niedziela, 17 lutego 2019

Robert St.Bokacki „Leadership Toolbox. Narzędzia nowoczesnego menedżera”

Tytuł: Leadership Toolbox. Narzędzia nowoczesnego menedżera
Autor: Robert St.Bokacki 
Wydawnictwo: MT Biznes 


Minęły już czasy, kiedy uważano, że pracownicy firmy są jednym z zasobów, nad którym nie warto się zastanawiać, czy specjalnie analizować ich potrzeb. Od kilkunastu jednak lat coraz częściej podejmuje się wyjaśnienia i zrozumienia mechanizmów motywacji zachowań ludzkich, bowiem ich znajomość oraz umiejętne stosowanie, stanowią jeden z czynników decydujących o sukcesie organizacji. O tym, jak cenny kapitał stanowią ludzie wie każdy dobry menedżer. Kapitał ludzki bowiem odróżnia się od innych zasobów tym, że staje się zawodnym elementem firmy, kiedy jest zarządzany w niewłaściwy sposób. Dlatego też pozyskanie odpowiednich ludzi oraz skłonienie ich do aktywnego uczestnictwa w budowaniu sukcesu, staje się niezwykle istotnym elementem zarządzania organizacją. Postawy i zachowania podwładnych są bowiem uzależnione od postaw i zachowań przełożonego. 

Menedżer, by skutecznie mógł oddziaływać na podległych mu pracowników, powinien mieć przede wszystkim własną wizję i cele działania. Co więcej, w kształtowaniu postaw i zachowań uczestników organizacji kluczową rolę odgrywają style zarządzania i sprawowania władzy. Efektywny lider – przywódca – powinien dopasować swój styl do zmieniających się warunków otoczenia i wymagań sytuacji. O tym, jaki ten przywódca / lider powinien być, ale też jakich narzędzi może (a nawet powinien) używać w obliczu rewolucji cyfrowej i postępu technologicznego, przekonamy się dzięki lekturze niezwykle cennej i dostarczającej szeregu przydatnych rozwiązań książki „Leadership Toolbox. Narzędzia nowoczesnego menedżera”. Autor, Robert St.Bokacki, trener, konsultant, coach i mówca motywacyjny, w opublikowanej nakładem Wydawnictwa MT Biznes książce pokazuje techniki, z których może korzystać każda osoba kierująca ludźmi, niezależnie od specyfiki firmy i ilości zatrudnionych pracowników. Ten uniwersalny zestaw można wykorzystać także do tego, by poprawić swoją pracę na jednoosobowym stanowisku, by zwiększyć swoją efektywność, a także zadowolenie z wykonywanych zadań. Po książce zatem mogą sięgnąć wszyscy zainteresowani szeroko pojętym samorozwojem, a także awansem – czy to poziomym czy pionowym. 

Książka składa się z dwóch części: tytułowej „Leadership Toolbox” oraz „Narzędzia kierowania ludźmi”, w których każdy z rozdziałów pozwala zgłębiać zagadnienia, które te szeroko pojęte tytuły obejmują. W części pierwszej przekonamy się, że „nikt nie rodzi się przywódcą, ale może się nim stać”, co oznacza, iż każda osoba ma realną szansę zostać Lederem, jeśli tylko będzie nad sobą pracowała. Co więcej, z uwagi na to, jak bardzo dobrzy jesteśmy w tym, co robimy, zawsze możemy stać się jeszcze lepsi. Aby dołączyć do najlepszych, warto zdawać sobie sprawę z nowych wyzwań stojących przed menedżerami, a także z tego kim jest i po co jest przywódca. Poznamy zasady kierowania ludźmi, style przewodzenia oraz zastanowimy się, jaki jest stopnień samodzielności naszych pracowników, bowiem celem powinno być dążenie do tego, by ta samodzielność była jak największa. W tym kontekście dowiemy się, czym jest czynnik „Z”, a także w jaki sposób dobierać mamy narzędzia, czyli specjalistyczne techniki kierowania ludźmi. 

Tym narzędziom poświęcona jest druga część książki, w której poznamy m.in. cele i zasady instruowania, zasady efektywnego delegowania zadań, cele i idee uprawniania, techniki rozwiązywania problemów czy też należące do narzędzi wspierania, konsultowanie decyzji. 

Wymiar praktyczny książki „Leadership Toolbox” sprawia, że stanowi ona swego rodzaju „ABC kierowania ludźmi”, a właściwie przewodzenia im. Prosty język książki oraz uniwersalny jej charakter pozwalają zagłębić się w lekturze zarówno brygadziście doglądającemu linii produkcyjnej, jak i menedżerowi wielkiej zagranicznej korporacji, zaś wartość merytoryczna zawartej wiedzy, pozwala nam rozwijać się, pracować lepiej, działać sprawniej i … czerpać satysfakcję z obserwowania, jak nasi pracownicy stają się coraz bardziej efektywni i samodzielni. Dlatego też tę pozycję Wydawnictwa MT Biznes warto mieć w swojej biblioteczce i sięgać po nią nie tylko szukając rady, inspiracji, a też dlatego, by nie zboczyć z wytyczonego przez nią kursu. Co więcej, zdobytą wiedzę możemy szybko zastosować w praktyce – wraz z lekturą gratis otrzymujemy bowiem kod, który uprawnia nas do pobrania wersji audio (plik mp3) z case studies, zawartymi w książce.


5 komentarzy:

  1. Jakoś nie przekonują mnie te "psychologiczne gierki", tym bardziej w roli menażera. Skąd wiem, że ktoś faktycznie chce to powiedzieć, a skąd wiem, że mówi/robi tak, bo tak był w poradniku ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Na stronie wydawnictwa - Mt Biznes (http://www.mtbiznes.pl/b2337-leadership-toolbox.htm), ale już się pojawia również w księgarniach internetowych.

      Usuń