wtorek, 23 stycznia 2018

R.J.Palacio "Cudowny chłopak"

Autor: R.J.Palacio
Wydawnictwo: Albatros


Piękne słowa Marii Grzegorzewskiej: „Nie ma kaleki - jest człowiek” skierowane są zarówno do społeczeństwa, jak i do samego człowieka niepełnosprawnego. Niepełnosprawność jest bowiem stanem, którego każdy pragnie uniknąć, a często fizyczne jej objawy budzą lęk, przejawiający się nawet agresją. Podobnie zresztą, jak każda odmienność – nie lubimy nikogo, kto odstaje od przyjętych schematów, szablonów, szczególnie jeśli wpływa to na wizualny odbiór danej osoby. Im większy dysonans pomiędzy tym, co przyjęte, co jest kanonem piękna, a tym, jak dana osoba wygląda w rzeczywistości, tym większą odrazę, lęk, nienawiść można zaobserwować w oczach patrzących na nią ludzi.

Dorosła jednostka, dotknięta chorobą czy borykająca się ze skutkami różnego rodzaju wypadków, często potrafi sobie te sytuacje zracjonalizować, choć mimo tego i tak zadają one rany jej sercu i duszy. Co ma jednak powiedzieć dziecko, które przeglądając się w oczach otoczenia, dostrzega wyłącznie obrzydzenie i wszechogarniającą panikę? Jak wytłumaczyć sobie, że nie ma przyjaciół, że niechętni są mu zarówno rówieśnicy, jak i ich rodzice? Mogłoby się wydawać, że rozwiązaniem jest ukrycie swojej inności – włożenie na przykład kasku astronauty… Tak właśnie robi bohater pięknej, wzruszającej historii „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”, autorstwa R.J.Palacio. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros opowieść, to adresowana do dzieci wersja historii o Auguście Pullmanie, zwykłym chłopcu, robiącym zwykłe w jego wieku rzeczy, który został jednak obdarzony niezwykłą twarzą. Ta mądra i piękna opowieść powinna znaleźć się w każdym domu, powinno ją przeczytać każde dziecko i każdy rodzin / opiekun, powinno mówić się o niej zarówno w domach, jak i w szkołach. Uczy ona tolerancji, pokazuje nieprawidłowe niestety postawy wobec ułomności, inności, pokazuje też, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy cudowni, wyjątkowi, wystarczy tylko zmienić sposób, w jaki patrzymy na świat. Warto sięgnąć po tę cudowną publikację, która jednocześnie stanowi dla autorki debiut ilustratorski, warto przypominać sobie wielokrotnie płynącą z niej mądrość i żyć tak, by dostrzegać piękno w każdym człowieku, również w sobie.

„Wiem, że nie mogę zmienić tego, jak wyglądam. A MOŻE, tylko może… ludzie mogą zmienić sposób, w jaki na mnie patrzą” – te piękne, wzruszające i pełne nadziei słowa, są jednocześnie świadectwem wielkiego bólu, który chłopiec musiał przeżywać obserwując niechętne spojrzenia innych, wytykanie go palcami czy słysząc niewybredne komentarze na swój temat. Kask stał się jego maską, za którą czuł się bezpiecznie, wyjątkowo. W kasku astronauty był w stanie wznosić się ku chmurom, poprzez galaktykę, aż na Pluton. Z tej perspektywy mogłoby się wydawać, że Ziemia jest na tyle duża, by pomieścić wszystkich, niezależnie od ich wyglądu. Zmienić się muszą jednak sami ludzie – ci zaś są biedni, w swojej niewiedzy. A przecież są wyjątkowi …
2 komentarze:

  1. Nie słyszałam o tej książce, ale chyba po nią sięgnę !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam - zarówno w wersji dla małych dzieci, jaki powieści.

      Usuń