piątek, 15 lutego 2019

Joanna Janowicz, Piotr Strzyżewski „#być sobą. Żyć tak, by niczego nie żałować”

Tytuł: #być sobą. Żyć tak, by niczego nie żałować
Autorzy: Joanna Janowicz, Piotr Strzyżewski 
Wydawnictwo: Helion (Onepress) 


Jak w szalonym pędzie dnia codziennego żyć tak, by być tego życia i mijających chwil świadomym? Jak spełniać swoje marzenia nie pozwalając, by inni decydowali za nas o tym, czego chcemy, co powinniśmy zrobić, co powinno być treścią naszego życia? Jak być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem? 

To pytania, na które wiele ludzi całymi latami poszukuje odpowiedzi, niestety czasami ich nie znajdując. Do tego, by spełnić swoje marzenia, a przede wszystkim, by wiedzieć jakie one są, by być zdecydowanym nawet na pewne wyrzeczenia, musimy znać siebie. Temu samopoznaniu służą między innymi różnego rodzaju sesje ze specjalistami, bądź lektura książek poświęconych rozwojowi. Ta ostatnia z dróg wymaga jednak samodyscypliny oraz wielkiej motywacji, ukierunkowanej nie tylko na czytanie tego rodzaju książek, ale również na wykonywanie ćwiczeń w nich zawartych, a wreszcie – wcielenie wszystkich zaleceń w życie. 

Jedną z takich pozycji, które – przy odrobinie naszego wysiłku – pomóc mogą w odmianie naszego losu, poprawie jakości życia, jest książka Joanny Janowicz, eksperta komunikacji interpersonalnej, doradcy biznesowego i filozofa szczęścia oraz Piotr Strzyżewski, konsultant, trener biznesu, zajmujący się m.in. zagadnieniami zdrowia organizacji. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka, to poradnik, który pozwoli nam przypomnieć sobie swoje marzenia z dzieciństwa, zdobyć się na odwagę, by znów marzyć, a także by „żyć tak, żeby niczego nie żałować”. To pozycja adresowana do wszystkich osób, które czują, że w ich życiu czegoś brakuje, że można żyć lepiej, pełniej. To również książka dla tych, którzy pracują z ludźmi, którzy mają możliwości w realny sposób im pomóc. 

Książka „#byćsobą”, to pięćdziesiąt cztery rozdziały pozwalające nam na samopoznanie, na określenie kierunku, w jakim chcemy zmierzać. To właściwie pięćdziesiąt cztery dni, bowiem właśnie w ten sposób można pracować z książką, każdej doby zdobywając nowe informacje, poświęcając czas na obserwacje siebie, swoich zachowań, a także wykonanie zaleconych zadań. Każdy z tych dni przybliża nas do celu, czyli do chwili, kiedy będziemy mogli przyznać przed samym sobą, że dopiero teraz możemy oddychać pełną piersią i że żyjemy dokładnie tak, jak chcieliśmy. 

W kolejnych rozdziałach / dniach, przypominać będziemy sobie swoje marzenia z dzieciństwa, zapiszemy je też, wraz z tymi aktualnymi. Doświadczymy również tego, że jakość życia zależy od naszych przekonań, a także poznamy znaczenie pojęcia learning agility oraz trzy aktywności będące wsparciem dobrego życia, tj.: poznanie siebie, decydowanie o sobie oraz bycie sobą. Nauczymy się ponadto, jak umiejętnie przyjmować pochwały, jak (i dlaczego) warto wyznaczać cel oraz przekonamy się, jak pomocna niekiedy bywa zmiana perspektywy. 

Autorzy pokazują ponadto, w jaki sposób – za pomocą odpowiednich pytań – skierować naszą uwagę na piękno świata emocji, a także popracujemy z wewnętrznym krytykiem. Przekonamy się także, że dobrze jest niekiedy wprowadzić „Dzień myślenia pytaniami”, a także nauczymy się wyciągać pozytywne strony sytuacji, uznanych przez nas za fatalne. 

To zaledwie część zagadnień poruszonych w książce, które dotyczą nie tylko różnych aspektów naszego życia, ale przede wszystkim, nas samych. Czytelny układ książki #byćsobą” sprawia, że nie tylko jej lektura jest przyjemnością, ale również łatwo jest nam wracać do fragmentów szczególnie dla nas istotnych, tych, które wywarły na nas szczególne wrażenie. Pamiętać jednak musimy, że to, w jaki sposób książka zmieni nasze życie, uzależnione jest od nas samych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz