poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Maiko Kerner, prof. Jürgen Vormann „Dieta niskowęglowodanowa. Jak schudnąć w 4 tygodnie i nie głodować”

Autorzy: Maiko Kerner, prof. Jürgen Vormann 
Wydawnictwo: Jedność Nie możesz schudnąć mimo znacznego ograniczenia spożycia pokarmów? Kolejne diety nie przynoszą spodziewanych rezultatów, a wręcz przeciwnie – powodują przybieranie na wadze? Jedyne co pamiętasz z okresu przeprowadzania diety, to dojmujące uczucie głodu, które nie pozwalało normalnie funkcjonować? Jeśli w tych pytaniach rozpoznajesz doskonale swoją sytuację to znak, że pora na zmianę sposobu działania. W jaki sposób to zrobić? 

Sposobem na uzyskanie szczuplej sylwetki, a co więcej – na jej utrzymanie po skończeniu diety – jest ograniczenie węglowodanów, które spożywamy w nadmiarowych ilościach. To sprawia, że tłuszcz jest gromadzony, a nie redukowany i dlatego nie możemy powstrzymać tycia. Jak obniżyć zatem ilość przyjmowanych węglowodanów, dbając przy tym o zdrową, zbilansowaną dietę, która nie powoduje uczucia głodu? Na to pytanie odpowiadają Maiko Kerner, która dzięki polecanej diecie przezwyciężyła zaburzenia hormonalne i będącą ich konsekwencją nadwagę oraz prof. Jürgen Vormann, założyciel Instytutu Prewencji i Żywienia. Wspólnie napisali oni książkę pt. „Dieta niskowęglowodanowa. Jak schudnąć w 4 tygodnie i nie głodować”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Jedność poradnik, może stać się sposobem na odmianę życia, na uzyskanie i zachowanie szczupłej sylwetki, ale przede wszystkim – na powrót do zdrowia i do stanu równowagi. To książka nie tylko dla osób, które pragną schudnąć, ale także, dzięki zawartym w niej przepisom, dla osób pragnących zdrowo żyć. To także doskonała pozycja dla studentów dietetyki, lekarzy czy studentów pedagogiki leczniczej, zawiera bowiem sporo merytorycznych informacji na temat diet i ich możliwych efektów, działania insuliny czy hormonów. 

W kolejnych rozdziałach książki autorzy omawiają wszystkie procesy zachodzące w organizmie, związane z tyciem, opisują również wiele pułapek diet. Pokazują ponadto działanie i rolę ketonów, a także negatywne skutki spożywania wysokotłuszczowych i ubogich w węglowodany pokarmów, takie jak cukrzyca typu 2, choroby serca czy nowotwory. Autorzy dowodzą, że samo redukowanie kalorii nie wystarczy, bowiem taka dieta może utrudniać redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto podkreślają, że sam ruch bez jednoczesnej zmiany zwyczajów żywieniowych nie jest skuteczny. 

Część książki poświęcona wprowadzeniu do kuchni niskowęglowodanowej (LCHF) zawiera porady, które pomagają wytrwać w decyzji o zmianie sposobu odżywiana, a także prezentuje produkty, które wbrew pozorom zawierają duże ilości węglowodanów. Autorzy podają także dwa sposoby radzenia sobie z zamiłowaniem do słodyczy, a także podkreślają, że wcale nie trzeba rezygnować z wypieków, wystarczy zwrócić podczas pieczenia tylko uwagę na kilka szczegółów. 

W książce znajdziemy również gotowy, czterotygodniowy plan odżywiania zgodnie z dietą LCHF. Autorzy szczególną uwagę zwracają na kwestię śniadania, koncentrując się nie na tym kiedy je jemy, ale co jemy, szczególnie polecając przy tym koktajle typu smoothie. W planie żywienia znalazły się smakowite posiłki, nie tylko z opisem sposobu ich przygotowania, ale i listą zakupów na kilka dni diety. Posiłki nie przypominają w żadnej mierze tych, które zwykle kojarzą się z typowymi dietami – są smaczne, syte i nie ograniczają się do spożywania jednego tylko rodzaju pokarmów. 

To wszystko – zarówno merytoryczne wprowadzenie, pozwalające zrozumieć funkcjonowanie organizmu, jak i liczne rady dotyczące wytrwania podczas przeprowadzania diety, a wreszcie sam opis jej przebiegu i pysznych posiłków, motywuje do podjęcia decyzji o wyborze diety LCHF i pomaga w sprawnym jej przeprowadzeniu. Właściwy dobór produktów, opisanych na łamach poradnika, pozwala wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć typowe problemy, z którymi borykamy się podczas prowadzenia diety, zaś widoczne efekty zachęcają do trwałej zmiany sposobu odżywiania się – pozostania przy diecie niskotłuszczowej nawet po osiągnięciu wymarzonej wagi. 

2 komentarze:

 1. Ciekawe... nie wierzę w diety cud, ale pozycja książkowa całkiem interesująca!
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest szczególnie cenna właśnie dlatego, że nie proponuje diety cud, ale zachęca do zmiany nawyków żywieniowych.

   Usuń