wtorek, 23 stycznia 2018

Joanna Matusiak "Manufaktura codzienności"

Autor: Joanna Matusiak
Wydawnictwo: SensusZ czego składa się codzienność? Z okruchów przeszłości, planów na przyszłość, ale przede wszystkim z tego, co tu i teraz, co nas otacza, z małych zachwytów i wzruszeń, a także z ludzi, których spotykamy na naszej drodze. To, czy w tej codzienności odnajdziemy satysfakcję, czy odnajdziemy szczęście, zależy tylko od nas, od naszej zdolności do chwytania pięknych chwil, od umiejętności ich dostrzeżenia. Wie o tym doskonale Joanna Matusiak – żona, matka, trenerka biznesu, która z zapałem dzierga cuda dla zachwyconych klientów Manufaktury splotów. Poza szkoleniami i prowadzeniem własnego biznesu, wiedzie ona piękne, proste życie, o którym pisze na Instagramie, zdobywając rzesze czytelniczek, wraz z nią pragnących wnieść piękno w swoje życie. 


Teraz, nawet jeśli nie mieliśmy wcześniej możliwości śledzić wpisów Joanny (autorka sama tak o sobie mówi), to sięgnąć możemy po ten zbiór przemyśleń, refleksji, bowiem został on wydany w formie wyjątkowego (nie)dziennika, który pełnić może rolę drogowskazu, który zachęca nas do zastanowienia się, do zatrzymania w biegu, a czasami nawet do zmiany kierunku. Książka „Manufaktura codzienności”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus, to wyjątkowy towarzysz codziennego dnia, to lektura, po którą możemy sięgać wielokrotnie, za każdym razem odnajdując w niej coś innego, delektując się zarówno poszczególnymi wpisami, jak i wrażeniem, które robi na naszym sercu i duszy. 

Joanna pisze o swoim codziennym życiu, wypełnionym słowami, kotami i miłością – do R., do świata, do życia. W jej dniach nie ma gwałtownych wydarzeń, nie ma pożądliwości i nieustępliwości, jest uważność, koncentracja na sobie i drugim człowieku, jest równowaga, którą i my – w miarę pochłoniętych stron – zyskujemy. Autorka pisze nie tylko o tym, co dla niej ważne w tej codzienności, ale pokazuje również, że ona sama podlega nieustannym procesom zmiany, że nad sobą pracuje, rozwija się. Zaprasza nas do swojego domu, dzieląc się z czytelnikami tym, co w nim najcenniejsze – atmosferą miłości, zapachem pieczonego chleba, mruczeniem kociaków i ciepłymi promieniami słońca wpadającymi przez okno. A także kawą robioną przez R., będącą symbolem wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby, wyrazem troski i uczucia. 

Po skończonej lekturze „Manufaktury codzienności” wiem, że to jedna z tych pozycji, do których  wracać można wielokrotnie, które koją duszę w chwilach zapętlenia, zagubienia i zagonienia, które są nie tylko źródłem inspiracji, ale i przyjaciółką. Bezpośredni styl Joanny, lekkość z jaką posługuje się piórem, plastyczność, a zarazem poetyckość jej słów sprawia, że zapadają one głęboko w pamięć, zdają się być adresowane właśnie do nas, stanowią odpowiedź na nasze pytania, wątpliwości. Joanna Matusiak w swojej książce dzieli się z nami nie tyko fragmentami swojej codzienności, ale i duszy. My zaś czujemy tę bliskość, szczerość, czyniące lekturę tak piękną i wzruszającą, ale nie tylko – czujemy się zmotywowani do tego, by wprowadzić zmiany i w swoim życiu. I to nie dlatego, iż pragniemy naśladować autorkę, ale dlatego, że taka potrzeba się w nas rodzi pod wpływem wielu przemyśleń, doznań i doświadczeń.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz