poniedziałek, 7 stycznia 2019

Paweł Kwiatkowski "Tajemnice artystów i ich dzieł"


Tytuł: Tajemnice artystów i ich dzieł 
Autor: Paweł Kwiatkowski 
Wydawnictwo: ARKADY Za wielkimi osobistościami, wielkimi twórcami, często kryją się wielkie tajemnice. Nierzadko są one wstydliwe, odsłaniające prawdziwą naturę artystów, ich megalomanię, ekscentryczność, ale też… brak talentu, a także oszustwa, jakich się dopuścili oni czy ich rodzina. Nierzadko również same wichry historii wpłynęły na zniekształcenie prawdy, zaś powtarzane sto razy kłamstwo nabrało właśnie charakteru pewnika i nikt już nie pamięta, jak było naprawdę. 

Nikt, przynajmniej do chwili sięgnięcia po znakomitą książkę Pawła Kwiatkowskiego, publicysty, dziennikarza i tłumacza, który tym razem postanowił wziąć na warsztat tajemnice i rozprawił się z częścią z nich, docierając do źródeł, do nieznanych dotąd dokumentów czy zdjęć. Tak właśnie powstała książka, a właściwie zbiór esejów, zarówno o tych znanych, jak i tych nieco mniej kojarzonych szeroko pojmowanych dziełach. Publikacja Wydawnictwa ARKADY, pt. „Tajemnice artystów i ich dzieł” to wyjątkowa pozycja nie tylko dla badaczy historii, tropicieli tajemni, historyków sztuki, znawców filmu, teatru czy malarstwa, ale przy tym porywająca lektura, która przyciągnie każdego czytelnika, spragnionego solidnego warsztatu, zajmujących opowieści oraz … prawdy. 

Wśród opisanych przez Kwiatkowskiego osób znaleźli się m.in. fotograf „Che” Guevary Alberto Korda, współtwórca bossa novy Joao Gilberto, zięć George Sand - Auguste Clesinger, a także Andy Warhol, Roman Polański, Maurice Ravel, Władysław Szpilman i Fryderyk Chopin. A ta „plejada gwiazd” to nikły wycinek barwnej mozaiki, którą znaleźć można w książce, w której każdy rozdział przynosi nowe, zaskakujące odkrycia i niespodzianki. 

Dowiemy się między innymi, dlaczego zwielokrotnione, przekontrastowane portrety Che Guevary, przymierającego głodem poety i fotografika, Gerarda Malangi, sprzedały się za trzy tysiące dolarów i co z tym wspólnego ma Andy Warhol. Rozszyfrujemy również zagadkę prawdziwej dziewczyny z Ipanemy, będącej inspiracją dla piosenki o tym samym tytule, a także zdemaskujemy oszustwo, a właściwie genialny zabieg mający na celu ukrycie braku wokalnego talentu Liny Lamont, która w filmie „Deszczowa piosenka” była prawdziwą gwiazdą. 

Rozkodujemy także Fryderyka – a zanim pojawi się skojarzenie z szyframi i Enigmą, autor skieruje nas na właściwy trop. Chodzi bowiem o znakomity film „Pianista” Romana Polańskiego i Balladę –moll op. nr 23 Fryderyka Chopina, a także kolejny utwór – wspaniałe „Lento con gran espressione”, czyli Nokturn cis-moll, tego samego kompozytora. Przeniesiemy się też do Awinionu, miasta papieży i antypapieży, a także tego, w którym została zorganizowana sławna wystawa dzień amerykańskiego malarza i rzeźbiarza, Cy Twombly`ego. To właśnie na tej wystawie doszło do wielce oryginalnej dewastacji jednego z dzieł – fanka artysty złożyła na płótnie pocałunek, pozostawiając odcisk pomalowanych szminką ust. 

Dowiemy się również kim była Louisette z kołysanki Chopina oraz czy relikwie św. Jerzego to rzeczywiście jego relikwie, a także ile ów święty w takim razie miał głów. Przy okazji poznamy niecny proceder związany z rzekomymi szczątkami świętych i zastanowimy się o co naprawdę tu chodzi – o politykę, władzę czy pieniądze. A może o wszystko razem? Zgłębiać będziemy również fenomen Bolera Ravela, a także mniej lub bardziej prawdopodobnego szaleństwa kompozytora. Nie niej fascynująca jest też historia śmieci Chopina, a właściwie wykonania maski pośmiertnej artysty czy niezwykłej ceremonii pogrzebowej i kryształowego naczynia z sercem Chopina. 

To zaledwie kilka z wciągających opowieści zawartych w książce „Tajemnice artystów i ich dzieł”, publikacji, która zmienia nasze spojrzenie na wiele kwestii oraz wiele osobowości, które zapisały się na kartach historii. To opowieści bez cenzury, przybliżające nieznane dotąd fakty, skrzące się humorem, pełne anegdot, dygresji, zdradzających naturę autora – bajarza, a także wciągających czytelnika swoją fabułą, niczym najlepsza książka akcji. Tym samym jest to lektura, której nie sposób nie zauważać, koło której nie sposób przejść obojętnie, i to nie tylko z uwagi na piękne jej wydanie, ale na talent Kwiatkowskiego – dokumentalisty i poszukiwacza tajemnic w jednym.2 komentarze:

  1. Zapowiada się całkiem ciekawa książka, muszę po nią sięgnąć!

    OdpowiedzUsuń