niedziela, 2 września 2018

Jan Moran "Zapach wspomnień"

Autor: Jan Moran 
Wydawnictwo: Kobiece 


Wojna nie wybiera, a każdy wobec niej pozostaje równy. Tak zresztą, jak wobec śmierci, która nierozerwalnie jest z wojną związana. I jest to niezależnie od wykształcenia, wykonywanego zawodu czy stanu posiadania. Zarówno właściciele ziemscy, jak i posiadacze wielkich majątków, mogą użyć ich co prawda do przekupienia właściwych ludzi, ale w ciężkich czasach pieniądze nie zawsze są wiele warte, zresztą nie ma ich wystarczająco dużo. Aby przetrwać, trzeba zatem sięgnąć nie do portfela, ale odwołać się do swojej niezłomności i wytrwałości, nabyć podstawowe choćby umiejętności niezbędne do przeżycia i pozostać elastycznym, umiejętnie dostosowując się do zaistniałych warunków. 

Taki dar posiada Danielle Brtancourt von Hoffman, dwudziestosześcioletnia francuska perfumerka, żona biznesmena o niemieckich korzeniach. Ona sama pochodzi z żydowskiej rodziny, ale dzięki ojcu wywodzącemu się ze starego francuskiego rodu, została wychowana w wierze katolickiej. Nie czuje się Żydówką, nie jest też w stanie uwierzyć, że niejaki Hitler mógłby doprowadzić do eksterminacji tej grupy społecznej. Kiedy wsiada na pokład ekskluzywnego liniowca Newell-Grey Explorer, pozostawiając swojego sześcioletniego syna Nicky`ego z babką w Polsce, nie spodziewa się nawet, jak szybko przekona się, do czego zdolni są naziści pod przewodnictwem Hitlera. Na statku ona i jej mąż dowiadują się o wybuchu wojny, sami zresztą cudem uchodzą z życiem, po tym, jak liniowiec zostaje zniszczony przez niemiecką torpedę. 

Uratowani, znajdują schronienie w Anglii, ale nie mogą ukrywać się, kiedy nieznane są losy ich syna, zaś rodzina rozproszona jest po świecie. Danielle wyrusza zatem do Francji, do rodziców, zaś Max, któremu brytyjski wywiad zaproponował współpracę, postanawia dostać się do Polski i pracując, jednocześnie prowadzić poszukiwania dziecka. Niestety nie tylko nie udaje mu się odnaleźć chłopca, ale sam ginie – zdrajcą jest członek jego rodziny, zazdrosny o Maxa kuzyn, który obecnie jest oficerem SS. Zresztą niedługo później spotka się z jego nienawiścią również Danielle, która po śmierci ukochanego Maxa sama próbuje dotrzeć do Nicky`ego. Również i ta próba jest nieudana, zaś kobieta – po tragicznej śmierci swojego ojca, bratowej i brata – ucieka z ogarniętej wojną Europy do Kalifornii. Pod opieką ma matkę, która z bólu postradała zmysły, bratanicę, a także swoje nowonarodzone dziecko, bowiem w chwili wybuchu wojny była w kolejnej ciąży. 

Danielle dzięki pomocy przyjaciółki otrzymuj pracę w ekskluzywnym butiku z ciuchami, ale utrzymanie tylu osób jest prawdziwym wyzwaniem. Postanawia zatem zająć się tym, co we Francji przynosiło rodzinie spory dochód – komponowaniem zapachów, ale także projektowaniem ubrań, które nadawać będą amerykańskim kobietom francuskiego szyku. Powoli, wytrwale pracując i znajdując dla swoich perfum Chimère coraz to nowych odbiorców, kobieta pnie się po drabinie kariery. Sukces odniesiony w Ameryce nie pomniejsza jednak jej troski o syna, którego wciąż nie potrafi odnaleźć. Na dodatek, szukając poprawy swojego losu, ale i dając się zwieść elegancji i czułym słówkom, Danielle przyjmuje oświadczyny aktora i piosenkarza, Camerona Murphy`ego, który tak naprawdę nie tylko jest pijakiem, regularnie się narkotyzuje, a także tonie w długach. Wychodząc za niego za mąż odrzuca szansę bycia z Johnem, kapitanem poznanym na liniowcu, który pomógł jej w wielu trudnych chwilach… 

Czy Danielle znajdzie jeszcze kiedyś szczęście? Czy odnajdzie swojego syna? Czy fakt, iż ubiera śmietankę towarzyską Ameryki, że sławne aktorki skrapiają się jej perfumami, jest rzeczywiście wyznacznikiem sukcesu? Czy kiedyś jeszcze odnajdzie spokój i spełnienie u boku mężczyzny? Na te pytania odpowiada powieść Jan Moran, pt. Zapach wspomnień. Ta nowość Wydawnictwa Kobiecego, to nie tylko fascynująca, choć traumatyczna wyprawa w przeszłość, ale i wspaniały portret kobiety sukcesu, która nie ustępuje w obliczu przeszkód, która upada, ale podnosi się dzięki wewnętrznej sile. Wspaniale zarysowani bohaterowie, szczególnie wyjątkowo dopracowana postać Danielle, a także porywająca akcja i wspaniale nakreślone tło historyczne – to wszystko sprawia, że po książkę nie tyko sięga się z przyjemnością, ale na długo pozostaje ona w naszym sercu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz