wtorek, 26 grudnia 2017

Katarzyna Misiołek "Julia zaczyna od nowa"

Autor: Katarzyna Misiołek
Wydawnictwo: MUZA


„W domu, w rodzinnym miasteczku, grałam od lat wyznaczone mi role matki, córki, babci, siostry i dziennikarki” – pod tymi słowami mogłoby się podpisać wiele kobiet, wtłoczonych w sztywne ramy i schematy, postrzeganych przez otoczenie przez pryzmat przypisanych im ról społecznych. Gdzieś w tym wszystkim gubi się kobieta i kobiecość, zatraca się jej osobowość, pragnienia, potrzeby. Pełniąc tysiące funkcji, będąc na każde zawołanie członków swojej rodziny czy współpracowników i znajomych, kobiety zapominają o tym, że aby być szczęśliwym, nie wolno zapominać również o sobie.

Niestety, o tej najważniejszej osobie w swoim życiu – o sobie, zapomniała już dawno Julia Sosin. Z dawno przekroczoną czterdziestką na karku (a właściwie powoli zbliżającą się pięćdziesiątką), z dorosłymi córkami potrzebującymi nieustannej pomocy, z apodyktyczną matką i byłym mężem, który właśnie zakłada nową rodzinę, kobieta nie jest wstanie oderwać się od rzeczywistości, wyzbyć się poczucia, że coś „musi” i wreszcie zająć się sobą. W efekcie jest coraz bardziej przemęczona i ma coraz większe poczucie niesprawiedliwości i przekonanie, że życie powinno potoczyć się w innym kierunku. Jeśli do tego dodamy jeszcze byłego chłopaka, który po epizodzie powrotu do byłej żony ponownie chce wrócić do swojej byłej dziewczyny i nieustannie nachodzi Julię proponując jej układ, w którym wygranym jest tylko on, nie ma się czemu dziwić, że Julia nie tryska energią. A tymczasem zbliżają się święta – czas pojednania, szczęśliwości, spotkań w rodzinnym gronie…

O tym, jak Julia poradzi sobie z wyzwaniami dnia codziennego, jak potoczą się jej losy i jak wiele zmieni się dzięki znajomości sąsiadem, muzykiem o imieniu Błażej, przekonamy się dzięki lekturze niezwykle ciepłej, ale i boleśnie realistycznej książki „Julia zaczyna od nowa”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Muza powieść autorstwa Katarzyny Misiołek, to lektura idealna dla wszystkich kobiet, a szczególnie dla tych, które w szaleńczym pędzie zaspokajania zachcianek innych osób, zapomniały o sobie. To piękna opowieść o kobiecych pragnieniach i marzeniach, o ludziach, którzy rzadko dzielą się na tych dobrych i złych.

Julia znajduje się w nieciekawym dla kobiety okresie życia – córki prowadzą już swoje gospodarstwa domowe, mają już swoje rodziny (przynajmniej jedna z nich), swoje doświadczenia, pragnienia i plany, które zwykle nie uwzględniają osoby matki. Z własną siostrą Julia nie ma zbyt dobrego kontaktu, a wypadek samochodowy, jaki przeżyły w dzieciństwie pozbawił ich relacje swobody i naturalności. Despotyczna i grubiańska matka również nie wypełnia pustki w sercu Julii, o Rafale, z którym Julia była przez osiem miesięcy w związku, tym bardziej nie warto wspominać. Tymczasem w swojej zwariowanej rzeczywistości Julia będzie musiała znaleźć równowagę, a przede wszystkim poświęcić sobie trochę czasu. Staje się to realne dzięki zakładowi, który przyjmuje, a właściwie pewnemu wyzwaniu, dzięki któremu wybiera się na samotne wakacje. Czy tam, na kanaryjskiej plaży, znajdzie upragniony spokój i równowagę? Czy znajdzie w sobie siłę, by odmienić swoje życie? Przeczytamy o tym w powieści Katarzyny Misiołek, jednak z najlepszych pozycji w dorobku autorki, bowiem w pełni odzwierciedlającej codzienne życie. Fakt, iż z Julią może identyfikować się wiele czytelniczek sprawia, że staje się ona swego rodzaju przewodnikiem po współczesnym świecie, ale i spoczywa na niej olbrzymia odpowiedzialność – wszak za jej śladem podążą dziesiątki miłośniczek pióra autorki.


2 komentarze:

  1. O tej książce po raz pierwszy usłyszałam kilka dni temu i od razu zapisałam sobie jej tytuł. Mam zamiar ją przeczytać, ale nie wiem, kiedy mi się to uda, bo mam stosy książek czekających na swoją kolej. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, polecam, bo to naprawdę bardzo dobra pozycja:-)

      Usuń