niedziela, 29 lipca 2018

John Grisham "Theodore Boone. Afera"

Tytuł: Theodore Boone. Afera
Autor: John Grisham
Wydawnictwo: Albatros„Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz” – to popularne przysłowie powtarzane przez pokolenie rodziców i dziadków, rzeczywiście może być kluczem do sukcesu. Nie odnosi się jednak wyłącznie do rzeczywistości szkolnej, obejmuje również praktykę, uczenie się każdego dnia poprzez podejmowanie nowych wyzwań, praktykę, nieustanne szukanie nowych celów i weryfikowanie sposobów ich osiągania. Są jednak takie zawody do których dostęp wymaga jednak wielu lat wytężonej nauki, bądź też to właśnie w strukturach szkolnych można odebrać najlepsze do nich przygotowanie. 
Wie o tym doskonale trzynastoletni Theo Boone, rezolutny uczeń gimnazjum w Strattenburgu, którego marzeniem są studia prawnicze. Dlatego też ma pełną świadomość tego, że wyniki nadchodzących egzaminów mogą znacząco wpłynąć na jego przyszłą karierę, bowiem przy ich pozytywnym zaliczeniu ma szansę na program rozszerzony w liceum. Wie też, że mała ilość uzyskanych punktów rozczaruje ojca – tym razem o matkę nie musi się martwić, bowiem kobieta neguje zasadność testów standaryzowanych i nie przywiązuje do nich wagi. Prawda jest, iż testy te – teoretycznie służące ocenie wiedzy uczniów – nie stanowią odbicia rzeczywistości, a w wielu przypadkach są krzywdzące i to zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli, którzy też za sprawą tych testów są oceniani. Dlatego jedna z miejscowych szkół, East Middle School popadła w prawdziwe tarapaty, osiągając od kilku już lat marne wyniki. Nikt jednak nie bierze pod uwagę tego, iż jest to szkoła, której uczniowie składają się w przeważającej mierze z dzieci imigrantów, które mają problem z mówieniem w języku angielskim, nie mówiąc już nawet o uczeniu się w tym języku. 

Niezależnie jednak od stosunku do tekstów, są one obowiązkowe. Dlatego też Theo przystępuje do egzaminów, choć jego uwagę od ich odciągają bieżące sprawy prowadzone przez kancelarię rodziców, Boone &Boone. Zajmujący się problemami dotyczącymi nieruchomości i biznesem ojciec oraz specjalizująca się w prawie rodzinnym matka wciągają syna w zawiłości przepisów prawnych już od lat, niczego przed nim nie ukrywając. Zresztą często ich klientami są znajomi Theo, jak teraz, kiedy to zrozpaczony kolega ze szkoły zwrócił się do nastolatka z prośbą o pomoc i ochronę przed ojcem-alkoholikiem, który stosuje przemoc wobec swojej żony i dzieci. 

Wyniki egzaminów przynoszą brutalną prawdę i rozpoczynają proces segregacji. Niestety okazuje się, że ani Theo, ani jego bliska przyjaciółka April, nie osiągnęli wyników, jakich się spodziewali, a do poziom rozszerzonego zabrakło im zaledwie po jednym punkcie. Mimo zawodu trzeba się z tym pogodzić, intensyfikując co najwyżej naukę. Tyle tylko, iż wszystko wskazuje na manipulowanie wynikami egzaminów - East Middle School osiągnęła tym razem zaskakująco dobre rezultaty, choć z informacji uzyskanych przez April wynika, iż wysokie noty uczniów w tej szkole są wynikiem fałszerstwa dokonanego przez nauczycieli, którzy dokonali poprawek w testach egzaminacyjnych. Dziewczynka powiadamia o tym prasę, wysyłając anonimowy list, ale niemal od chwili wysyłki ma wątpliwości, czy dobrze zrobiła… 

Czy nauczyciele rzeczywiście popełnili przestępstwo? Co było ich celem – czy chcieli rzeczywiście pomóc swoim uczniom, dzieciom dla których angielski jest drugim językiem, czy raczej chodziło im o uzyskanie premii? Czy matka podejmie się obrony jednego z zawieszonych nauczycieli, skoro sprawa dotyczy pośrednio również egzaminów Theo i może wpłynąć na ocenę wyników, a kto wie, może nawet na konieczność powtórnego do nich podejścia? Przekonamy się o tym dzięki lekturze wciągającej powieści (nie tylko) dla młodych czytelników, pt. „Afera”. To kolejny już tom fascynującej serii „Theodore Boone”, autorstwa Johna Grishama, która w przystępny, a wręcz porywający sposób pokazuje różne zawiłości amerykańskiego prawa, porusza kwestie moralności, a także wiele współczesnych problemów z którymi współczesny nastolatek się boryka. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros powieść, to przykład, że autor specjalizujący się w thrillerach prawniczych o skomplikowanej fabule, doskonale wyczuwa potrzeby, możliwości i ograniczenia młodego czytelnika, a także – niczym prawdziwy dydaktyk, mentor – potrafi rozbudzić w młodych czytelnikach nie tylko pasję czytania, ale kto wie, być może również pasję do studiowania kodeksów i zachęcić do wyboru zawodu prawnika w przyszłości. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz