czwartek, 26 października 2017

Justyna Styszyńska "Frida Kahlo"

Tytuł: Frida Kahlo
Autor: Justyna Styszyńska 
Wydawnictwo: Widnokrąg


Kim była Frida Kahlo – wojującą feministką, wzorową komunistką czy kobietą kochającą bezgranicznie? Niezależnie od odpowiedzi na te pytania, pewne jest, że była wspaniałą artystką, tworzącą dzieła nieszablonowe, a przez to – niezapomniane. Najsłynniejsza meksykańska malarka, zajmująca się tematem, który znała najlepiej – sobą, do dziś pozostaje w kręgu zainteresowania wielbicieli sztuki. Jej obrazy to próba obnażenia się przed odbiorcami, ale i zmierzenia z samą sobą i swoimi ograniczeniami. Ponad pięćdziesiąt portretów, stworzonych w tym samym, naiwnym stylu, jest przykładem jej wielkiego kunsztu. Każde z tych dzieł jest inne, każde budzi ogromne emocje, zapadając w pamięć oglądającego.

Teraz Fridę mają szansę poznać nie tylko dorośli wielbiciele sztuki, ale również młodzi jej odbiorcy. Dzięki Wydawnictwu Widnokrąg, poznać oni mogą tragiczną biografię tej niezwykłej malarki, dla której ból i cierpienie stało się drugim imieniem, ale która mimo wszystko nie poddawała się, codziennie walcząc z ograniczeniami swojego ciała. „Frida Kahlo” to kolejna już książka z serii „Idol”, która przybliża nam niezwykłe postacie, mające wpływ na życie wielu ludzi, na poszczególne sfery egzystencji. Spisana przez Justynę Styszyńską historia, to adresowana (nie tylko) do dzieci w wieku szkolnym propozycja, za sprawą której przenosimy się do Meksyku, gdzie artystka się urodziła i gdzie tworzyła, ale i poznajemy specyfikę zawodu artysty oraz używane przez niego przyrządy, a także tradycyjną kulturę Meksyku, mamy również szansę stać się autorami portretu.

Interaktywna książka zaprasza nie tylko do lektury, ale również do zabawy, w ten sposób wzbudzając zainteresowanie młodych odbiorców i sprawiając, że dzięki podjętej aktywności, szybciej zapamiętują oni fakty związane z życiem Fridy i – tym samym – lepiej rozumieją jej twórczość. Historia życia artystki to opowieść pełna bólu i cierpienia, które towarzyszyły malarce całe jej życie. Kiedy Frida miała sześć lat zachorowała na polio, czego skutkiem była deformacja nóg. Jakby mało było nieszczęścia, w wieku osiemnastu lat uległa ona wypadkowi, który – paradoksalnie – zmienił jej sposób postrzegania świata i stał się przyczynkiem do rozwoju jej talentu.


Autorka, poza przywołanymi faktami z życia Fridy, umożliwia nam ćwiczenie spostrzegawczości – do zadań przed nami postawionych należy m.in. znalezienie dziesięciu elementów, którymi różnią się przedstawione obrazy, mamy również szansę odtworzenia obrazu artystki na własny sposób. Zajrzymy również do pracowni artysty malarza, dzięki czemu poznamy wszystkie używane przez niego przedmioty oraz ich funkcje (co będzie możliwe za sprawą dołączonych do książki naklejek), dokończymy także postać samej Fridy. 

To zaledwie kilka ze stojących przed nami zadań, które pozwalają nam wniknąć w świat artystki oraz – być może – odkryć w sobie talent. Kto wie, może w każdym z nas drzemie Frida Kahlo? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki i podejmowanym aktywnościom, które stanowią nie tylko magnes dla młodych czytelników, ale stanowią wartość dodaną, wzbudzając zaciekawienie, a co za tym idzie, pozwalając dokładniej zapamiętać istotne dla artystki fakty z jej życia. Sama książka jest wspaniałym przykładem tego, że na zainteresowanie dzieci sztuką, ale i innymi dziedzinami poznania, nie tylko nie jest za wcześnie, ale może się to odbywać w niezwykle przyjemny sposób.

6 komentarzy:

 1. Zachęciłaś mnie aby zrobić taki prezent dziecku siostry :) www.misslaura.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam - to wspaniały sposób odkrywania historii, kultury, nauki i sztuki:-)

   Usuń
 2. Frida była niezwykła, podobnie jak jej sztuka. Super, że powstają o niej książki dla dzieci. To ważne, by od najmłodszych lat dzieci miały kontakt i z literaturą, i ze sztuką. Chyba już wiem, co kupie swojej siostrzenicy na urodziny ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam gorąco całą serię - wcześniej była książka o Marii Curie-Skłodowskiej:-)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa pozycja, uwielbiam malarstwo Fridy. Na razie mam za sobą książkę Barbary Mujica i film o malarce. Teraz jest w ogóle wystawa w Poznaniu - fajnie połączyć czytanie książki z oglądaniem na żywo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razię tę pozycję również gorąco polecam! A ja żałuję, że nie uda mi się dotrzeć na wystawę do Poznania:-(

   Usuń