niedziela, 3 grudnia 2017

Bogusław Nosek, Izabela Madeja "Piksele. Kosmos"

Autor: Bogusław Nosek (tekst); Izabela Madeja (ilustracje i projekty)
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ


Obrazy, które możemy oglądać na ekranie komputera czy telewizora to nic innego, jak zbiór pikseli. Tym samym piksel, to najmniejsza jednolita część obrazu, który jest wyświetlany na ekranie monitora, drukowany czy wyświetlany za pomocą różnych urządzeń. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób ten proces się odbywa, wcale nie potrzebujemy specjalistycznych aparatów, nie potrzebne nam są też studia czy specjalistyczne kursy. Wystarczy bowiem, że sięgniemy po książkę „Piksele. Kosmos”, by nie tylko wyruszyć w kosmiczną podróż, ale również zgłębić tajemnicę obrazów złożonych z pikseli właśnie.

Adresowana do najmłodszych czytelników publikacja Wydawnictwa JEDNOŚĆ, to nie tylko wspaniały prezent, który ucieszy każdego podróżnika w czasie i przestrzeni, ale i możliwość ćwiczenia przez dziecko koncentracji oraz sprawności manualnej. 

Młodzi eksploratorzy kosmosu zyskują możliwość poznania odległych planet, występując w charakterze astronauty i spełniając swój „kosmiczny sen” oraz badając nowe przestrzenie. Rakieta kosmiczna zabiera czytelników w kosmos, gdzie mogą oni poznać charakterystyczne cechy planety Saturn (między innymi dowiedzą się, że zamieszkanie tam nie jest możliwe). Ruszając na podbój przestworzy, maluchy poznają podstawowe pojęcia związane z kosmosem i jego badaniem – takie jak: satelita, łazik marsjański czy teleskop. Poznają także, czym jest stan nieważkości, podejmą wyzwanie liczenia gwiazd Wielkiej Niedźwiedzicy, odwiedzą również Planetarium.


Krótkim rymowankom towarzyszy rysunek danego pojęcia oraz ten sam obraz, rozrysowany na kolorowe piksele. Zadaniem młodych odkrywców jest wykonać go samodzielnie – korzystając z ponad tysiąca trzystu naklejek oraz kredek. Prawa strona książki służy właśnie ćwiczeniom motoryki małej oraz spostrzegawczości. Konieczność odklejania małych, różnokolorowych trójkątów oraz kwadratów i umieszczania ich we właściwych miejscach sprzyja rozwijaniu sprawności dłoni i palców dziecka, zaś dzięki temu, iż za sprawą tych ćwiczeń powstawać będzie nowy obraz o interesującej dziecko tematyce, nie można mówić o nudzie.


Tym samym książka „Piksele. Kosmos” to wspaniała rozrywka dla młodych i ciekawych świata (a nawet wszechświata) czytelników, a także nieoceniona pomoc edukacyjna dla nauczycieli, pedagogów i terapeutów. Doskonale sprawdza się również przy pracy z osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną – wraz z książką miałam okazję pracować z moim podopiecznym nad ćwiczeniem koncentracji i precyzją ruchów, głównie chwytem szczypcowym. Ponadto mało inwazyjne kolory i prostota rysunków sprawiają, że dzieci przyswajają pewne schematy, bez problemu kojarząc wygląd lunety czy innych podjęć opisanych w książce z ich nazwami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz