środa, 5 grudnia 2018

Panele szklane - sposób na nowoczesne wnętrza

Coraz częściej, decydując się na zakup mieszkania czy jego metamorfozę, wybieramy nowoczesny styl, co nie ujmuje wnętrzom elegancji, natomiast zdecydowanie nadaje funkcjonalności. Tyle tylko, że decydując się na styl nowoczesny, bardzo często popadamy w skrajności, czyniąc wnętrza niemal sterylnymi i mało przytulnymi. W elekcie takie mieszkania czy domy bardziej przypominają hotele, czy nawet szpitalne izby przyjęć, niż miejsce, gdzie mamy czuć się dobrze, gdzie mamy wypoczywać, gdzie panuje iście domowa atmosfera. Jak zatem sprawić, by wnętrze było proste, przestrzennie, bez zbędnych dekoracji, a mimo tego ciekawe i przytulne? Co więcej – jak w takim wnętrzu zamanifestować swoją oryginalność, pasje, zainteresowania, styl życia? Takim elementem, łączącym w sobie wszystko, co najlepsze ze stylu nowoczesnego, są panele szklane


Czym jest nowoczesny styl? 

Współcześnie rozumiany nowoczesny styl to efekt przemian społeczno-gospodarczych, ale przede wszystkim zmiany świadomości ludzi. To również efekt coraz większej mobilności pracowników, a co za tym idzie – przenoszenia swojego dobytku, a także modnego od kilku lat minimalizmu. Sam styl ukształtował się jako przejaw buntu przeciwko wszelkiego rodzaju zbędnym przedmiotom, bogatej ornamentyce oraz przepychowi, czyli wszystkim tym cechom, które miały budynki, budowle oraz ich wnętrza pod koniec XIX wieku. Wówczas też narodził się zupełnie wywrotowy pomysł na design – prostota i funkcjonalność. Takiemu podejściu sprzyjały przemiany mające miejsce w XX wieku (szczególnie od lat 90.), choć dziś nowocześnie, to wcale nie znaczy ascetycznie czy mało wyraziście. Ostatnie trendy stawiają – przy niezmiennych założeniach stylu – na ciekawe akcenty, które skupiają uwagę, które nadają charakter wnętrzom. 


Prostota wciąż modna 

Podstawowym założeniem nowoczesnego stylu wciąż zatem pozostaje prostota. Zamiast dekoru, kwiecistych ornamentów, wszechobecnego złota i mnóstwa bibelotów warto zatem postawić na linie proste oraz podstawowe figury matematyczne. Materiały wykończeniowe powinny być wysokiej jakości, zaś same dodatki staranie dobrane do charakteru wnętrza, jego barw, a także efektu, który chcemy osiągnąć. Rezygnujemy ze zbędnych elementów i dekoracji, stojących wazonów i wazoników, figurek, lam i lampek. Ich rolę przejmują eleganckie i precyzyjnie wykonane meble czy pojedyncze elementy wykończenia wnętrza, takie jak panele szklane. Jeśli chodzi zaś o pomieszczenia, to preferowane są te dysponujące większą przestrzenią, albo wyglądające na przestronne, czego naturalną konsekwencją jest na przykład połączenie kuchni z salonem czy (to wciąż rzadkość) sypialni z otwartą łazienką i toaletą. 

Mimo iż podstawową paletę barw w nowoczesnych wnętrzach stanowią biel, czerń, szarość i beż, to mogą zostać one użyte jako tło, dla mocniejszego elementu. Umiejętnie operując tymi kolorami oraz przełamując ich monotonię mocnym akcentem, stworzymy wnętrze stonowane, a przy tym oryginalne, piękne, ale i funkcjonalne. 


Czy panele tylko do kuchni? 

Niegdyś, w przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi, królowały płytki, dziś ich rolę spełniają często panele szklane. Nie tylko chronią one ścianę przed zabrudzeniem, ale są łatwe do utrzymania w czystości, ponadto można za ich pomocą optyczne powiększyć pomieszczenie, dzięki zastosowaniu kontrastowej barwy w stosunku do szafek – przestrzeń pomiędzy blatem roboczym a wiszącą zabudową zyska „głębię”. Czy jednak panele mają zastosowanie tylko w tym miejscu? Okazuje się, że równie pięknie może wyglądać wykończona nimi cała ściana lub jej fragment, doskonale funkcjonują one też jako wykończenie kabiny prysznicowej czy sposób podzielenia pokoju dziecięcego. 

http://www.mirror.info.pl
http://www.mirror.info.pl

Mogą one być gładkie, jak i z grafiką, która – nawiązując do koloru przewodniego w mieszkaniu, lub nawet pasji czy zainteresowań mieszkańców – może zamienić nowoczesne i nieco zimne mieszkanie, w przytulne miejsce, w którym chce się przebywać i które odzwierciedla charakter właścicieli. 

Dodatkowo fakt, iż panele szklane są odporne na wysokie temperatury i obkurczanie. Wysokiej jakości wykonanie, a także sposób ich łączenia w taki sposób, iż mamy wrażenie jednej tafli sprawiają, że panele te są doskonałym pomysłem dla wszystkich osób, którzy stawiają na prostotę i funkcjonalność, ale chcą przy tym stworzyć piękne wnętrza z „pazurem”. 

6 komentarzy:

 1. Śliczne wnętrza! Ubóstwiam panele szklane, ale przyznam szczerze, że tylko jedne są od nich lepsze. Oczywiście panele gipsowe 3D, które mają ciekawe wypukłości i świetnie się prezentują w każdym pomieszczeniu. Takie już u siebie mam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. O niee...panele szklane to coś okropnego. Potrzebują one tyle pracy, że to jakiś kosmos. Osobiście polecam eleganckie panele dąb rustykalny, które są praktyczne i bardzo wytrzymałe ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. ja mam panele szklane i to była jedna z najlepszych decyzji, jakie podjęłam. Fakt, że trochę pracy kosztuje mnie utrzymanie ich w nieskazitelnym stanie, ale za to jaki efekt:-)

   Usuń
 3. Bardzo mi się to podoba. Teraz drukowanie UV jest na tak zaawansowanym poziomie, że niemal wszystko może się znaleźć na szkle. Świetny pomysł na prezent.

  OdpowiedzUsuń