wtorek, 22 stycznia 2019

Chub Natalya (tekst); Chayka Larysa (ilustracje) "Moje rączki to potrafią!"

Tytuł:Moje rączki to potrafią!
Autor: Chub Natalya (tekst); Chayka Larysa (ilustracje)
Wydawnictwo: Jedność 


Z rozwojem dziecka związany jest termin, który bardzo często pojawia się na stronach internetowych oraz w książkach dotyczących wychowania dziecka, a także we wszelkich opiniach i orzeczeniach. Mowa tu o motoryce, w tym motoryce małej, rozumianej jako sprawność dłoni i palców, a także motoryce dużej, czyli sprawności fizycznej całego ciała. Rozwój motoryki jest bardzo istotną kwestią dla prawidłowego funkcjonowania dziecka. Jeśli przebiega bez zakłóceń, jest doskonalą podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej, a także koordynacji wzrokowo-ruchowej. Nad rozwojem motoryki musimy jednak pracować, usprawniając ją poprzez nieustanny, swobodny ruch i działania sterowane. Wszelkie działania wspierające motorykę małą powinny prowadzić do opanowania umiejętności kontrolowania ruchów ręki i palców, manipulowania trzymanym przedmiotem w celu wykonania danej czynności, wykształcenia zdolności chwytania przedmiotów jedną ręką, a także skoordynowanego posługiwania się obiema rękami. 

W jaki jednak sposób tę motorykę małą ćwiczyć? Jest to wyjątkowo przyjemne dla dziecka, bowiem wszystkie te ćwiczenia mogą nabrać charakteru zabawy, a pozytywne efekty są tu niejako efektem ubocznym. Dodatkowym atutem jest to, że tych ćwiczeń jest cały szereg, a więc można skomponować taki zestaw, który w każdym szczególe odpowiada dziecku. Ćwiczenia te mogą być oparte m.in. na chwytaniu przedmiotów, lepieniu, wyklejaniu, nawlekaniu przedmiotów czy malowaniu. Inspiracji do tych ćwiczeń można szukać w licznych publikacjach pojawiających się na rynku. Jedną z najnowszych jest wspaniała książka „Moje rączki to potrafią!”, z tekstem Natalii Chub i ilustracjami Larysy Chaiki. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja zawiera prawie czterdzieści pomysłów na twórcze zabawy, stanowiące jednocześnie trening dla małych paluszków, a także osiem powiązanych z tymi ćwiczeniami szablonów, które ułatwią tworzenie prac plastycznych. 

W zależności od wieku, zainteresowań dziecka oraz rodzaju zajęć, można z dzieckiem wykonać różne ćwiczenia z zastosowaniem małej ilości materiałów, które znajdą się w każdym domu. Warto je różnicować, w zależności od chęci dziecka, ilości posiadanego czasu i innych domowych aktywności – w jednym dniu możemy korzystając z kuchennych produktów tworzyć sympatyczne zwierzęta, w innym upiec ciasteczka nadając im wiele kształtów, w innym natomiast rysując obrazy z wykorzystaniem baniek mydlanych. 

Dzięki instrukcjom zawartym w książce, dzieci wykonać mogą słodkie kurczątka z ziaren prosa i soczewicy, zmienić zwyczajnego grzybka w muchomora, zrobić wesołe myszki z maku czy ćwiczyć paluszki przy wierszyku o sympatycznych, upartych koziołkach. Zostawimy też ślady na piasku, ułożymy figury z makaronu czy wykonamy żabkę, przy okazji czytając wesołe o niej opowiadanie. To tylko kilka przykładów ćwiczeń, które pozwalają ćwiczyć dzieciom motorykę małą, doskonale się przy tym bawiąc. 

Dzięki temu książka „Moje rączki to potrafią!”, to doskonałe źródło pomysłów na twórczą zabawę, zarówno w przedszkolu, jak i w domowym zaciszu. Dzieci z radością realizują prace plastyczne, ciesząc się z wytworów ich małych rączek i odkrywając kolejne sposoby twórczego wyrazu i ekspresji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz