czwartek, 6 września 2018

Angela Nguyen "Kawaii. Jak rysować naprawdę uroczo?"

Autor: Angela Nguyen 
Wydawnictwo: ARKADY 


Mówi się, że artystę odróżnia od rzemieślnika fakt, iż tworzy on swoje dzieła w oparciu o własny pomysł, nadając im niepowtarzalny charakter. Prawdą jest jednak to, że bycie rzemieślnikiem jest prawdziwą sztuką, a na doskonałe wykonanie dzieła składa się wiele godzin ćwiczeń i doświadczenie nabywane z każdą kolejną pracą, z każdym kolejnym rokiem. 

Potencjalnym rzemieślnikiem jest każdy z nas, kto tylko ma w sobie samozaparcie i chce poświęcić swój cenny czas, aby posiąść wiedzę i doskonalić się w danym temacie. Wytężona praca skutkuje sukcesem w każdej dziedzinie, nawet w malarstwie. I wcale nie trzeba zostać Klimtem czy Malczewskim, wystarczy tylko poznać kilka technik, by stworzyć całkiem poprawne rysunki, by … rysować uroczo. Jak tego dokonać? Na to pytanie odpowiada książka Angeli Nguyen pt. „Kawaii. Jak rysować naprawdę uroczo?”

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Arkady pozycja, to wyjątkowy poradnik rysowania. Mimo iż owym dziełom daleko jest do prawdziwej sztuki, to autorka dowodzi, że za pomocą pewnych schematów i określonego procesu tworzenia, można konstruować naprawdę urocze postacie, zarówno ludzi, jak i zwierząt czy rzeczy. Książka, mimo iż sprawia wrażenie adresowanej do młodszych czytelników, tak naprawdę przyda się każdemu, kto nie jest w stanie stworzyć rysunku z pamięci, kto nie został obdarzony talentem malarskim. Publikacja ta może być szczególnie przydatna terapeutom, trenerom, a nawet nauczycielom, nie tylko do tworzenia mapy myśli, ale wszelkiego rodzaju instrukcji, tematów czy tablic. Z pewnością własnoręcznie wykonane rysunki dodadzą atrakcyjności każdemu wystąpieniu, mogą również przełamać pewną barierę pomiędzy prelegentem a słuchaczami. Autorka zachęca do tworzenia słodkich obrazków czymkolwiek i na czymkolwiek, co uwalnia nas od presji zakupu drogich artykułów piśmienniczych czy specjalistycznych farb oraz innych akcesoriów. Wystarczą zwyczajne cienkopisy, mazaki, a nawet kredki, by stworzyć na kartce własny świat, by przekonać się, że rysowanie wcale nie jest takie trudne. 

Książka podzielona jest na cztery rozdziały, które pokazują nam kolejne elementy danej sfery życia, odzwierciedlone na papierze za pomocą kilku, kilkunastu zaledwie kresek. W rozdziale pierwszym autorka udziela kilku wskazówek, dzięki którym bez problemu będziemy w stanie stworzyć całe mnóstwo słodkich rysunków. Przekonamy się również, jak wielką rolę odgrywają dodatki, a także poznamy cztery zasady rysowania słodkich obrazków. Rozdział drugi wprowadza nas w świat postaci, które wydają się ożywać na kartach książki. Dowiemy się, jak ważna jest perspektywa, proporcje, a nawet … uczesanie, które nadaje twarzom indywidualny charakter. Nauczymy się również rysować ubrania i dodatki, a dzięki temu bez problemu nasze postacie będą mogły wykonywać rożne zawody (nawet zostać ninją!). W rozdziale trzecim zajmiemy się naszymi (nie tylko czworonożnymi) zwierzętami, a każde stworzenie narysowane według zaproponowanych schematów będzie super słodkie. Nawet, jeśli będzie to pająk czy pareczniki. W tym zestawie nie mogło zabraknąć również uroczych rzeczy – nimi zajmiemy się w rozdziale czwartym, w którym nauczymy się rysować budynki i budowle, elementy umeblowania, pojazdy i maszyny oraz artykuły spożywcze i kuchenne utensylia. 

Książka „Kawaii. Jak rysować naprawdę uroczo?” otwiera przed nami nieskończone możliwości i wierzę, że będzie dopiero początkiem naszej przygody z rysowaniem. Aż trudno uwierzyć, że za pomocą kilku zaledwie figur, technik i schematów będziemy mogli tworzyć cudowne rysunki, że będziemy nadawać im określone cechy, zmieniać je za sprawą kilku pociągnięć ołówka. Ta urocza książka o uroczym rysowaniu niezwykle wciąga i rozwija zdolności manualne, poczucie estetyki, spostrzegawczość i sprawia, że inaczej zaczynamy odbierać otaczający nas świat. Angela Nguyen wręcza nam bilet do świata kreatywności i tylko od nas zależy, co z nim zrobimy.

2 komentarze:

 1. Fajna książka dla wszystkich wielbicieli słodziaków;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się rysować:-)

   Usuń