sobota, 5 stycznia 2019

pod red. Zofii Milskiej-Wrzosińskiej "Psychoterapia dziś"

Tytuł: Psychoterapia dziś 
Pod red. Zofii Milskiej-Wrzosińskiej 
Wydawnictwo: PWN Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, korzystanie z pomocy psychologa czy psychoterapeuty, było tematem wstydliwym. Kojarzyło się z szaleństwem, ludzie nie odróżniali pojęcia psycholog i psychiatra, zaś ewentualne korzystanie z usług przedstawicieli któregokolwiek z tych zawodów, odbywało się w tajemnicy. Po latach wiemy, iż są takie problemy, z którymi nie każdy z nas potrafi sobie poradzić, a różne konstrukty psychiczne oznaczają różną odporność na wszelkiego rodzaju bodźce i wyzwania współczesnego świata. 

Czym zatem jest (i czym nie jest) psychoterapia? Czy rzeczywiście działa? Jakiemu jej podejściu zawierzyć? Dlaczego popadamy w depresję i jak możemy się z niej wyzwolić? Czym jest trauma i jak możemy sobie radzić z żałobą? Na te i na inne pytania z zakresu psychoterapii, a szerzej – problemów związanych między innymi z naszymi emocjami, odpowiedź znaleźć możemy w znakomitej książce pt. „Psychoterapia dziś”

Opublikowana nakładem Wydawnictwa PWN książka, pod redakcją Zofii Milskiej-Wrzosińskiej, to zbiór rozmów z najlepszymi polskimi psychoterapeutami i superwizorami terapii, skupionymi wokół Laboratorium Psychoterapii. Autorzy poruszają tematy związane z różnymi obszarami życia, a tym samym – pracy terapeutycznej, przyglądają się różnym formom i zastosowaniom psychoterapii we współczesnym świecie. Wyłania się z tego klarowny obraz psychoterapii, a także nowe kierunki tej dziedziny, zaś wiedza zawarta w tej pozycji (jej teoretyczny i praktyczny wymiar) sprawia, że śmiało może stać się swego rodzaju podręcznikiem, po który sięgnąć może zarówno psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, a także student któregokolwiek z tych kierunków, a także wszyscy zainteresowani wejrzeniem w siebie bądź poszukujący rozwiązań swoich problemów / pomocy terapeutycznej. 

Kolejne rozdziały, to rozmowy z kolejnymi osobami, które otwierają nas na tę formę pomocy, a także pokazują, w jaki sposób psychoterapeutą zostać. Redaktorka książki, w rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskim rozważać będzie kwestię czym jest psychoterapia i skąd wiadomo, że rzeczywiście może komuś pomóc. Anna Król-Kuczkowska poruszać będzie temat współczesnych badań i tego, co jest przedmiotem ich zainteresowania. Monika Miller-Nadolska i Alina Neugebauer wypowiedzą się w kwestii psychoterapii psychodynamicznej, a Joanna Popławska opowie o zaburzeniach nastroju i odpowie na pytanie, czy słusznie boimy się psychiatry. 

O udziale w Grupie Otwarcia i o egoizmie opowiada Jerzy Dmuchowski, który poruszy również kwestię psychoterapii grupowej, zaś zagadnienia terapii somatycznej, czyli pracy z ciałem, przybliży nam Michael Randolph. Z kolei kolejna rozmowa z Zofią Milską-Wrzosińską przyniesie nam wiedzę o tym, jak można pomóc parze, czyli mówić będzie o terapii związków. O terapii kobiet w okresie poporodowym opowiada Anna Zarzycka, zaś w kolejnym rozdziale kondycję psychiczną dzieci i młodzieży analizuje Aldona Czajkowska. 

Trudną kwestię żałoby porusza Ewa Chalimoniuk, natomiast o tym, jak dziś wygląda psychodynamiczne rozumienie i leczenie uzależnienia opowiada Bożena Maciek-Haściło. Wyzwania, przed którymi stoją dziś psychoterapeuci przybliży nam Agnieszka Iwaszkiewicz, natomiast o „modnym” od kilku lat coachingu opowie Anna Srebrna i Paweł Pilch. Dla wielu czytelników, którzy rozważają wybranie tej drogi zawodowego rozwoju, cenny będzie rozdział o tym, jak powinno wyglądać profesjonalne szkolenie psychoterapeutów, zaś kwestię, czy każdy może zostać psychoterapeutą, będzie analizowała Ewa Kołacz. 

Wszystkie te wciągające rozmowy nie tylko wzbogacają naszą wiedzę, ale również inspirują do dalszego zgłębiania tematu. Pokazują również, jak wiele cieni i blasków ma zawód psychoterapeuty, a także jak wiele różnych oblicz ma sama psychoterapia. Tym samym jest to książka, której nie tylko nie może zabraknąć w biblioteczce psychoterapeuty.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz