sobota, 16 lutego 2019

James Doyle „Gdzie na Ziemi … czyli po co komu geografia”

Tytuł: Gdzie na Ziemi … czyli po co komu geografia
Autor: James Doyle
Wydawnictwo: Jedność

Twoje dziecko nienawidzi geografii? A może wręcz przeciwnie, zasypuje cię szczegółowymi pytaniami związanymi z tą dziedziną i w panice zastanawiasz się, jak wytłumaczyć dziecku, czym się różni rzeka od morza, który wąż jest najbardziej jadowity czy też skąd bierze się El Niño. Niezależnie od tego, która z tych sytuacji dotyczy cię bezpośrednio, jedno jest pewne –potrzebujesz merytorycznego wsparcia. 

Pomocą może tu służyć opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność książka pt. „Gdzie na Ziemi … czyli po co komu geografia”. Autor, James Doyle stworzył pozycję, która nie tylko stanowi zbiór najważniejszych wiadomości z dziedziny geografii, ale i rozbudza ciekawość u młodych czytelników. Przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym kompendium wiedzy, zawiera szereg pojęć związanych z geografią, a także z różnymi zjawiskami przyrody, zaś interesujące ilustracje sprawiają, że dziecko szybciej zapamiętuje przeczytane fragmenty szczególnie, że są one podane w przystępnej formie. Po książkę sięgnąć mogą również rodzice, by być partnerem dziecka w dyskusji o interesujących zagadnieniach związanych z planetami, pogodą czy fascynującymi wodospadami. Również nauczyciele znaleźć to mogą zarówno inspirację dla prowadzonych przez siebie lekcji, jak i polecać książkę w charakterze streszczenia danego tematu. 

Książka składa się z jedenastu części, z których każda przybliża kolejne obszary zainteresowań geografii i pozwala przekonać się, jak bardzo fascynujący jest świat, który nas otacza. Poznamy sekrety planety Ziemia, jednej z ośmiu planet krążących wokół Słońca, a także odbędziemy fascynującą podróż do jej wnętrza. Zagłębimy się w zjawiska pogodowe zastanawiając na przykład, jaka jest różnica pomiędzy pogodą, a klimatem, co potrzebne jest do tego, by powstała tęcza, a także przekonując się, że błędna prognoza meteorologiczna nie jest winą meteorologów. 

Dowiemy się również sporo na temat rzek i jezior, poznamy najdłuższe rzeki świata oraz powody występowania powodzi. Autor wyjaśnia również, w jaki sposób powstają jeziora oraz Wielkie Jeziora Ameryki Północnej. Zgłębiać będziemy także kwestie oceanów, pokrywających ponad 70 procent powierzchni Ziemi. 

To zaledwie kilka tematów z zakresu geografii, które zostały poruszone w książce. Każdy z nich został szczegółowo omówiony, autor nie pominął również ciekawostek z danym zagadnieniem związanych. To wszystko sprawia, że książka „Gdzie na Ziemi… czyli po co komu geografia”, jest zarówno interesującą lekturą, jak i wspaniałą pomocą szkolną.

2 komentarze:

  1. Super książka, tak powinny wyglądać podręczniki w szkołach! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Sama z ciekawością się w nią zagłębiłam!

      Usuń