca, co jej najlepszy produkt. Skąd pomysł na lalkę stanowiącą odzwierciedlenie kobiecego ciała w czasach, kiedy przebojem były lalki z papieru? Jak wyglądał proces tworzenia lalki i jej historia? Ile z Ruth jest w Barbie? Co stoi za sukcesem lalki? Na te i na wiele innych pytań odpowiada Robin Gerber, w fascynującej biografii twórczyni imperium Mattel. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego książka „Barbie i Ruth”, to prawdziwy bestseller. Jest bowiem niezwykłą opowieścią o kobiecie, której życie nie zawsze przypominało beztroskę, kojarzącą się z zabawą, na której zbudowała swoją firmę. To pełna blasków i cieni codzienności historia ambitnej dziewczynki, która była od najmłodszych swoich lat przekonana, że na miłość trzeba zasłużyć; historia kobiety o niezwykłej determinacji i odwadze, a także wizjonerki, która swoim podejściem do biznesu wyprzedzała konkurencję o kilka lat. 

Autorka rozpoczyna mocnym uderzeniem – poznajemy Ruth Handler jako zbliżającą się do siedemdziesiątki kobietę, zamieszaną w największy korporacyjny skandal lat 70. Jaka była jej droga do sali sądowej? Co takiego mogło się stać, że wniesiono oskarżenie dotyczące nadużyć finansowych w Mattel, firmie dającej zatrudnienie dziesiątkom lojalnych wobec niej ludzi, zaś dzieciom – radość z jej produktów? Zanim poznamy odpowiedź na te pytania, przeniesiemy się w przeszłość do czasów, kiedy mała Ruth przychodzi na świat w rodzinie Moskowiczów, emigrantów z Warszawy. Prześladowany warszawski Żyd postanowił szukać szczęścia na Manhattanie, pozostawiając w Polsce żonę Idę i siedmioro dzieci, a także ogromny dług hazardowy, którego nie był w stanie spłacić. W ciągu dwóch lat udaje mu się ściągnąć rodzinę do Stanów, a w kolejnych latach, założyć własny biznes. Niestety miłość do hazardu znów wygrała, zatem starsi bracia oraz najstarsza siostra Ruth po kolei rezygnowali z pracy, by wspomóc domowy budżet. W skutek zbiegu okoliczności, szczęśliwego zresztą dla Ruth, po tym, jak jej matka podupadła na zdrowiu, siostra Sarah zajęła się dzieckiem i ten układ funkcjonował przez kolejne lata.

Ruth rosła, a wraz z nią wzrastał głód wiedzy i nieposkromiona ambicja. Towarzyszymy bohaterce w latach jej dorastania, w spotkaniu z wielką miłością, Izzy`m, którego pasją były sztuki piękne. bawimy się na ich weselu, do którego doszło mimo jawnej niechęci Sarah wobec chłopaka. Obserwujemy pierwsze kroki stawiane w biznesie, który oparty był na wyrobach męża i żyłkę handlu, którą odkryła w sobie Ruth. Jesteśmy światkami znaczących sukcesów Mattel, ale również i osobistych porażek, jakimi wypełnione było chociażby macierzyństwo Ruth.

Poznajemy kolejne produkty firmy – zarówno te, które okazały się prawdziwymi przebojami rynkowymi, jak i te (na przykład fortepian zabawka), które okazały się być finansową porażką. Mamy szanse przyjrzeć się także strategii zarządzania Mattel, procesowi powstawania nowych produktów, w tym kulisom pojawienia się na świecie Barbie. Czytamy nie tylko o problemach z materiałem, z którego miała zostać wykonana, ale też o kłopotach związanych z szyciem miniaturowych strojów. Te kłopoty nie opuszczały Ruth również w życiu prywatnym – zmagała się między innymi z chorobą nowotworową, której skutkiem była radykalna mastektomia. 

Biografia Ruth Handler to książka nie tylko dla wielbicieli i / lub kolekcjonerów lalki Barbie, czy wzorowanego na synu Ruth – Kena. To również przykład niezwykłego umysłu, to swego rodzaju szkoła biznesu, przykład niezwykłej motywacji i pracowitości. Warto w „Barbie i Ruth” szukać inspiracji, warto wziąć również przykład z firmy Mattel jako szanowanego pracodawcy. To wreszcie książka, którą czyta się z zapartym tchem i to niezależnie od stosunku, jaki mamy do plastikowej lalki o nienaturalnie wąskiej talii.

2 komentarze:

 1. Niekoniecznie teraz, ale za jakiś czas chętnie bym się z książką spotkała. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem miłośniczką Barbie, ale ta biografia jest naprawdę wciągająca!

   Usuń