piątek, 22 września 2017

Karolina Jóźwik "Myślenie wizualne 2.0. Skuteczna komunikacja"

Autor: Karolina Jóźwik
Wydawnictwo: MT Biznes


Samorozwój jest wpisany w zawód każdego trenera biznesu, nauczyciela czy innej osoby, która przekazuje wiedzę. Dotyczy on zarówno treści merytorycznych, jak i nowych metod i technik szkoleniowych, a także sposobu prezentacji posiadanej wiedzy. Nie od dziś wiadomo, że każdy z nas ma inny sensoryczny typ uczenia się, jedni są wzrokowcami, inni słuchowcami, nie brak wśród nas również kinestetyków i czuciowców. Dobrze jest zatem połączyć kilka technik, by stworzyć optymalny przekaz skierowany do odbiorców, który zapadnie w pamięć. 

Popularne prezentacje w Power Point zapewne jeszcze długo nie odejdą do lamusa choć nawet wzrokowcy często niewiele z nich wynoszą biorąc pod uwagę, że kolejne slajdy zapełnione są zwykle treścią trudną do przeczytania, nie mówiąc już nawet o zapamiętaniu. Paradoksalnie, rozwiązaniem może być powrót do przeszłości, czyli do sposobu przekazywania wiedzy bez użycia elektronicznych nośników czy innych gadżetów. Mowa tu  o wykorzystaniu najprostszych i najtańszych materiałów, jakimi są … kartka papieru oraz pisaki. Za ich pomocą można wyczarować niezwykłe sytuacje, które – poprzez analogię lub bezpośrednio – nawiązują do danej informacji, która ma być przekazana. 

O tym, w jaki sposób wykorzystać rysunki, a właściwie myślenie wizualne w pracy, jak pomóc innym (i sobie) przyswoić wiedzę, pisze Karolina Jóźwik, trener, który wykorzystuje w praktyce proponowane przez siebie rozwiązania. Dzięki książce „Myślenie wizualne 2.0. Skuteczna komunikacja”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa MT Biznes  przekonujemy się, że każdy z nas potrafi rysować, a co więcej – za sprawą tych rysunków można zarówno przyciągnąć uwagę słuchaczy, jak i sprawić, ze proces uczenia się będzie bardziej efektywny. 

Autorka przedstawia nam w kilku słowach ideę myślenia wizualnego, posługując się przy tym rysunkami. Dowiadujemy się, że jest to pewien proces, pomagający lepiej interpretować, przyswoić i przekazywać informację oraz poznajemy zasadę tworzenia dobrych notatek wizualnych. Książka Jóźwik to jednak przede wszystkim praktyczny kurs szybkiego rysowania, podczas którego dowiedziemy, że rysować może każdy – tak naprawdę bowiem, każdy rysunek oparty jest na pięciu podstawowych kształtach, które wszyscy znają. Poznamy również sześć ważnych zasad rysowania, odbędziemy trening budowania ikon rysunkowych, nauczymy się też rysować sympatyczne patyczaki, które podniosą jakość naszych szkoleń czy innego rodzaju publicznych występów. 

Na tym jednak nie zakończy się nasza nauka rysowania – przed nami bowiem twarze, które – dzięki przedstawionemu przez autorkę modelowi, nie będą sprawiały żadnych trudności. Podobnie zresztą jak odzwierciedlenie targających ludźmi emocji. Ćwiczyć będziemy ponadto rysowanie sytuacji interpersonalnych oraz stworzymy bank ikon, które będą niezwykle przydatne w codziennej pracy trenera czy nauczyciela. Dowiemy się ponadto jak stworzyć prezentację z wykorzystaniem rysunku, zostaniemy autorem własnego komiksu, a także poznamy programy przydatne do rysowania, skanowania i edytowania. To wszystko składa się na wyjątkową (również pod względem wykonania) książkę, niezwykle przydatną zarówno w bieżącej pracy wszystkich osób przekazujących wiedzę, ale również tych, którzy zmuszeni są do przyswojenia informacji - dzięki koncepcji myślenia wizualnego i umiejętności tworzenia kreatywnych notatek, nauka będzie niezwykle efektywna!

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa recenzja.
    A tak swoją drogą, to bardzo chciałabym ładnie rysować i malować. Ale to niespełnione marzenie.
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://www.szeptyduszy.blog.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Autorka udowadnia, że rysowanie wcale nie jest trudne! Dziękuję za zaproszenie:-)

    OdpowiedzUsuń