niedziela, 24 grudnia 2017

Dorota Mrówka "Odczarować medytację"

Autor: Dorota Mrówka
Wydawnictwo Sesnus (Helion)


Ostatnie lata przyniosły gwałtowny wzrost zainteresowania medytacją, coraz częściej pragniemy robić coś dla siebie, kieruje nami chęć wyciszenia się, zwolnienia tempa, swego rodzaju „wylogowania się” choć na chwilę z otaczającej nas rzeczywistości. Niestety, za tym pragnieniem, pomimo rozlicznych przewodników i innych pozycji książkowych, jakie pojawiły się na rynku, nie idzie wiedza na temat samej medytacji, bądź też funkcjonujące przekonania są błędne. Nie wiemy czym medytacja jest, jaka jest jej idea, zaś bez zrozumienia jej sedna, trudno nam medytować i trudno w tej medytacji wytrwać.

Na szczęście na rynku są takie pozycje, jak opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka Doroty Mrówki, adresowana do tych wszystkich, którzy chcą uporządkować swoje życie, podnieść jego jakość i zadbać o spokój wewnętrzny oraz o równowagę. „Odczarować medytację” to pozycja o tym, czym medytacja jest, a czym nie jest, to gotowy sposób na życie i na siebie. To doskonały prezent zarówno dla bliskiej osoby, która nie potrafi znaleźć swojego miejsca w życiu, jak i dla wszystkich zainteresowanych samorozwojem.

W kolejnych rozdziałach książki autorka wyjaśnia dokładnie, czym jest to „jedno z najlepszych i najbezpieczniejszych narzędzi służących do pracy nad sobą”, zaznacza, iż medytacja nie jest przypisana jedynie do określonych ścieżek duchowych i zauważa, że nie można mylić jej z modlitwą. Dostarcza nam również szeregu powodów, dla których warto medytować, podejmując równocześnie rozważania, czy można żyć bez ego. Wymienia również społeczne korzyści płynące z medytacji (między innymi wzrost frekwencji w szkole), wprowadza nas ponadto krok po kroku w arkana medytacji, prezentując techniki, które są odpowiednie dla każdego, niezależnie od wyznania czy światopoglądu. 

W książce znajdziemy ponadto opisy różnych rodzajów medytacji, tj. medytacja wizualizacją, z mantrą, z malą, oddechem, a także medytacja bezprzedmiotowa i medytacje zadaniowa. Mrówka opisuje również medytacyjne tradycje świata, zaś rozdział ten (niezwykle zresztą frapujący), poprzedza przybliżenie kolejnych systemów filozoficznych i / lub religijnych, takich jak taoizm czy zen. Wyjaśnia także, jak wygląda medytacja w różnych tradycjach świata, zaś poruszone tematy dają nam możliwość całościowego spojrzenia na medytację, nie tylko jako ścieżki własnego rozwoju, ale niezwykle potężnego narzędzia, używanego na całym świecie od pokoleń. 

Przystępny język autorki, przykłady, przypowieści, a także układ książki, pozwalający krok po kroku zagłębiać się w świat medytacji sprawia, że pozycja Doroty Mrówki – mimo niewielkiej objętości – to książka warta uwagi. Nie może jej zabraknąć w torebce kobiety świadomej siebie czy w biurku mężczyzny, który nie przywiązuje uwagi do stereotypów, który stawia na własny rozwój. To swego rodzaju „odczarowanie” medytacji i wyjaśnienie wątpliwości z nią związanych, ma szanse przekonać wiele osób do tego, że medytacja może być sposobem na życie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz